Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koller: Z vyčerpání se mi motala hlava

3 2006
Praha - Z čeho má trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner po kvalifikačním vítězství nad Walesem největší radost? "No přece z té výhry, ta mě potěšila nejvíc," vychutnával si každé slovo, když se po nedělním strahovském tréninku zastavil u hloučku novinářů. Ale euforie z povedeného hektického závěru sobotní teplické partie odezněla. Na obzoru jsou Slováci.

Příštím soupeřem v kvalifikaci o účast na mistrovství Evropy 2008 je totiž tým Slovenska. Hraje se ve středu 6. září v Bratislavě.

Středečnímu soupeři se Brückner věnoval už dnes odpoledne. V hotelu Praha sledoval u videa sobotní domácí vítězství slovenských fotbalistů nad Kyprem v poměru 6:1. Ještě předtím však zástupce médií ujišťoval, že si tohle utkání pustí několikrát.

"Takové video slouží hlavně nám trenérům. Na pondělní dopoledne pak hráčům připravíme jen nějaké sekvence," vysvětloval český kouč.

Předmětem debaty na tartanové dráze stadionu Evžena Rošického však přece jen ještě byla sobotní nejtěsnější výhra.

Když Wales pět minut před koncem srovnal na 1:1, zkušeného českého trenéra to prý z míry nevyvedlo.

"V té chvíli mě fakt napadlo, že nám na ten vítězný gól zbývá ještě hodně času. Jen si vybavte, kolik rozhodujících branek padá třeba i v nastaveném čase."

Vzápětí kouč pokračoval: "Bylo to strašně náročné utkání, stálo to nejen hodně nervů, ale hráče i neuvěřitelně mnoho fyzických sil," rekapituloval Brückner. "A nejvíc ze všech toho měl nad hlavu Honza Koller."

Koller musel dostat vitamíny

Dvoumetrový český obr chvilku poté přiznal, že si nevzpomíná, kdy byl po zápase takhle znavený.

"V kabině se mi tím vyčerpáním dokonce motala hlava, musel jsem pak do těla rychle dostat nějaké vitamíny, abych se vzpamatoval," řekl Koller, který v sobotním utkání neúnavně pendloval z jedné šestnáctky do druhé.

Ve velšské vyhrával jeden vzdušný souboj za druhým a rozděloval centrované míče na nabíhající spoluhráče, při soupeřových standardních situacích se obětavě vracel a jeho hlava čnící vysoko nad ostatními nejednou odvracela hrozící nebezpečí.

"Ale ve středu už zase budu úplně v pohodě. Už teď se po příjemné masáži cítím mnohem líp než před několika hodinami," poznamenal Koller v neděli po poledni.

Kulič šel nad svou kapacitu

Druhým Brücknerovým nejvíce vyčerpaným hrdinou byl další útočník Marek Kulič.

Na dotaz, jestli ho střídal kvůli únavě, trenér povytáhl obočí. "Samozřejmě. V tom šíleném fofru, ve kterém Kulič, to ani jinak být nemohlo. Kdyby fotbalista s úkoly, jaké měl Kulič, vydržel na trávníku celých devadesát minut, bylo by to špatné. Jestli mi tedy rozumíte."

Brückner tím zřetelně naznačoval, že kdyby v takovém případě fotbalista nepadal únavou, musel by v utkání zákonitě leccos šidit. Což Kuličův případ rozhodně nebyl.

"Dokonce bych řekl, že s tou intenzitou, s jakou se Kulič předvedl, hrál nad svou kapacitu. Tohle jsou prostě posty, které střídány být musí."

A co na to samotný Kulič?

"Teď už je mi taky líp, ale včera při tom střídání jsem sotva pletl nohama. Snad jsem nikoho nezklamal. Škoda jen, že mi nějaká ta klička nevyšla do šance," posteskl si příkladný fotbalový bojovník.

Únava ze všech vyprchává, žádné zdravotní problémy se neobjevily, což si pochvaloval jeden z reprezentačních lékařů Petr Krejčí.

"Opravdu jen ta únava. Ale to se vhodnou regenerací spraví," prohodil Krejčí. "Takže můžu s klidným svědomím vyrazit na druhou ligu do Xaverova na zápas Čáslavi s Blšanama."

Reprezentanti dostali na odpoledne volno, hlásit v hotelu Praha se musí k večeři. Na pondělní dopoledne mají připravené seznámení se slovenským soupeřem a od trenéra Brücknera uslyší první taktické záměry, s čím ve středu na protivníka vyrukovat. Odpolední trénink na Strahově je tentokrát uzavřený. Na úterních 10.30 je pak naplánován odlet speciálem do Bratislavy.

Libor Sionko, David Lafata a Jan Koller (zleva) se radují při kvalifikačním zápase proti Walesu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze