Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koller? To je baobab, řekl kapitán soupeře

12 2003
Clairefontaine - (Od zpravodaje Českého rozhlasu) - Středisko francouzského fotbalového týmu v Clairefontaine připomíná svou atmosférou zámecký park. Navíc je tu sedm fotbalových hřišť s normálním trávníkem, další dvě s umělým povrchem, hala, posilovna, to vše uprostřed hustých lesů. Právě tady se Francouzi připravovali na svůj triumf na mistrovství světa l998. I před dnešním přípravným utkáním s Českem hýřili dobrou náladou, ale bylo vidět, že si soupeře váží.

Patrick Vieira, obránce Arsenalu, jich dokonce dokázal vyjmenovat šest, nejdříve si však vzpomněl na Baroše a Šmicra z Liverpoolu, proti nimž nedávno hrál v anglické lize.

Šestadvacetiletý Vieira působí ze všech francouzských fotbalistů nejserióznějším dojmem, možná to bude tím, že v obličeji vypadá tak na čtyřicet let, zatímco o rok mladší Trezeguet připomíná mladičkého studenta.

Právě útočník Trezeguet je na zápas zvláště motivován. „Těším se na to, až nastoupím proti Pavlu Nedvědovi, bude to nezvyklé, hrát proti němu,“ řekl o svém spoluhráči z Juventusu Turín. „Pavel je výborný hráč, s Thuramem jsme se radili, jak na něj.“ Také obránce Lilian Thuram hraje za Juventus...

Z českých fotbalistů, které Francouzi nejvíce znají, včera nejčastěji vzpomínali na dvojici z Liverpoolu, Nedvěda a vždy si vzpomněli také na Rosického.

„Je ještě hodně mladý, ale je to vynikající talent, dokáže zrychlit, skvěle pracuje s míčem a pro Dortmund toho už hodně udělal. Vážím si ho, moc se mi líbí,“ prohlásil Bixente Lizarazu, obránce Bayernu Mnichov.

Největší obavy mají francouzští hráči z Jana Kollera. „Je velký jako strom, takové monstrum. Ale hráč je to skvělý, dokáže se dostat do šancí, je schopen se prosadit, obtížně se na něj hraje. Pokud ho chcete ubránit, musíte umět předvídat, co udělá,“ dodal Lizarazu, který oba české hráče zná z bundesligy.

Když slyšel kapitán týmu Marcel Desailly charakteristiku dvoumetrového Kollera od svého spoluhráče, rozesmál se a rychle přidal další: „Je to takový baobab, obrovitý strom, nedivím se tomu, že k němu Liza vzhlíží s takovým respektem, ale velký se zdá i nám. Já měřím l84 centimetry, ale koukám se na něj nahoru. Je velmi těžké ho bránit,“ řekl Desailly, obránce Chelsea, který nepovažuje dnešní zápas jen za přípravu na nadcházející kvalifikační boje.

„Je jisté, že soupeř je mnohem silnější než mužstva, která nás čekají v kvalifikaci. Ale je důležité, abychom si i proti tak silnému týmu vyzkoušeli, jak nám to půjde dohromady.“ V podobném duchu mluvil i trenér Jacques Santini. „Český tým je velmi dobrý, má vynikající útok, ale pro nás je to prestižní zápas. Rozhodně chceme vyhrát.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze