Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koller seděl v hospodě, Lokvenc ležel na Mallorce

9 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Idylická scénka z tréninkového areálu v belgickém Knokke-Heistu: kanonýr Jan Koller trpělivě snad posté odpovídá na stále se opakující otázky zahraničních novinářů, Pavel Kuka po tréninku na rozpáleném trávníku spěchá rázným krokem do klimatizovaného autobusu. Na to, že za něco málo přes 48 hodin má národní tým zahájit své tažení za obhajobou titulu vicemistrů Evropy, není po nervozitě ani památky. Jak to ale vypadalo přesně před čtyřmi roky, kdy se reprezentace v Anglii připravovala na pozdější spanilou jízdu, která skončila až ve finále?

"Byli jsme tehdy pěkně vyplašení, to nebudu zastírat. Skoro nikdo z nás neměl žádné zkušenosti s velkým fotbalem. První zápas podle toho také dopadl," vzpomíná Pavel Nedvěd v narážce na úvodní porážku s Německem.

Nervozita se tehdy dala v kabině krájet, ani obvyklé hecování nešlo hráčům od ruky. Dnes tvoří kostru mužstva osobnosti, které jsou hvězdami nejslavnějších klubů v Anglii, Itálii, Německa či Belgie, a tak je nic nevyvede z míry.

Nad věcí jsou i hráči, kteří atmosféru velkého turnaje poznávají poprvé. Dnes obletovaný kanonýr Jan Koller se tehdy s maličkou dušičkou balil na testy do belgického Lokerenu a o mistrovství Evropy si mohl nechat jenom zdát. "Sledovat jsem tehdy zápasy v hospodě u nás ve Lhotě," přiznal. Vratislav Lokvenc dokonce fotbal málem hodil úplně za hlavu a užíval si na dovolené na Mallorce: "Jenom občas jsem si večer nějaký zápas pustil."

A ti ostatní? Ladislav Maier s Radkem Látalem stejně jako teď pravidelně usedali ke karetním partiím, kustodi John s Šímou pečlivě vystřihovali Karlovi Poborskému z trenýrek všité slipy a patnáctiletý Tomáš Rosický měl doma v Praze největší starosti o své studium na střední škole. S rolí brankářské dvojky smířený Pavel Srníček se tehdy v Anglii jako jeden z mála domluvil se zahraničními novináři. "My ostatní jsme měli klid, nikdo si nás nevšímal, protože nás absolutně neznali. To všechno je dnes úplně jiné. Zejména na legionáře je tlak mnohem větší, každý den pět šest rozhovorů pro zahraniční televize a k tomu spousta povídání pro noviny," poznamenal Vladimír Šmicer.

V něčem se ale poslední přípravy na zahájení turnaje přesto podobají - každý hráč si úzkostlivě hlídá své rituály. Bek Tomáš Řepka si opět vytáhne trenýrky co nejvýše do pasu, Pavel Srníček protáhne prsty v rukavicích, a Pavel Nedvěd se s písknutím rozhodčího bleskově pokřižuje. A na ruce bude mít nový řetízek od manželky. "Dostal jsem ho extra kvůli EURO 2000, měl by nosit štěstí. Tak uvidíme," řekl záložník římského Lazia.

Pavel Nedvěd pózuje u autobusu fotbalové reprezentace u hotelu v Belgii

Vladimír Šmicer vyhověl žadatelei o autogram po pátečním tréninku národního týmu

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze