Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koller prý už sotva šlapal vodu

30 2003
Praha - Třikrát se obrovitý fotbalový útočník Jan Koller postavil v národním mužstvu proti stejně urostlému nizozemskému obránci Jaapu Stamovi. A ve dvou případech se smál český reprezentant. "To je vlastně pravda, v devětadevadesátém na mě hrál v přáteláku v Eindhovenu a já mu vyrovnal na konečných jedna jedna," zavzpomínal Koller, jemuž Stam naopak nedovolil skórovat v souboji na evropském šampionátu před třemi lety. "No a v sobotu v Rotterdamu jsem si Eindhoven zopakoval, zase jsem dával na jedna jedna."Dále čtěte: Dostali nás do úzkých, přiznal Brückner, Na tréninku se počítaly šrámy z Rotterdamu, Krankl prý nenašel jedinou slabinu, Nedvěd: Mě už bolí všechno, jsem starý

Přestože Stam měl Kollera na starosti, neseděl na něm jako typický osobní strážce. "Dá se to s ním vydržet," shrnul český útočník. "Jistou výhodou je, že Stam vám nedýchá za krk, nechává si přece jen trochu odstup, takže se cítíte o něco volnější. Nevím, jak to vypadalo z hlediště, ale řekl bych, že jsme nakonec do nejtěsnějšího kontaktu ani moc nepřišli."

Koller si proto mohl pochválit, že kvalifikační zápas Nizozemsko - Česko 1:1 přestál bez úhony jeho sešitý ret.

"Trochu jsem z toho vítr měl, ale stehy přežily. Stam totiž chodí do soubojů docela korektně, žádné lokty, nebo něco podobného."

Přestože byl v utkání jediným typickým útočníkem českého mužstva, dostal Koller v poločase od trenéra Karla Brücknera pokyn, aby se víc stáhl ke svým záložníkům.

"V první chvíli jsem se tomu divil, tím spíš, že jsme jedna nula prohrávali," líčí Koller poločasovou pauzu. "Ale trenér nám vysvětlil, že mezi zálohou a mnou je moc velká mezera. Že tedy musíme hrát v těsnějších blocích a hlavně po zemi. Nesměli jsme dostat druhý gól, protože v té chvíli by bylo po zápase. A musím říct, že trenérovy rady nám pomohly."

Velká Kollerova chvíle přišla v 68. minutě. "Baroš krásně prošel šestnáctkou a ještě líp pak po zemi odcentroval. Já v okamžiku té přihrávky udělal pohyb k brankáři a pak jsem odskočil, právě tím jsem se asi Stamovi utrhnul. Pak už jsem se jen snažil co nejlíp to trefit."

Na dotaz, jestli chtěl střelu zvednout pod břevno, Koller odpověděl: "To ne, hlavně jsem se soustředil, abych míč šel do branky."

Stejně jako kapitán mužstva Nedvěd tak i Koller tvrdil, že zápas v Rotterdamu byl nesmírně vyčerpávající.

"Ani si nevzpomínám, kdy jsem si naposled sám řekl o střídání. Což jsem v Rottredamu udělal, protože už jsem opravdu, jak se říká, sotva šlapal vodu."

Ve středu v Praze na Letné v utkání proti Rakousku nečeká národní mužstvo žádná bezstarostná partie, ač by se to tak mnohým mohlo jevit.

"Jestli to bude lehčí než s Holandskem? To bych neřekl. Tvrdím, že naopak těžší to bude v tom, že jsme považováni za jasné favority. Na Letné totiž na rozdíl od Rotterdamu vyhrát musíme."

Jan Koller se raduje z vyrovnání

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze