Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koller: Brazilská ofenzivní síla je smrtící

9 2006
Praha - Který hráč si na německých stadionech vystřílí zlatou kopačku? "Brazilská ofenzivní síla je smrtící," říká Jan Koller, historicky nejlepší střelec české reprezentace – a milovník knih o masových vrazích. "Věřím Ronaldinhovi. Ale klidně to může být Ronaldo nebo Adriano," podporuje ho Tomáš Skuhravý.

A kolik dá gólů? Osmi dosáhl král kanonýrů prvního turnaje Guilermo Stábile z Argentiny. Stejný počet tref měl na posledním šampionátu Brazilec Ronaldo. Ale on k tomu potřeboval osm utkání, o tři víc než Stábile.

Co se zdá jisté – nejlepší střelec vzejde z mužstva, které doputuje hodně daleko. Zaprvé bude mít mocnou podporu spoluhráčů v zádech, zadruhé víc zápasů, a tím i šancí.

Proto vyřaďte ze seznamu kandidátů ty, kteří mají na soupiskách rekordní počty mezistátních tref – Íránce Alí Daeího (109) nebo Sterna (64) z Trinidadu a Tobaga.'

Ale po nich už následuje Ronaldo (58). Je mu devětadvacet, účastnil se tří šampionátů, byť na prvním v roce 1994 jako mladíček nehrál. Pak za dva stihl 12 branek, naposledy v Koreji a Japonsku 2002 byl s účesem "kozoroha" mistrem světa, nejlepším hráčem i střelcem.

"Pořád mu věřím," říká trenér Carlos Alberto Pareira. Ronaldo může překonat dosavadního rekordmana Gerda Müllera (14 branek na mistrovství světa) a společně s obráncem Cafú vyrovnat Pelého tři tituly světového šampiona.

Těžko čekejte triumf neznámé tváře, jakou byl kníratý Polák Grzegorz Lato v roce 1974. Dnes se všichni náramně znají, v televizích po celém světě běží tisíce zápasů ročně. Je pak těžší dávat góly, když vás hlídají, vědí o vašich přednostech i stylu? "Všechno se mění. Ale střelec si musí poradit. Mít pořád chuť a umět být vyčuranej, využít své chvilky," říká Tomáš Skuhravý.

Takže zkuste tipovat: zvýší Raúl umdlévající frekvenci polibků svého gólového prstenu? Nebo překoná všechny obrany elegantní zabiják Thierry Henry? A co když začne šířit zkázu argentinský bombardér Carlos Tévez? "Já bych docela věřil Tonimu," připomíná bývalý kanonýr Radek Drulák. "Hlavně aby padalo hodně gólů a lidi to bavilo."

Nezapomeňme na českou sílu. Už v roce 1934 se stal nejlepším střelcem mistrovství světa Oldřich Nejedlý. A před dvěma lety na Euru další útočník, Milan Baroš. Přichází čas nezničitelného Kollera?Najdete na iDNES.czmobilní verze