Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolem hřiště sníh, ale tráva je perfektní

Pavel Kuka | foto: Jaromír NovákiDNES.cz

26 2003
Istanbul - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Když ve středu večer přišli fotbalisté Slavia na hřiště Besiktasu Istanbul, spadl jim kámen ze srdce. Kolem hrací plochy byl sice nahrnutý sníh, ale trávník je svou zelení a hustotou přímo vábil. "Tráva vynikající, hřiště je prostě perfektní," pochvaloval si Patrik Gedeon poté, co hodinový trénink skončil.Dále čtěte: Slávisté se v Istanbulu nadšeně netvářili x Rozhovor s Vachouškem x Slavii má vyřadit sexsymbol x Slávisté už přemítají o Laziu

Na jeho začátku se slávisté museli potýkat se stejným zájmem místních novinářů, jaký pocítili už na letišti. Středem jejich zájmu se stal především nejznámější slávista Pavel Kuka, za nímž si muži s kamerami a mikrofony došli málem až doprostřed hřiště.

Stejně jako od Kuky, i od jeho spoluhráčů a trenéra Miroslava Beránka pak slyšeli, že slávisté se odvety v žádném případě nebojí. V prvním osmifinálovém duelu Slavia doma Besiktas porazila 1:0 a nyní je v Istanbulu proto, aby Turkům dala alespoň ještě jeden gól.
 
"Pokud dáme branku, postoupit bychom měli," věří zkušený Radek Bejbl. Ostatně, v tomto duchu mluvili všichni jeho spoluhráči.
 
A že se v domácí sestavě po vypršení trestu za vyloučení už objeví znamenitý útočník Mansiz Ilhan, turecký reprezentant? "Jistě, Ilhan je vynikající, což potvrdil na loňském mistrovství světa," řekl kouč Beránek místním novinářům. "Ale fotbal je hra kolektivní, rozhoduje práce celého týmu. A naše mužstvo je dost silné."
 
Kvality obávaného Ilhana ocenil i brankář Radek Černý. "Viděl jsem s ním několik šotů, je opravdu dobrý. Všechny situace řeší rychle a většinou dobře," řekl gólman. "Ale žádná taková situace se nikdy přesně neopakuje, takže návod jak na něj prostě získat nelze. Chce to jen maximální soustředění v každém momentu."
 
Stejně soustředěn Černý byl i když si jeho a Michala Václavíka vzal do parády František Zlámal, bývalý vynikající slávistický brankář. "Na tomhle je radost trénovat, tráva je kvalitní, hustá, měkká tak akorát. Po těch zvěstech se sněžením jsem takový terén ani nečekal."
 
Zatímco hráči z pole pilovali pod Beránkovým dohledem některé kombinace, Václavík se s přihlížejícími členy realizačního týmu donekonečna sázel, kolikrát trefí z vápna břevno. Párkrát mu to vyšlo.
 
Pobaveně se za brankovou čárou tvářil i slávistický šéf Vladimír Leška, humorem sršel manažer Josef Jinoch. Hráči, trenéři i funkcionáři vůbec nebudili dojem, že je za čtyřiadvacet hodin čeká těžká fotbalová bitva. Nic nenasvědčovalo tomu, že by kdokoli z tábora červenobílých pochyboval o postupu do čtvrtfinále.
 
Výtečná hrací plocha jako by fotbalistům Slavie ještě zvýšila sebevědomí, kterým už tak viditelně oplývali. A že v době tréninku už byly dva stupně pod nulou, to jim vůbec nevadilo. "Takovou zimu a sníh tu nepamatuju přes pět let," poznamenal jeden z tureckých novinářů.
 
"Jen támhle kolem středového kruhu je to trochu vytrhané. A řekl bych, že na Strahově máme hřiště přece jen rovnější," brzdil po tréninku nadšení spoluhráčů Richard Dostálek.
 
Ale po otázce, zda je to lepší terén než v neděli na Bohemians, se hlasitě rozesmál. "To se ani zdaleka nedá srovnávat. Tohle je proti Bohemce hřiště přímo lahůdkové," prohlásil a zmizel v tunelu vedoucím ke kabinám.Najdete na iDNES.czmobilní verze