Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koho za Sionka, to si Brückner rozmyslí

2 2006
Praha - Vrchol nás čeká až příští středu, takže s náhradníky nemusíme nijak pospíchat - to řekl na pondělní tiskové konferenci trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner. Musí totiž oželet "bratislavského" hrdinu Libora Sionka, který byl začátkem září strůjcem vítězství nad Slovenskem. Nyní Česko hraje v sobotu v Liberci se San Marinem a o čtyři dny později v Irsku.

"Pokud by nemohl nastoupit zraněný Galásek, který je na prohlídce ve svém klubu v Norimberku, mohli bychom si na postu defenzivního záložníka vypomoci jinými nominovanými hráči, například Polákem, Kováčem nebo Jarolímem," poznamenal Brückner.

"Ale v případě vyřazeného Sionka nás na kraji středové řady bota tlačí mnohem víc," pokračoval Brückner.

"Tady někoho dalšího povoláme. Ale jmenovat nebudu, protože k hráčům se pak taková informace dostává všelijak. Čímž ale nenarážím na novináře. Prostě až se pro nějaké jméno rozhodnu a ten hráč bude nominován, bude to jasné. Existuje několik alternativ. A na volbu toho správného muže máme čas, kvůli San Marinu spěchat nemusíme."

Brückner připustil, že výkonnostní kvality sobotního soupeře dovolují, aby se hráči v obou kvalifikačních utkáních prostřídali. Podle kouče je pravděpodobné, že proti outsiderovi skupiny San Marinu tu nejsilnější sestavu nepošle. Trenér si například dovede představit, že do branky by se v sobotu nemusel postavit Petr Čech.

K útočníkovi Milanu Barošovi, který se do reprezentace vrací po vleklém zranění chodidla, trenér uvedl: "Milan už měsíc trénuje naplno, starty v lize sice zatím počítá na minuty, ale zahrál velmi dobře v zápase rezerv. To vím od lidí, kteří ho sledovali."

Je tedy pravděpodobné, že právě Baroš dostane proti San Marinu šanci na rozehrání.

K Barošovým nedávným toulkám po nočních barech a diskotékách se trenér národního mužstva po konkrétním dotazu vyjádřil také.

"I podle telefonních kontaktů jsem poznal, že už je to jinak. Milan leccos naznačil a já v tom vidím pokrok. A byl bych rád, aby to teď potvrdil. I když na hřišti to ještě stoprocentní být nemusí, jak někteří z vás naznačují."

My Kollera využít umíme!

Z monackého trápení dalšího forwarda Jana Kollera si reprezentační kouč žádnou hlavu nedělá.

"Koller prostě v Monaku není využíván tak, jak ho dovede využít národní mužstvo," připomněl Brückner vynikající Kollerovo vystoupení při zářijovém vítězství Česka nad Slovenskem. "Takže to, že se ztěžka prosazuje ve Francii, mě vůbec netrápí."

Ze sálu samozřejmě zazněla i zmínka, že Němci porazili San Marino na jeho hřišti 13:0.

"Asi byste chtěli slyšet, kolik jim dáme my, že," reagoval Brückner.

"Ale takhle já to neberu. Tahle mužstva jednou odejdou s debaklem a podruhé hrají jedna jedna s Belgií. Navíc po takových přídělech se outsideři v dalším zápase vždycky snaží, aby ten propadák odčinili. Teď si dají velký pozor, budou zdržovat. A s tím Německem to bylo skoro půl hodiny vyrovnané."

Brückner byl ve výtečné náladě, což potvrdil při dotazu, zda by byl pro, aby outsideři hráli jakousi předkvalifikaci, než ti nejlepší z nich půjdou na favority.

"Tohle jsme brali minule, vy jste chyběl," zažertoval směrem k novináři.

Místo trenéra si poté vzal slovo ředitel svazového mezinárodního oddělení a zároveň vedoucí reprezentačního mužstva Jaroslav Dudl.

"Filozofie FIFA a UEFA je, aby i ta nejslabší mužstva dostávala zelenou a maximální podporu. Navíc pro tyto národní svazy jsou zápasy se zvučnými soupeři zdrojem příjmů," naznačil Dudl zisky z reklamních a televizních práv.

"Zatímco pro nás jsou zdrojem ztráty," skočil mu s úsměvem do řeči Brückner.

"Ale to je právě ten uplatňovaný princip solidarity," kontroval Dudl.

A Brückner nakonec odpověděl na původní dotaz: "Samozřejmě bych předkvalifikaci slabých bral."

Vzápětí však ujistil, že jako nutné zlo zápasy s outsidery nebere. "Nutné zlo je to spíš pro ty slabé, protože až na vzácné výjimky jdou od porážky k porážce. Jenže i taková mužstva by si zasloužila potěšit se z vítězství častěji."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze