Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kluboví kanonýři zůstali doma

10 2000
A m s t e r d a m / B r u s e l - Přestože mistrovství Evropy má být přehlídkou největších fotbalových hvězd starého kontinentu, fanoušci v Belgii a Nizozemsku na nejlepší kanonýry čekají marně. Z hráčů, kteří letos získali v prestižních ligách střeleckou korunu, dorazil jen Angličan Kevin Phillips. Navíc u něj je možnost, že na Euru zasáhne do hry, velmi nepravděpodobná. Krále ligových střelců kromě Keegana vzal s sebou ještě český, jugoslávský a švédský trenér.

Portugalci a Francouzi by svého ligového premianta na turnaj nedostali ani kdyby chtěli; Jardel respektive Anderson jsou totiž Brazilci a za jinou než za svou vlast už nastoupit nemohou. Z Ukrajiny pochází elitní střelec Serie A Andrej Ševčenko, který tento titul získal hned ve své premiérové sezóně. Kvůli zranění přišel o šampionát Nizozemec Ruud van Nisterooij, který jako jediný dokáže konkurovat už roky nejlepšímu Jardelovi. Trenér Belgičanů Waseige zase usoudil, že má v zemi lepší útočníky než jsou Ole Martin Aarst a Toni Brogno. Němec Ribbeck dal před mezinárodně nezkušeným Maxem z Mnichova 1860 přednost naturalizovanému Brazilci Rinkovi, Camacho nepozval do španělského týmu ani Morientese, natož pak Salvu, který září pouhou jednu sezónu. Výčet absentérů uzavírá Chorvat Šuker, majitel zlaté kopačky z předloňského mistrovství světa, jehož země se na ME neprobojovala.

Čest kanonýrskému řemeslu tak dělají vedle Phillipse jen Jugoslávec Kežman, Švéd Allbäck a sparťan Lokvenc. Všichni čtyři však budou rádi, když se na trávník dostanou na pár minut.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze