Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klose si hrdě zazpívá německy

14 2006
Berlín - Miroslav Klose nastoupí dnes za Německo proti Polsku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby 28letý útočník nepocházel z polské Opole. Vnitřní rozpolcenost jím však nezmítá. Z rodné země odešel s rodiči, když mu bylo osm a půl. Hlavně díky fotbalovému talentu se snáz začlenil do nové kultury.

"Od dětství pro mě fotbal byl vším a pomohl mi splynout s prostředím. Vždycky jsem trochu vyčníval nad druhými. Díky tomu jsem se dočkal uznání a našel opravdové přátele," řekl Klose v předvečer utkání.

K úvodní výhře Německa 4:2 nad Kostarikou pomohl polský rodák dvěma góly. Další vítězství by jeho tým téměř jistě posunulo do osmifinále. Zároveň by znamenalo konec smělých polských nadějí. Dnešní soupeř v prvním utkání podlehl Ekvádoru 0:2.

Kloseho partner z útoku Lukas Podolski se také narodil v Polsku a vyrůstal v Německu. Za jistých okolností mohli oba stát na opačné straně.

Jenže Klose nikdy nepochyboval, za koho by chtěl hrát. Aspoň to tvrdí. "Když jsem začínal hrát ligu v Kaiserslauternu, obrátili se na mě, zda bych nechtěl reprezentovat Polsko. Věděl jsem, že jednou dostanu šanci v německém týmu," tvrdí.

V Polsku má strýce a tetu, pravidelně se tam vrací. Před výkopem v Dortmundu si však hrdě zapěje německou hymnu. "Tu druhou ani neznám," dodává.

HRDINA STŘÍDÁ. Německý útočník Miroslav Klose děkuje fanouškům za podporu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze