Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klinsmann: Ten, kvůli němuž se fandí Němcům

4 2006
Berlín - (Od zpravodajky MF DNES) - Klinsimetr vyskočil na maximum. Přeloženo z novinářské hantýrky: popularita jedenačtyřicetiletého trenéra německé fotbalové reprezentace Jürgena Klinsmanna je nejvyšší v historii. Stačilo k tomu jen pár vyhraných zápasů na mistrovství světa a postup do semifinále.

Na začátku to byl pro Němce usměvavý bývalý mistr světa a Evropy. Fotbalista s výrazem klučiny a s nepřeslechnutelným švábským akcentem si vzal za ženu Američanku čínského původu a odstěhoval se do Kalifornie.

Vyučeného pekaře, který 108krát oblékl reprezentační dres a nastřílel za Německo 47 gólů, však z Ameriky povolal Německý fotbalový svaz.

 Z nevinně vyhlížejícího blonďáka se tak před dvěma lety stal tvrdohlavý trenér reprezentace, který měl jasnou představu o reformě týmu. Nenechal si do toho mluvit ani od legendárního "císaře" Franze Beckenbauera, kterému si nikdo netroufá odmlouvat.

Proti všem

Až na Klinsmanna. Ten začal bořit tabu, ignoroval kritiku i všemožné lobbisty z bundesligy. Povolal do týmu psychologa, přivezl amerického fitness-trenéra i knihy o józe, hráčům trpělivě vštěpoval týmového ducha jako u mušketýrů: Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Je prvním koučem reprezentace, který listu Bild neposkytl exkluzivně před zápasy sestavu. Klinsmann totiž bytostně nesnáší bulvár. Kořeny sporu leží v minulosti. Deník Bild během mistrovství Evropy v roce 1996 napsal, že Klinsmann je homosexuál.

Ještě před zahájením turnaje málokdo věřil úspěchu jeho metod i týmu. A pak to přišlo. Co zápas, to vítězství. Roste nasazení, sebevědomí i podpora fanoušků. Už žádné ironické poznámky v médiích, kritika od fotbalového svazu či "císaře" Franze. Ani stížnost na to, že trenér neustále létal za rodinou do USA a občas koučoval přes internet.

Jaký obrat proti Beckenbaurově kritice před turnajem: "Špatný výběr hráčů, špatná výkonnost týmu, hodně času tráví ve svém domově v Kalifornii," hřímal tehdy šéf organizačního výboru šampionátu.

Rodina nade vše

Kromě fotbalu a cíle stát se s omlazenou sestavou mistrem světa je pro Klinsmanna snad ještě důležitější rodina: devítiletý Jonathan, pětiletá Leila a manželka Debbie, bývalá modelka. S ní se oženil před 11 lety a namísto vysněné Itálie se po hráčské kariéře odstěhoval do její vlasti.

Žena jej na oplátku letos přijela podpořit na světový šampionát, ačkoli si ho příliš neužije. "Vím, že Jürgen je plně koncentrován na zápasy. Občas se vidíme v katakombách stadiou," prozradila v německé televizi.

Jürgen Klinsmann možná není perfektní trenér. Je však prvotřídní manažer, který inovoval stagnující německý fotbal a motivoval hráče.

V posledních týdnech měl hodně společného s brankářskou jedničkou Jensem Lehmannem, kterému dal přednost před Kahnem. Ze zatracovaného trenéra a věčného náhradníka se stali hrdinové.

Klinsmann je najednou Němcům natolik sympatický, že mnozí národní jedenáctce fandí právě kvůli trenérovi.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze