Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klinsmann: Teď nás nemůže utěšit nikdo

Jürgen Klinsmann - Kouč německé fotbalové reprezentace Jürgen Klinsmann. | foto: Thomas BohlenReuters

7 2006
Berlín - (Od zpravodajky MF DNES) - Obrovské zklamání se zračilo na tváři Jürgena Klinsmanna po prohraném semifinále. Trenér německých fotbalistů si ji skryl do dlaní, jako by v tu chvíli zestárl o deset let. Přesto byl první, kdo pogratuloval italským vítězům, a vzápětí začal utěšovat své zdrcené hráče.

Prožíváte bezesporu velmi těžké chvíle...
To nelze vyjádřit. Cítím hluboké zklamání, nesmírný smutek. Je to hořká pilulka, kterou musíme polknout. Náš sen, zvítězit doma, se nesplnil. Navíc dostat dvě branky během dvou minut před koncem prodloužení je nesmírně trpké. Takový je ale sport. Má vítěze a poražené.

Co jste utkání říkal?
Bylo vyrovnané, Italové však využili své šance.

Hned po zápase vás v kabinách navštívili prezident Köhler a kancléřka Merkelová. Našli pro vás slova útěchy?
Ano, ale v tuto chvíli nás nemůže utěšit nikdo. Bylo to nicméně pěkné gesto a nás moc těší, jak za námi stála celá země.

Nezískáte sice titul mistra světa, přesto máte sympatie celého národa.
To nás samozřejmě těší a možná nám to časem pomůže lépe strávit prohru. Fanoušci byli vynikající.

Jste hrdý na svůj tým?
A jak! Jsem na kluky moc pyšný! Výkony i sebedůvěra rostly s každým zápasem. Za dva roky jsme spolu udělali obrovský kus práce.

Bude mužstvo v zápase o třetí místo dostatečně motivované?
Uvidíte supertým. Naše mužstvo má charakter, a ačkoli je prohra s Italy vzala, jsou to profesionálové, kteří žijí fotbalem a to také předvedou. Ostatně stát se třetím nejlepším týmem na světě je pořád velká výzva. Také fanoušci si to zaslouží.

Se získáním titulu jste spojoval další trenérskou práci. Zůstanete?
Nevím. Porážka a zklamání jsou velmi čerstvé, potřebuji se s tím vyrovnat a v klidu promyslet, co dál.

Vaše setrvání podporují miliony fanoušků i německý fotbalový svaz. Mohou ovlivnit vaše rozhodování?
Uvidím. Budu se radit především s rodinou. Máme s manželkou dvě děti, usadili jsme se v USA. Dopřejte mi čas.

Zůstaň! volá celé Německo

B e r l í n - Díky, Klinsi. Jsi hrdina. Takové nápisy můžete číst na transparentech před hotelem v Grunewaldu, kde bydlí německá fotbalová reprezentace. Mladá dívka svírá růži v celofánu, v němž je plyšový medvídek. "To je pro Jürgena, ať není tak smutný." Ještě nedávno stála frontu na superstar, tou je však teď bezkonkurenčně Klinsmann.

Asi stovka fanoušků s dárky a fotoaparáty se tlačí na bránu hotelu s přáním alespoň zahlédnout trenéra, který se stal miláčkem milionů. Ty s ním oplakávají prohru, ale také jej velebí. A hlavně chtějí, aby zůstal trenérem. Příště to musí dotáhnout k titulu, volá téměř jednotně Německo.

Trička s nápisy Klinsmann musí zůstat, stejnojmenná webová stránka (Klinsmann-muss-bleiben.de), podpisové akce... Z průzkumu institutu Forsa vyplynulo, že 41letého kouče chce 93 procent a 95 procent je hrdých na výkon Německa na mistrovství světa.

Komplimenty nešetří ani ti, kteří ještě nedávno jeho metody označovali za naivní. "Euforie, kterou s týmem rozpoutal, je obdivuhodná. Něco podobného nezažila země od sjednocení," rozplýval se šéf svazu Gerhard Mayer-Vorfelder. "Na penězích naše dohoda určitě neztroskotá."

"Budu moc rád, když se Jürgen rozhodne zůstat," přidala se ikona německého fotbalu a šéf organizačního výboru Franz Beckenbauer. Také on nepatřil před turnajem mezi Klinsmannovy příznivce. "Tým mu věří a on věří týmu. To jsou ideální předpoklady," tvrdí nyní.

Trenér zatím nechává svou budoucnost otevřenou. "Když na něj budeme naléhat, nejspíš odejde," varuje manažer národního týmu Oliver Bierfhoff.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze