Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klinsmann rezignoval, tým převzal asistent

12 2006
Berlín - Německá fotbalová reprezentace má nového trenéra. Jürgen Klinsmann dovedl národní mužstvo na právě skončeném mistrovství světa k bronzovým medailím, přesto se rozhodl na funkci rezignovat. Pár hodin poté německý svaz oznámil, že Klismann nahradí jeho dosavadní asistent Joachim Löw. Ten mužstvo povede v kvalifikaci ME 2008, jedním ze soupeřů je i Česko.

Všichni hráči, 93 procent fanoušků a řada osobností v minulých dnech vyjádřili přání, aby úspěšný trenér u mužstva zůstal. Jednačtyřicetiletý kouč se však rozhodl jinak.

V úterý telefonicky hovořil s druhým předsedou svazu Theem Zwanzigerem i s reprezentačním manažerem Oliverem Bierhoffem a oznámil jim, že nebude pokračovat.

"Lituji jeho rozhodnutí, ale musíme ho přijmout," řekl agentuře DPA jeden z místopředsedů svazu Gerhard Mayer-Vorfelder.

"Jsem vyčerpaný," řekl Klinsmann a dodal, že si bere půlroční dovolenou.  "Mým největším přáním je být zpátky u rodiny a svých dětí."

Deníky Bild a Süddeutsche Zeitung o Klinsmannově odchodu informovaly už v dnešních vydáních a zároveň napsaly, že hlavní kandidátem na uvolněný post je dosavadní asistent Joachim Löw.

Svaz ho ve funkci potvrdil dnes před polednem ve Frankfurtu nad Mohanem na mimořádné tiskové konferenci.

"Nikdy nebyl asistent, ale byl to partner, který měl určitou zodpovědnost," poznamenal Klinsmann.

Löw začne 16. srpna přátelským zápasem se Švédskem.

Důvody, proč Klismann už nechce trénovat Německo

1. Už jako hráč byl nepředvídatelný, v žádném klubu dlouho nevydržel

2. Nechce se vzdát klidného života s rodinou v Kalifornii

3. Pamatuje si, že německý svaz mu během dvouletého působení často nevěřil, oponoval mu a neschválil některé požadavky

4. Novináři kritizovali, že je až příliš často ve Spojených státech a nemá dostatečný přehled o bundeslize a německých hráčích

5. Klinsmann si moc dobře uvědomuje, že zopakovat podobný úspěch jako bylo semifinále mistrovství světa by bylo velmi těžké.

6. Klismann je zajištěný, nepotřebuje peníze, které by mu další lukrativní smlouva přinášela.

Reuters

Druhého září vstoupí Němci do kvalifikace doma s Irskem, oba zápasy s českými fotbalisty mají v plánu až na příští rok.

Němci i bez Klinsmanna myslí vysoko.

"Jasně říkám, že cílem realizačního
týmu a vedení svazu a pochopitelně i mým je dosáhnout na evropský titul,"
řekl Löw..

Agentura Reuters se pokusila najít důvody, které by mohly vést Klinsmanna k odchodu od mužstva. Připomněla, že jeho chování bylo vždy nepředvídatelné a že ani jako hráč nikde dlouho nevydržel. Také prý se nechce vzdát relativně poklidného života s americkou manželkou v Kalifornii.

Navíc určitě nezapomněl, že mu fotbalový svaz příliš nedůvěřoval, neschválil mu několik požadavků a dokonce nechal jeho plány oponovat některými osobnostmi. Také novináři ho před šampionátem často kritizovali, ať už za špatně zvolenou taktiku, nebo za to, že německý fotbal sleduje ze zámoří.

Klinsmann si podle Reuters také dobře uvědomuje, že zopakovat úspěch bude velmi těžké. Rozhodnutí prý mohla ovlivnit také skutečnost, že bývalý útočník je na tom tak dobře, že nepotřebuje být nutně zaměstnán.

Ostatně sám trenér už odmítl spekulace, že za jeho odchodem stojí nějaká lukrativní nabídka z USA. Vyvrátil také domněnky, že se chystá trénovat jiný reprezentační tým, například Anglii nebo Itálii.

Klinsmann převzal německou reprezentaci v roce 2004 po Rudim Völlerovi, jenž s mužstvem neuspěl na mistrovství Evropy v Portugalsku. Přestože dlouho čelil kritice a po debaklu od Itálie v přátelském utkání letos v březnu byl málem odvolán, na šampionátu jeho svěřenci předváděli skvělé výkony a získali bronz.

Šestačtyřicetiletý Löw má za sebou hráčskou kariéru v týmech Stuttgartu, Frankfurtu a Karlsruhe. V bundeslize naposledy vedl Stuttgart, s kterým získal v roce 1997 Německý pohár a rok nato druhé místo v PVP.

Působil také ve Fenerbahce Istanbul a dalším tureckém klubu Adanasporu. V roce 2002 získal rakouský titul s Innsbruckem a pak vedl Austrii Vídeň. Klinsmannovi dělal asistenta od srpna 2004.

Autoři: ,






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze