Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klika, že Mole nemířil, ulevil si Blažek

29 2006
Praha - Sparťanský fotbalový brankář Jaromír Blažek podržel své mužstvo v pravou chvíli. V odvetném duelu 1. kola Poháru UEFA proti skotskému celku Heart of Midlothian krátce po přestávce reflexivně vyrazil tvrdou střelu Mola z bezprostřední blízkosti. Kdyby Mole skóroval, jeho tým by vedl 1:0 a nejspíš by přišlo nesmírné drama.

"Naštěstí mi to Mole usnadnil, protože nemířil. Jednoduše míč napral na branku. Šlo to na mě, takže jsem stačil zvednout ruce a míč vyrazit," poznamenal Blažek po utkání. "Kdyby tam byl zkušenější hráč, neměl jsem šanci, stačilo jen dát to podle mě."

Sparta v prvním duelu v Edinburgu vyhrála 2:0 a také Blažkovou zásluhou udržela v odvetě čisté konto. Po výsledku 0:0 se z postupu do druhé fáze Poháru UEFA tak mohli radovat sparťané.

"Samozřejmě, že vedle ostatních zaslouží velkou pochvalu i Jarda Blažek. Podržel nás ve chvílích, kdy na nás soupeř hodně nepříjemně dotíral. Ale právě proto tam správní brankáři jsou," nechal se slyšet letenský trenér Michal Bílek.

Jinak Blažek příliš zaměstnán nebyl, musel si dávat pozor především při centrovaných míčích, což zvládal.

"Kluci přede mnou hráli výborně, propadlo ke mně jen pár přetažených centrů, ale s tím jsem žádné problémy neměl.

A co Blažek říkal nepovedenému odkopu stopera Řepky, který míč mířící na sparťanskou branku jen slabě tečoval?

"To bylo v pohodě, protože ta teč šla přímo na mě. Ale ještěže to netrefil jinak, to bych se teď asi moc nesmál," připomněl Blažek situaci ze 26. minuty utkání.

Stejně jako všichni sparťanští fotbalisté, také Blažek byl spokojený s celkovým výsledkem tohoto dvojzápasu.

"Pochopitelně jsme dát gól chtěli, ale nejdůležitější ze všeho bylo, že jsme zápas zvládli takticky. Druhá půle našim fanouškům možná pod nos moc nešla, ale hráli jsme hlavně to, co jsme k postupu potřebovali. Tady zase musím pochválit defenzívu celého mužstva. Moc jsme toho soupeři nedovolili a nakonec se ukázalo, že o postupu jsme rozhodli už v Edinburgu."

Když se novináři Blažka ptali, koho by si přál do pětičlenné skupiny v druhé fázi soutěže, gólman jen mávl rukou.

"To je mi v tuhle chvíli úplně jedno. A myslím, že nejen mně. Postup je v tuhle chvíli uzavřená kapitola, všichni už máme v hlavě pondělní derby se Slavií," uzavřel Blažek a na prstech počítal, kolik dní sparťané mají na přípravu pro strahovský zápas.

Největší šance: Kolářovo břevno

Vůbec nejblíž měl ke gólu sparťanský ofenzivní hráč Daniel Kolář. Už ve 13. minutě po učebnicové kombinaci se Šimákem se ve skotské šestnáctce šikovně uvolnil, vystřelil a tečovaný míč skončil na břevně!

"Honza mi to dal ideálně, ale škoda, že jsem trefil nohy jednoho z obránců, který to přizvedl. Tlačil jsem míč dolů aspoň očima, ale nepomohlo to," říkal Kolář, který z druhé vlny společně se Šimákem výtečně doplňoval hrotového útočníka Libora Doška.

"Měli jsme za úkol pomáhat Liborovi ze zálohy všichni. A doufám, že na hřišti to vidět bylo," dodal Kolář.

Vedle záložníků se v soupeřově šestnáctce často objevoval i pravý obránce Zdeněk Pospěch. Ten měl hned v 7. minutě na hlavě gól, ale Hartley míč vykopl z brankové čáry. Přitom obranné povinnosti si Pospěch plnil na výbornou.

Na post moderního útočného beka, který se díky rychlosti a vynikajícímu fyzickému fondu nezřídka dostává do koncovky, ho vrátil nový letenský kouč Michal Bílek. V útočné trojici, kam ho stavěl kouč Stanislav Griga, býval Pospěch, který před sebou potřebuje volný prostor, sotva poloviční. A to je jen jeden z úspěšných Bílkových tahů.

"I když jsme Hearts nedali gól, jistě jsme zase potvrdili, že se pod trenérem Bílkem pořád zvedáme. A věřím, že to potvrdíme i v pondělním derby se Slavií," prohlásil kapitán letenského mužstva Tomáš Sivok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze