Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klidně bych hrál celý zápas, říká Rosický

5 2006
Praha - Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický oslavil ve středu šestadvacáté narozeniny a v sobotu proti San Marinu zaokrouhlí počet startů za národní mužstvo na šedesátku. "Je pravda, že z jedné strany mi to naskakuje, ale já se cítím jinak, prostě mlaďounký," reagoval Rosický na dotaz, jak se v šestadvaceti cítí.

Videoreportáž


"Ale když se třeba podívám na fotky, kdy jsem začínal hrát ve Spartě ligu, musím uznat, že obrovský rozdíl to je," dodal.

V den narozenin dostal večer od spoluhráčů tradiční dort a potom mu zazpívali. Proslýchá se však, že dostal ještě jeden dárek, o který se postarali pokladníci mužstva Tomáš Ujfaluši s Markem Jankulovským.

"Tak to si ho asi nechali, protože jsem dostal jen ten dort a zazpívali mi," pronesl oslavenec s úsměvem. A naoko si postěžoval: "To je hrozný, mám narozeniny a já musím dvakrát trénovat, A pak mi ještě večer na pokoji vypnou elektriku..."

Ke svému šedesátému reprezentačnímu startu Rosický řekl: "Nikdy jsem své starty moc nepočítal, bude to pro mě zápas jako každý jiný. Pravda ale je, že ten padesátý si pamatuju, to jsme loni na podzim vyhráli ve Finsku a zajistili si baráž s Norskem o účast na mistrovství světa."

Na to, že by jednou mohl překonat českého rekordmana v počtu reprezentačních startů Karla Poborského, který za národní mužstvo nastoupil stoosmnáctkrát, současný kapitán týmu nemyslí. Přitom na šedesátce Poborský byl, když měl osmadvacet let a šest měsíců.

"Zase tak úplně mi ty cifry lhostejné nejsou, ale já chci být hlavně zdravý. Pak mi ty starty přibývat budou. Ale rekord v počtu startů za národní mužstvo mým cílem rozhodně není."

Za ideální fotbalový věk Rosický považuje osmadvacet. "Takže doufám, že na hřišti mám to nejlepší před sebou," poznamenal.

V pondělí trenér Karel Brückner naznačil, že úplně nejsilnější sestava by v sobotu na libereckém stadionu na San Marino vyběhnout nemusela. "Vrchol máme jasně ve středu," připomněl nesrovnatelně těžší zápas s Irskem.

Co na to Rosický?

"Já jsem v sobotu za Arsenal nenastoupil, takže bych si proti San Marinu dal klidně celý zápas. Ale je samozřejmě možné, že když to v poločase bude vypadat hodně dobře, takže to trenér prostřídá."

Zatímco v posledním kvalifikačním zápase se Slovenskem nemusel Rosický z pozice kapitána spoluhráče nijak zvlášť motivovat, tentokrát je to prý úplně opačný případ.

"Samozřejmě, že v září v Bratislavě nás všechny nažhavilo, jak Slováci přehnaně sebevědomě dávali najevo, že nás porazí. Ale teď se San Marinem by bylo velkou chybou, kdybychom si mysleli, že můžeme být bezstarostní. Naopak, právě teď bude ta motivace strašně důležitá," zdůrazňuje Rosický.

Podle českého kapitána se zápas se San Marinem nesmí vzít na lehkou váhu.

"Je mi jasné, že když Německo v San Marinu vyhrálo třináct nula, tak naši fanoušci teď čekají, že my jim doma dáme sedmadvacet," říká Rosický. "Samozřejmě, že do toho zápasu musíme vletět po hlavě, pořádně vyhecovaní. Jak říkám, právě v sobotu bude ta motivace na nejvyšší úrovni. Ale jde nám hlavně o tři body, ne o to, abychom se předháněli s Německem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze