Kladno zvýšilo náskok, druhé jsou Budějovice

Hradec - HFK Olomouc: Rolko a Jurga - Hradecký fotbalista Adrian Rolko v souboji s Igorem Jurgou z HFK Olomouc. | foto: Jan StrouhalMF DNES

1 2006
Praha - Kladenští fotbalisté zvýšili náskok v čele druholigové tabulky. Ve 24. kole porazili doma Kroměříž a vedou o osm bodů. Druhé jsou České Budějovice, které v pondělní dohrávce zdolaly Pardubice. Stejně bodů jako Jihočeši mají Hradec Králové a HFK Olomouc, tyto týmy remizovaly ve vzájemném souboji 0:0.

Kladno - Kroměříž 2:1 (0:0)
Kladno začalo dobře, ale příležitosti Galbavého, Veleby a Neuwirtha, které připravil svým spoluhráčům Cigánek, skvěle vychytal Kořínek. Brzy po změně stran se přece jen prosadil Neuwirth, když si naběhl na Cigánkův roh. Vzápětí kladenský záložník uvolnil Galbavého, ale jeho sólo znovu vychytal skvělý Kořínek.

Cigánek potom z trestného kopu nastřelil tyč a v té samé minutě hostující Farbák trefil břevno. O dvě minuty později se již Moravané dočkali, když krásnou ranou vyrovnal Josl. O výsledku se rozhodlo deset minut před koncem, kdy po Cigánkově další standardní situace vystřelil Hlava a jeho pokus těsně před Kořínkem usměrnil Gross do branky.

Branky: 51. Neuwirth, 80. Gross - 65. Josl. Rozhodčí: Jech. ŽK: Máša,
Farbák (oba Kroměříž). Diváci: 1050.
Kladno: Vašek - T. Marek, Killar, Neuwirth, Gross - Cigánek, Hlava, Šelicha, Kaciáň - Galbavý (83. Michal Zachariáš), Veleba (46. Kalina).
Kroměříž: Kořínek - Klimek, Farbák, Klabal, Máša - Zakopal (71. Bielik), Julina, Šmahaj, Kobylík, Josl - Lakomý (61. Bajer).

České Budějovice - Pardubice 2:0 (1:0)
Kvůli kartám nenastoupili Homoláč s Mrkvičkou, chyběli zranění Belej, Pivoňka a také reprezentant Poborský, jemuž vystavil stop natažený úpon stehenního svalu.

Přesto si domácí mužstvo od počátku udržovalo mírnou převahu. V šesté minutě Vozábal vypálil těsně vedle, tentýž hráč později z levé strany nacentroval do vápna a Táborský z voleje mířil do náruče padajícího Kubáska. Dvakrát po sobě pak výhodnou pozici nedokázal zužitkovat Plocek. Dvě minuty před přestávkou hlavičkoval Faldyna, k odraženému míči se dostal Táborský a zblízka otevřel skóre.

Do druhé půle vstoupili hosté s evidentní snahou po vyrovnání a brzy si vytvořili šance. Budějovického brankáře Filipka vyzkoušel střídající Salák, bombou se prezentoval také Krutý, ale trefil jen obránce Bureše. Na druhé straně po centru debutujícího Hrbáče hlavičkoval Plocek, poslední u míče však byl gólman Kubásek.

Pardubický Krutý pak našel nabíhajícího Šorfu, ten však před brankářem Filipkem uklouzl. Po Faldynově přihrávce v 76. minutě se podruhé mezi tyče trefil Táborský, ale rozhodčí odmával ofsajd. Nejhezčí akce zápasu přišla o tři minuty později, kdy Vozábal z levé strany šikovně posunul Táborskému, jenž přepustil míč Faldynovi a ten pravačkou rozvlnil síť.

Branky: 43. Táborský, 79. Faldyna. Rozhodčí: Příhoda. ŽK: Táborský - Šorfa. Diváci: 2417.
Č. Budějovice: Filipko - Kladrubský, Skála, Mezlík, Bureš - Plocek (90. Jasanský), Dvořák, Vozábal, Hrbáč (84. Leština) - Faldyna, Táborský (86. Mácha).
Pardubice: Kubásek - Vrba, Šimáček, Němeček, Mach (76. Mlika) - Macháček (61. Ditrich), Bakeš, Adam, Krutý - Šorfa, Kožíšek (46. Salák).

Hradec Králové - HFK Olomouc 0:0
Magnet 24. kola druhé ligy, v němž se střetly týmy z druhé a třetí příčky, neměl vítěze. Hradečtí fotbalisté si sice vytvořili řadu šancí, ale doplatili na špatnou koncovku. První poločas nabídl průměrný fotbal. Hosté se snažili aktivní hrou narušit kombinační akce hradeckého týmu. Ten si sice vytvořil územní převahu, ale výsledkem byla jen série rohových kopů. Po změně stran kvalita hry výrazně stoupla.

Zasloužili se o to hlavně domácí, kteří si vytvářeli jednu šanci za druhou, ale výborného brankáře Doležala nedokázali překonat. Gólman Hanáků si poradil se sólem Semeráka i dvěma střelami Kowalczyka. Dvě branky měl na kopačce střídající Černý, ale jeho tvrdé střely hostující gólman vyrazil. Domácí se nedočkali úspěchu ani v tříminutovém nastavení, kdy Šmardův trestný kop chytil na brankové čáře Doležal. S výsledkem byli spokojenější hosté, kteří prakticky neohrozili hradeckou branku.

Rozhodčí: Čecháček - Kubáň, Červinka. ŽK: Jůn - Červenec. Diváci: 1471.
Hradec Králové: Podhajský - Kaplan, Filip, Rolko, Karal - Rezek, Kowalczyk, Šmarda, Blažej (52. Černý) - Semerák (85. Karnay), Jůn (73. Poděbradský).
HFK Olomouc: Doležal - Lošťák, Kalvoda, Kotůlek (90. Čižmar), Jurga - Dadák, Šíma, Lukášek, Janeček (85. Korčián) - Kropáček, Červenec.

Ústí nad Labem - Brno B 2:3 (1:1)
Překvapivému výsledku z počátku nic nenasvědčovalo, zvlášť když úvodní nápor korunovalo Ústí už v 10. minutě Brožíkovým gólem hlavou po rohu Fouska. Hosté se v úvodní čtvrthodině téměř nedostali přes polovinu hřiště, ale pak hru v poli vyrovnali a pomohl jim k tomu gól Vrány z rychlého protiútoku po přihrávce Leňka.

Tři minuty po přestávce zlikvidoval brněnský brankář Hrubý přízemní střelu Brožíka, ale v 53. minutě zaspala ústecká obrana po rohovém kopu a Král bombou pod břevno přivedl do vedení hosty. Pak se opět hrálo na polovině Brna a v 68. minutě Brožík svojí druhou gólovou hlavičkou překonal brankáře Hrubého.

Jenže o osm minut později se ústecká obrana proměnila v sochy a Vrána zakončil pěknou kombinaci rovněž svou druhou trefou. Těsně před koncem Hrubý vyrazil na roh hlavičku Merziče a hosté vítězství uhájili.

Branky: 10. a 68. Brožík - 23. a 74. Vrána, 53. Král. Rozhodčí: Peřina. ŽK: Merzič, Sedlák, P. Dragoun, Dvořák - Leňko. Diváci: 252.
Ústí: Z. Divecký - Merzič, T. Novák, Džuban, Dvořák (76. Mareš) - Stožický, Martykán, P. Dragoun (84. Ohněník), Sedlák - Fousek, Brožík.
Brno: Hrubý - Houšť, Král, Ineman, Partyš - Smutný, Polák, Třeštík, Leňko (85. Žůrovec) - Okleštěk (90. Polášek), Vrána.

Žižkov - Drnovice 3:1 (1:1)
Domácí předvedli proti Drnovicím bojovný výkon a nezlomil je ani gól Adamce, který inkasovali už v deváté minutě. Jen několik okamžiků poté vyrovnal obránce Šťastný a i v dalším průběhu si tým z Žižkova vytvořil větší počet brankových příležitostí.

Další ale proměnil až ve druhém poločase, kdy převahu domácího týmu zúročili dvěma góly v rychlém sledu Görner a Kučera.

Branky: 10. Šťastný, 65. Görner, 70. Kučera - 9. Adamec. Rozhodčí: Hrubeš - Makovička, Tereba. ŽK: Görner, Daněk. Diváci: 510.
Žižkov: Bartalský - Kaspřák, Vizingr, Procházka, Šťastný - Novotný (68. Kučera), Pokorný, Kropík, Hottek (90. Volek), Görner (83. Daněk) - Bukač.
Drnovice: Bureš - Hodinář (84. Vojtíšek), Schwarz, Schindler, Výšek - Bouška, Grim, Gába, Třasoň (65. Pánek) - Lička, Adamec.

Hlučín - Sparta B 1:0 (0:0)
Po výhře nad Ústím si sestupem ohrožený Hlučín připsal další tři body a po výhře 1:0 ztrácí na Spartu už jen bod. Utkání hrané na vodou nasáklém trávníku rozhodl v 88. minutě obránce Veselý, který zatočil přímý kop ze 20 metrů do šibenice sparťanské branky.

Pražanům se v Hlučíně na rozdíl od domácích dařila rozehrávka a v prvním poločase si vypracovali několik slibných brankových příležitostí. Domácí obrana ale všechny situace vyřešila a ve druhých 45 minutách hrál naopak Hlučín se zvýšeným důrazem a měl i herně navrch. Dvě minuty před koncem se domácí dočkali za odvážný výkon gólové odměny.

Branka: 88. Veselý. Rozhodčí: Kocián. ŽK: Lintner - Grigár, Poláček, Zelenka. Diváci: 987.
Hlučín: Bolek - Veselý, Ondráček, Štýbar, Lintner (46. Petřík) - Novosad, Chlebek (65. Bogdaň), Melecký, P. Žižka - Dombi, Langer (77. Hanus).
Sparta B: Grigar - Kopta, Beutel, M. Žižka, Vondra (89. Szücs) - Jungr, Sedláček, Zelenka, Poláček - Jeslínek, Jarolím (82. Bíro).

Kunovice - Vítkovice 0:1 (0:0)
Souboj dvou týmů ohrožených sestupem rozhodla branka ve druhé minutě nastaveného času. Vítkovický Jakus unikl z ofsajdové pasti domácích a po trestném kopu Kaloče a přiťuknutí Švece hlavou skóroval.

Byla to vůbec první střela mezi tyče v utkání, v kterém se hrálo nejčastěji mezi šestnáctkami a téměř bez šancí. Vítkovice se díky výhře v důležitém zápase odpoutaly z předposledního místa a za Kunovicemi zaostávají jen o skóre.

Branka: 90. Jakus. Rozhodčí: Santarius - Zarowski, Jiřík. ŽK: Fischer, Ševela - Švec, Derych. Diváci: 208.
Kunovice: Pařízek - Kopčil, Živný, Máčala, Josefík - Helísek (69. Brezinský), Fischer, Ševela, Kasálek - Němec (85. Hrnčár), Válek.
Vítkovice: Kello - Černý, Derych, Opršal, Švrček - Kušnír, Švec, Kaloč, Rygel (38. Třasák) - Jakus (92. Lukšík), Knapp (67. Kunc).

Olomouc B - Xaverov 3:2 (2:1)
V osmé minutě rozehrál Vepřek přímý volný kop a Vyskočil poslal hlavou míč k tyči. Domácí byli aktivnější, ale do dalších šancí je obrana Xaverova nepustila. Ve 28. minutě zahrál Komárek rukou v pokutovém území a z penalty vyrovnal Penc. Vzápětí přihrál Vyskočil volnému Janu Schulmeisterovi, který bombou z osmnácti metrů dostal Sigmu opět do vedení.

Tři minuty po přestávce si zapsal Vyskočil druhou gólovou asistenci. Přihrál Janotkovi a ten střelou z hranici šestnáctky trefil přesně ke vzdálené tyči. Domácí pak mohli z protiútoku zvýšit už na 4:1, ale Pulkertovu střelu vyrazil gólman Marek na roh a Janotka po brejku čtyři na dva zblízka mířil vedle. Závěrečných dvacet minut domácí bránili vedení. V poslední minutě po rohovém kopu hlavičkoval hostující Penc, gólmana Blahu sice zastoupil Janotka, ale míč přesto přešel brankovou čáru.

Branky: 8. Vyskočil, 33. J. Schulmeister, 48. Janotka - 28. z pen. a 90. Penc. Rozhodčí: Mikel - Možiš, Czene. ŽK: Komárek, Kaščák - L. Marek, Moreira. Diváci: 212.
Olomouc: Blaha - Kopecký, Komárek, Krajčovič, Vepřek - Janotka, Kaščák, Řehák, Pulkert (81. Stoklásek) - J. Schulmeister (89. J. Barcal), Vyskočil (68. V. Schulmeister).
Xaverov: V. Marek - Henrych (46. Kalivoda), Penc, Chleboun, Mejzlík (78. Moreira) - Bartoš, Javorek, Hašler, L. Marek - Vašíček (57. Kočí), Bálek.