Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když oblohu pročísne blesk, zkuste chytit Henryho!

12 2003
Paříž - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Co mají společného vítr a Thierry Henry, útočník fotbalové Francie? Zkuste je chytit a uvidíte. V obou případech je to nemožné. Pokud mu dají volný prostor, poznají to dnes hráči Česka. „Nechat mu volný prostor? To nejde,“ ujišťuje zadák Zdeněk Grygera. On bude mít nejspíš tu čest potkat se večer s pětadvacetiletou hvězdou nejčastěji. Na Grygerově straně obrany bude Henry nejvíc hrát.

Jestli se dnes Henry netrefí, dá se mluvit téměř o překvapení. Obvykle v zápase skóruje. V této sezoně stihl v anglické lize za vedoucí Arsenal osmnáct gólů za sedmadvacet kol.

Premier League nemá lepšího kanonýra a celý současný svět možná lepšího útočníka. Henry je číslem jedna.Po gólu francouzský útočník většinou vykouzlí na tváři úsměv uličníka, toť vše. Žádná zvláštní radost, to už musí být, aby tasil pomyslné kolty a se vztyčeným ukazováčkem a prostředníčkem „pálil“ do hlediště.

„To víte, on gólů nastřílí tolik, že mu to málem zevšední,“ říká Vladimír Šmicer, záložník konkurenčního Liverpoolu. „Já když dám za čas jeden, musím ho pořádně oslavit.“ Možná by Šmicer vyváděl ještě víc, kdyby se trefil Henryho způsobem: Francouzovy góly přinášejí nadějím protivníka smrt v elegantním balení.

Jako geniální dandy, jako bohémský umělec, jako když ztemnělou oblohou projede blesk - tak skóruje Henry. Je v tom nesnesitelná lehkost! Skoro se vám chce věřit, že poražený má chuť Henryho požádat: „Ještě jednou, prosím.“ Před gólem nejdřív uchvátí rychlostí. „Já bych vedle něho supěl, ale on je při sprintu v pohodě, rovnou by se u toho mohl smát,“ líčí Šmicer.

A když s ním alespoň na pár metrech udržíte krok? „Pak mu stejně těžko vypíchnete míč, je úžasné, jak si ho v rychlosti umí pokrýt,“ obdivuje další z českých obránců, René Bolf.

Pokud se tohle všechno dnes Henrymu podaří - a potom to bude vypadat jako ta nejjednodušší věc na světě - bude český tým asi vzývat poslední spásu. Avšak brankář Petr Čech bude mít těžkou pozici.

„Henryho góly vídám často, ale přečteného ho mít nikdy nebudu,“ přiznává mladý gólman. „Problém je, že on pokaždé zvolí jiné řešení. Vždycky to nejlepší.“ Tak dal Henry i v neděli jediný gól Arsenalu při ligové remíze 1:1 v Newcastlu. Tahle trefa stála za větší oslavu: byla celkově 104. za londýnský klub, tím číslem útočník vyrovnal střelecký rekord francouzského hráče v zahraničí, který drží legendární Michel Platini v Juventusu.

Není pochyb, že Henry kapitána mistrů Evropy 1984 brzy překoná. Sám Platini ostatně říká: „Nikdy jsem ve Francii neviděl lepšího hráče, než je on.“ Henry nyní v týmu Francie zastiňuje i záložníka Zidana. To vše zní pro Česko zlověstně.

Jak zkrotit uragán? „Z českých obránců nikdo není tak rychlý, ale Henry se udržet dá,“ soudí Šmicer.

„Musí ho bránit všichni a pořád.“ Grygera přidává: „Hrát na Henryho osobní obranu je nesmysl, ale zdvojování by mohlo vyjít.“ Český obránce to říká s respektem, o Henryho momentální formě svědčí i zařazení do ideální jedenáctky Evropy za leden podle Sdružení Evropských sportovních magazínů. Ale pro povzbuzení: v elitní společnosti je s ním i Pavel Nedvěd, dnešní protihráč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze