Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když jde do toho Hašek, jdu s ním, řekl Poborský. A oznámil kandidaturu

Karel Poborský | foto: MF DNES

5 2009
Bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský potvrdil, že kandiduje do výkonného výboru ČMFS. Šéf a spolumajitel klubu SK České Budějovice se přihlásil do týmu Ivana Haška. "Čekal jsem, až on řekne definitivně Ano, jdu do toho. To byl i jakýsi spouštěcí mechanismus pro mě."

Proč jste se rozhodl kandidovat a kdy jste se rozhodl?
Rozhodoval jsem se delší dobu. Hodně jsem to konzultoval s Ivanem Haškem. Čekal jsem, až on řekne definitivně Ano, jdu do toho. To byl i jakýsi spouštěcí mechanismus pro mě.

Jistě je v tom nějaký hlavní impuls.
Ve fotbale podnikám, fotbal jsem hrál celý život. A myslím si, že mu mám co dát. A hlavně proto, že podnikám ve fotbale a přitom o něm úplně nerozhoduju. Takže další krok je postoupit dál, na svaz. A začít se o ty věci starat sám. Když vidím současný výkonný výbor, tak mě to úplně nenaplňuje. Všichni vidíme ty pochody kolem fotbalu, které nejsou v podstatě ani o fotbale.

Které věci vám nejvíce vadí?
Takové to politikaření. Ve výkonném výboru dnes nejde v podstatě o fotbal, ale jde o zájmové skupiny. A když jedna zájmová skupina přijde s nějakou myšlenkou, ať je dobrá, nebo špatná, druhá ji automaticky zavrhne. A to přece není možné.

Jak by to mělo fungovat?
Výkonný výbor by měl být na úrovni servisní organizace fotbalu. Měli by tam být lidé, kteří mají zkušenosti ze světa a kteří jsou finančně zajištění. Transparentně finančně zajištění. Tím myslím, že všichni vědí, odkud ty peníze jsou. Lidé, kteří nemají potřebu se dál z fotbalu živit a vydělávat na něm. Ale naopak vracet to fotbalu zpátky.

Znáte situaci fotbalu v jižních Čechách?
Znám. Není to úplně veselé. Musím říci, že my tady například nemáme volební hlas. To je další chyba v systému. My jsme v jižních Čechách největší klub a přitom nemáme volební hlas. To je špatné. A těch systémových věcí, které se musí změnit, je ve fotbalu více.

Víte například, jak dopadla řádná valná a volební hromada jihočeského fotbalu v letošním roce ?
Vím, ano. Výsledek znám.

Co jste mu říkal?
Radost z toho samozřejmě nemám. Dalo by se říct, že jsem byl detailně informovaný. Vůbec ten průběh a to, co se dělo kolem pana Kureše, to bylo velice smutné. I tohle ukazuje, v jakém stavu je vůbec český fotbal. Předseda je i členem celostátního výkonného výboru na svazu a tenhle člověk spoluřídí český fotbal jako takový.

Nevypadá to, že byste s tím nějak moc souhlasil.
Nevypadá, to je pravda. Řekl jsem mu to do očí. Říkám to znovu a nahlas. Tak, jak jsem zvyklý. Netvrdím, že věci umím řešit lépe, nebo že mám recept na fotbal, ale garantuju to, že ty věci budou transparentní. Že budou průhledné. Když vidím problém, tak ho pojmenuju a snažím se ho řešit.

Měl byste zájem nejdříve řešit situaci v celém českém fotbale, nebo byste začal v kraji?
To jsou v podstatě spojené nádoby. Je jedno, odkud se to vezme. Kandiduju do výkonného výboru vlastně až nahoru. Ale celý systém a spousta věcí v něm, to je diskutabilní. Tam se musí hodně věcí změnit. I kolem ligy. Musí tam být určitá autonomie a troufám si říct, že v nejbližší době už i nastane. Protože není možné, aby do toho majitelé dávali peníze a přitom v podstatě ligu řídí a rozhoduje o ní někdo jiný, zaměstnanci svazu.

Bylo pro vaše rozhodnutí impulzem i to, že jste působil u reprezentace?
Bylo, taky. Pro mě to byla obrovská škola. Nakoukl jsem do svazu a byl to první krok. Není třeba popisovat, co se děje kolem reprezentace. To všichni víme. I tohle jsou kroky, které mě vedou k tomu, abych se snažil kandidovat a snažil se uspět. Abych ty věci mohl změnit. Takhle mi ten stav nevyhovuje, není dobrý.

Znáte například delegáty z jižních Čech, kteří mají volit na valné hromadě v Praze?
Některé znám osobně a některé neznám. Ale dneska máme tři týdny a uzavírají se nominace. Jsem hlavně rád, že Ivan Hašek do toho jde. Je ale jen jeden a výkonný výbor, to jsou další lidé, které mu tam valná hromada navolí. A to bude také hodně důležité. Kdyby tam byli lidé, kteří nebudou naladěni na jeho notu, bylo by to hodně špatně.

Jistě víte, že svazová kasa je vlastně prázdná.
Samozřejmě to vím a bohužel je to tak. Navíc je reprezentace na rozhraní postupu na mistrovství světa. Hodně na hraně. V případě, že nepostoupí, tak se ta finanční propast ještě zvětší. Ale je to hlavně podnět, aby se svaz sjednotil a začal dělat fotbal pro fotbal. Jiná cesta už dneska není.Najdete na iDNES.czmobilní verze