Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když Doškové nejsou spolu, aspoň si volají

16 2002
Praha - Nečekaná zpráva ho vytrhla z oslav pohárového vítězství i myšlenek na brzkou dovolenou. Fotbalista Slavie Tomáš Došek toho ale moc nelituje - dočkal se první pozvánky do reprezentace. "Trenér Brückner mi volal hned po zápase se Spartou. Bylo to pro mě velké překvapení," svěřil se rychlonohý útočník. Finále domácího poháru rozhodl dvěma góly, v sobotu večer se může ukázat proti hvězdnému soupeři Itálii.

"Budu vděčný i za deset minut," přeje si. „Soupeř by měl na Letnou přijet v nejsilnější sestavě. Aspoň v něčem bych bráchu trumfnul,“ usmál se Došek. Jeho bratr Lukáš má už premiéru v českém dresu za sebou, v reprezentaci nastoupil už  třikrát.

Bratra předběhl už několikrát. Před třemi lety přestoupili oba z Plzně do Slavie. První se prosadil obránce a záložník  Lukáš, bratr Tomáš se do sestavy propracovával obtížněji. Oba už mají za sebou svatbu. První  byl zase Lukáš Došek.

"Narodil se o pět minut dřív než já. Od té doby je první ve všem," tvrdí Tomáš. "To bych neřekl. Bratr má větší zkušenosti. V něčem ho prostě už nedoženu," reaguje mnohoznačně Lukáš. Dvojčata Doškových se v poslední době osamostatňují. Nebo se o to aspoň snaží. Dřív se od sebe nehnuli na krok, teď si každý žije po svém.

Lukáš bydlí v Praze, Tomáš se  vrátil do Plzně a denně dojíždí. Teď se jim vyhnula i společná pozvánka do reprezentace. "Snad to jednou vyjde. Rád bych si s bráchou zahrál i za národní tým. Škoda, že to teď nevyšlo. I když mně manželka říkala, že bychom si měli od sebe odpočinout,"  říká Lukáš Došek.

"Když jsme hráli ligový zápas, brácha u nás pravidelně přespával, aby  nemusel dojíždět. Manželce už to docela lezlo na nervy." Přesto bez sebe dlouho nevydrželi.  "Tomáš mi hned volal. Přijel na sraz hrozně brzy a nevěděl, co má dělat," smál se Lukáš  Došek. "Zítra jsem s telefonem na řadě já."

Co mu před zápasem poradí? "S třemi starty za  reprezentaci jsem díru do světa neudělal. S tím mu moc radit nemůžu," říká o duelech se  Slovinskem, Belgií a Kyprem. Čerstvý reprezentant Tomáš Došek je na pokoji s dalším slávistou, obráncem Adamem Petroušem.

"Má určitě radost. Spoluhráč mu určitě pomůže. Když jsem mu volal, zrovna čekal na trénink a hrozně se nudil." Nejen bratr bude pozorně sledovat Doškovu premiéru. Kromě sestry, fotbalistky Sparty, se na zápas těší i jeho manželka, povoláním servírka. "Po každém zápase mě hodnotí a skoro vždycky mě kritizuje. Snad bude po sobotě mírnější," přeje si Tomáš Došek.Najdete na iDNES.czmobilní verze