Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když český sudí vyjede na Ligu mistrů

5 2002
Praha - Už dlouho před plánovaným zápasem Ligy mistrů nebo Poháru UEFA dostává fotbalový rozhodčí echo, že bude v akci. "Evropská fotbalová unie to dává vědět měsíc dopředu," potvrzuje třiačtyřicetiletý mezinárodní rozhodčí Evžen Amler, jenž je na listině asistentů FIFA, a zároveň mezi nominovanými na letošní mistrovství světa v Japonsku a Koreji. "Jen s tím rozdílem, že nevím, o jaký zápas konkrétně jde. To se na rozdíl od českým poměrů opravdu udrží v tajnosti."

Jakým způsobem se o nominaci dozvíte?
"Na listině FIFA je dvaasedmdesát rozhodčích nominovaných na letošní mistrovství světa a z těch se také vybírají sudí pro Ligu mistrů. Z nich já patřím mezi přibližně čtyřicet, kteří používají mailovou adresu. Takže mně chodí nominace elektronickou poštou v angličtině, která je ve FIFA i UEFA primárním jazykem."

Co po takové zprávě uděláte?
"Mailem nominaci potvrdím a stejným způsobem se co nejdřív spojím s hlavním rozhodčím. V nominaci jsou totiž jména všech sudích uvedena. Naposled jsem byl v týmu hlavního rozhodčího Colliny."

O čem si s hlavním arbitrem píšete?
"Například zjišťuju, jaký bude mít společenský oblek, aby pak k zápasu nepřijel třeba ve světlém a já v černém. Snažím se taky sladit čas příletu a odletu, abychom se všichni sešli buď někde na cestě, nebo nejdéle na cílovém letišti, pro všechny případy si ověřím číslo jeho mobilního telefonu a upřesním si ještě pár dalších drobností."

Kdy se dozvíte, o jaký konkrétní zápas jde?
"Takové upřesnění přichází z UEFA všem rozhodčím přibližně pět dní před zápasem."

Co jste říkal tomu, když jste zjistil, že český rozhodčí bude asistovat při utkání Porto - Real Madrid, tedy při duelu soupeřů skupiny, v níž je i Sparta?
"Abych řekl pravdu, překvapilo mě to. Ale na druhou stranu i potěšilo, protože jsem v tom viděl projev důvěry."

Kde jste se před zápasem se svými kolegy sešel?
"Odpoledne den před utkáním na letišti v Portu, rozdíl v našich příletech byl asi půl hodiny. Vedle Colliny byl další asistent i čtvrtý rozhodčí také z Itálie, taková je totiž praxe. Když jsem ale před časem letěl k zápasu Ligy mistrů La Coruňa - Arsenal, se třemi norskými rozhodčími jsem se sešel už při mezipřistání na letišti v Barceloně."

Jak vypadal váš program bezprostředně po příletu do Porta?
"Na letišti čekal s autem liaison officer, což je termín z armády, a v překladu znamená styčný důstojník. V tomto případě jde o vlastně o jakéhosi pečovatele, který má rozhodčí na starosti. Je to činovník domácího svazu, většinou bývalý rozhodčí, ale oficiálně nominovaný příslušnou komisí UEFA. Tento pečovatel nás odvezl na hotel, kde jsme měli každý vlastní pokoj, protože UEFA dbá na to, aby sudí měli to nejlepší pohodlí. Každý národní fotbalový svaz proto od UEFA dostává na tyto služby osm tisíc švýcarských franků na soutěžní ročník."

Co jste dělali večer den před utkáním?
"Pečovatel nás odvezl na stadion k předzápasovému tréninku. Tento trénink vůbec není obvyklý, ale především Collina si na tuto přípravu potrpí. S rozklusáním, strečingem, starty a sprinty jsme se vešli mezi tréninky domácího Porta a Realu. V žádném případě se ale Collina na hřišti nechce setkat s hráči, takže kdyby mezi tréninky obou mužstev nebyla odpovídající pauza, šli bychom na vedlejší plochu."

A po takovém tréninku následuje zase cesta zpět na hotel?
"Stejný člověk nás odvezl na společnou večeři s delegátem, který je nominován speciálně k hodnocení rozhodčích, v Portu to byl delegát z Rumunska. Pak UEFA nominuje ještě hlavního delegáta, který dbá na všechno ostatní kolem zápasu, ale s tímto člověkem rozhodčí do styku moc nepřijdou."

Co životospráva rozhodčích. Večeře se odbyde bez alkoholu, nebo je na rozdíl od hráčů povoleno cokoli?
"V poslední době přituhlo, ani pivo, ani víno, ani něco ostřejšího. Dřív trocha alkoholu patřila na takových večeřích k bontonu, ale už v pětadevadesátém, když jsem byl s českými kolegy na zápase Poháru UEFA Liverpool - Vladikavkaz, si chtěl dát Jirka Ulrich po večeři dvojku vína, a delegát na něj koukal jak na vraha. Takže i v Portu to bylo bez alkoholu. Nechávám to na hlavním rozhodčím, kdyby si Collina například to víno dal, objednal bych si taky."

Přichází den zápasu, co všechno musíte před výkopem absolvovat?
"Po snídani jedeme na stadion, ještě společně s naším delegátem zkontrolujeme, jestli je na hřišti všechno jak má být. Je to víceméně formalita, ale například řecký delegát Nikakis chodíval na tyto kontroly s pásmem a přeměřoval branky. Loni v únoru, když Slavia hrála s Kaiserslauternem, zjistil, že branky jsou o pár centimetrů nižší, tak je pořadatelé museli zvednout. V deset je mítink se zástupci obou týmů, policie, zdravotníků, pořadatelů, hasičů, zkrátka všech složek, které zajišťují bezproblémový průběh zápasu. Potom zase společný oběd s rozhodčími a odpočinek na hotelu."

Jak dlouho před utkáním musíte být na stadionu?
"Půldruhé hodiny, to jedeme z hotelu s pečovatelem za doprovodu policejní eskorty. Hodinu před výkopem se jdeme rozklusat, Collina dbá, aby byl na jedné straně hřiště sám, my ostatní pak musíme dělat všechno po něm. Je to takové divadýlko pro diváky, ale vlastně nutné, protože rozhýbat se potřebujete."

Jak zápas Porto - Real, v němž hosté vyhráli 2:1, proběhl z vašeho pohledu?
"Všechno v pohodě, žádný problém či sporný moment."

Sejdete se se zástupci klubů i jinak než na oficiálním dopoledním mítinku?
"Jestli máte na mysli nějaké ovlivňování, tak to si nikdo nedovolí. Když jsme na stadionu, samozřejmě nás lidi z obou klubů osloví, ale jen kvůli pozdravení a pár zdvořilostním frázím. To je všechno."

A co nějaké suvenýry, nebo jiné pozornosti, jimiž by se tito činovníci chtěli vlichotit do vaší přízně?
"V dnešní době by se nikdo neodvážil věnovat rozhodčímu suvenýr větši hodnoty. Například já jsem od domácích funkcionářů dostal klubovou vlaječku, odznaky, těžítko se znakem klubu, pamětní medaili k zápasu a repliku portského dresu. Ale tyto repliky dostáváme jen výjimečně. Od činovníků Realu to samé kromě těžítka. A myslím si, že ty dresy dávali hlavně díky Collinovi, který je nesmírně uznávanou a respektovanou osobností. A aby výčet pozorností byl úplný, od hlavního delegáta ze Švýcarska jsem dostal propisovačku s odznakem a od zástupce UEFA baťůžek."

Můžete prozradit, jaká je při Lize mistrů oficiální odměna pro rozhodčí od UEFA?
"Není to žádné tajemství. Na tři dny jsou to diety třikrát po tři sta padesáti švýcarských francích, přičemž hlavní rozhodčí má kolem tisícovky navíc."

Kdy jste z Porta odlétali?
"Den po zápase, přičemž UEFA nechce, aby rozhodčí dějiště zápasu opouštěli před desátou hodinou. To kvůli tomu, kdyby ještě bylo zapotřebí s delegátem probrat zápas, který by nějak vybočil z normálu. Což se v Portu nestalo. I odlet si snažím naplánovat tak, abych město opouštěl pokud možno ve stejnou dobu jako moji kolegové. Takže Italové odlétali v patnáct čtyřicet a já deset minut po nich."

Jak na vás působí Collinova osobnost a jeho zcela výjimečné charisma?
"Když je člověk v týmu s tímhle rozhodčím, je hned klidnější. Znám se s ním dlouho a je to opravdu pan rozhodčí, dnes asi nejlepší na světě. A kolegové v jeho blízkosti získávají naprostou jistotu."

Říkáte, že se Collinou znáte dlouho. Bavil jste se s ním někdy o penaltě, kterou proti Česku odpískal těsně před koncem zápasu s Nizozemskem na posledním mistrovství Evropy?
"Poprvé jsem se s ním setkal v pětadevadesátém v Českých Budějovicích, když pískal zápas naší jedenadvacítky s Norskem, který jsme prohráli dva jedna. Později mi říkal, že má prostě na Čechy smůlu. Připomněl při tom ty Budějovice, penaltu na mistrovství Evropy i vyloučení sparťana Martina Haška při Lize mistrů v Barceloně. K té penaltě zdůraznil, že jinak než jako faul to Němcovo zatahání za dres Ronalda de Boera posoudit nemohl. Do svědomí mu samozřejmě nevidím, ale jsem přesvědčen, že na ten Němcův faul určitě nečekal."

A jak se stavěl k vyloučení Haška v Barceloně?
"Vysvětlil mi, že byl vlastně shovívavý. Hašek už měl žlutou kartu, tak mu dal ještě jednu a vyloučil ho. Delegát se ho prý po zápase ptal, co by udělal, kdyby Hašek tu předchozí kartu neměl. A když Collina odpověděl, že v tom případě by mu dal rovnou červenou, delegát ten výklad vzal. Takže Collina při Haškově vyloučení dobře věděl, že mu už dopředu zmírňuje následný trest."Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze