Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když budou všichni zdraví, má kouč jasno

29 2006
Praha - Jak by měla vypadat základní sestava českého národního mužstva na mistrovství světa v Německu? Nikdo o ní nepochybuje, ani trenér Karel Brücker. Napověděla to jeho páteční jedenáctka v prvním poločase vítězného přípravného duelu se Saúdskou Arábií. Chyběli v ní jen zranění Tomáš Galásek a Janem Kollerem.

Brankář

Výsostné postavení Čecha nikdo nezpochybňuje, on sám v duelu s arabským týmem roli týmové jedničky potvrdil suverénně. Zlikvidoval soupeřův sólový nájezd a neskrýval radost z toho, že mužstvo v kritické chvíli podržel. Jeho prvním náhradníkem je Blažek, roli třetího vzadu akceptuje už od Eura 2004 neméně kvalitní gólman Kinský.

Obrana

Základní čtveřice je jasná i podle vyjádření kouče Brücknera. Mnohokrát prověřená řada Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski odehrála se Saúdy celý zápas a trenéra občas zvedla z lavičky, když nabíhající protihráče pustila za sebe. Nejvíc byl rozpálen, když stopeři bohorovně vyzvali k sólu Charírího.

"Byly tam i další chybičky, ta čtveřice musí být nepropustná ať už hraje stažená hluboko u vlastního vápna, nebo naopak vysunutá víc vepředu," káral Brückner. Z jeho hlasu však bylo dobře znát, že na tyto čtyři muže přesto nedá dopustit.

Pokud by se někdo zranil, náhrada za krajní obránce je zřejmá - vpravo Jiránek, vlevo Mareš. A absenci některého ze stoperů by nejspíš vyřešil Kováč, jehož si trenér ve čtvrteční přípravě prověřoval celá zápas. Hrálo se sice proti rakouským amatérům, ale suverénní a sebevědomý Kováčův výkon jak vedle Rozehnala, tak vedle Ujfalušiho svou váhu měl.

Záloha

I ve středové řadě je jasno: Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd. Defenzivní Galásek si léčí koleno, zranění se lepší každým dnem. Pokud ne už na domácí přípravné duely, tak na šampionátu by Galásek k dispozici být měl. Kdyby náhodou ne, má Brückner po ruce stejný hráčský typ v osobě Poláka, rovněž dostatečně prověřeného.

Katastrofou by však bylo vyřazení Rosického, jehož začal trápit sval. Tato varianta je nepředstavitelná i pro samotného Brücknera. Ten o Rosického nepostradatelnosti otevřeně mluvil loni na podzim, když režisér týmu chyběl kvůli zranění v zářijových kvalifikačních duelech.

Při neúčasti Rosického by o to větší díl zodpovědnosti ležel na Nedvědovi, jehož forma je prvotřídní. Další hráči by pak byli jen slabou náhražkou za Rosického tvůrčí schopnosti. Jarolím, Heinz, Plašil i Sionko, který možná na šampionát pojede místo Šmicra, jsou totiž jednoznačně v jiné a hlavně v nižší kvalitativní kategorii.

Pokud by chtěl Brückner hrát s pětičlennou zálohou, je otázkou, zda na její levý kraj bude moci použít Šmicra, jehož zranění se nelepší tak, jak se optimisticky předpokládalo. Nejslibněji se tak do pětičlenné středové řady jeví dodatečně povolaný Sionko, jenž současnou výbornou formu potvrdil ve čtvrtečním přípravném duelu s výběrem Tyrolska.

Útok

Baroš - Koller, tato dvojice má být tou pravou českou údernou silou. Koller, který kvůli bolestem tříselného úponu vynechal přípravné zápasy v Rakousku, by už měl nastoupit v úterý proti Kostarice. Dvoumetrový kolos má pro národní mužstvo možná stejnou cenu, jako Rosický. A Baroš, zdá se, nabírá formu. Alespoň pokud jde o jeho páteční vystoupení v Innsbrucku proti týmu Saúdské Arábie.

Z dalších dvou útočníků se v rakouských přípravách ukázal ve velmi dobrém světle především Štajner, který svými výkony zastínil dlouhána Lokvence.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze