Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když budou pořádat fotbalové MS, hodlají v Kataru ochladit počasí

Katarské hlavní město Dauhá | foto: AP

24 2009
Ne větru a dešti, ale šmolkově modré obloze hodlají poručit v Kataru, malé zemi v Perském zálivu. Katar totiž kandiduje na uspořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2022 a slibuje, že v době šampionátu čtyřicetistupňová vedra zlikviduje.

Počasí prostě ochladíme, říkají zástupci Kataru. Na technologii, která by to měla umožnit, už se prý pracuje.

"Bude horko, ale ne moc horko. Vyvíjíme technologie, které nám umožní teplotu a podmínky v červnu a červenci upravit," řekl novinářům na sportovním sympoziu v Kuala Lumpuru šéf přípravného výboru pro uspořádání šampionátu Hasan Al Tavadí.

Konkrétnější být nechtěl a odmítl odpovědět i na otázku, zda půjde o klimatizované zastřešené stadiony.

Ozývají se i hlasy, že vedle podnebí může být handicapem katarské kandidatury i malá rozloha země pro tak velkou událost, jako je fotbalový šampionát.

Al Tavadí to však považuje naopak za výhodu. "Lidé mohou celou dobu bydlet v jednom městě a do ostatních jezdit na zápasy. Odpadnou jim starosti s ubytováním," uvedl.

Mistrovství světa v roce 2022 chce pořádat také Korea. Na pořádání šampionátů v letech 2018 a 2022 kandidují Austrálie, Anglie, Indonésie, Japonsko, Rusko, USA a společné projekty Portugalska se Španělskem a Belgie s Nizozemskem.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA o pořadatelích rozhodne v prosinci příštího roku.

Světový šampionát v roce 2014 byl přidělen Brazílii.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze