Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdysi Italy sťal, teď jim pomohl na trůn

Itálie - Francie: Trezeguet nedal penaltu - Osudný moment finále, Trezeguet odchází z penaltového rozstřelu s nepořízenou. | foto: Reuters

10 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zopakoval si roli náhradníka, který naskočil do rozehraného finále s Itálií a postaral se o rozhodující okamžik. Na rozdíl od Eura 2000, kde francouzský útočník David Trezeguet v prodloužení vstřelil zlatý gól, včera v berlínském vyvrcholení mistrovství světa byl jediným hráčem, který v penaltovém rozstřelu neproměnil penaltu.

Útočník Juventusu selhal už ve druhé sérii penaltového rozstřelu. Nastřelil břevno branky, kterou hájil jeho klubový spoluhráč Ital Buffon. Míč se odrazil a mířil dolů k brankové čáře, ovšem na rozdíl od Zidanovy penalty z úvodu zápasu teď skončil evidentně před ní.

"Buffona velmi dobře znám, ale na to jsem nemyslel. Snažil jsem se kopat tak, jak jsem zvyklý," popisoval po utkání. "Nezdálo se mi, že bych míč trefil špatně, ale pár centimetrů tomu chybělo."

Trezeguet pak s hlavou v dlaních sledoval další průběh rozstřelu. Při pokusu De Rossiho byl francouzský brankář Barthez blízko úspěchu. Stejně jako u střely Materarazziho, jenž kopal ještě před Trezeguetem, vystihl směr, ale míč mu proklouzl do branky.

"Penaltový rozstřel je součástí zápasu, musíme to tak brát," snažil se přijmout těžký úděl Trezeguet.

Když bylo po všem a Italové začali slavit, Trezeguet klesl k zemi. Povzbudit jej přispěchal náhradník Boumsong, po ramenou ho plácali i další. "Zodpovědnost beru na sebe, i takový je fotbal. Musím se s tím naučit žít," říkal.

Třičtvrtě hodiny po utkání už na něm nebyl stres tolik znát, při rozhovorech s novináři se dokonce občas pokusil i o úsměv.

"Dnes večer jsme byli lepším týmem, zasloužili jsme si vyhrát," myslí si. "Ale bohužel jsme nedali druhý gól a nakonec pro nás zápas skončil velkým zklamáním."

Do finálového utkání přišel Trezeguet ve sté minutě s cílem oživit francouzský útok, který už od poločasové přestávky udával ráz zápasu. Les Bleus měli navrch a chtěli zápas ukončit ještě před penaltami.

Jenže o deset minut později přišel nepochopitelný zkrat francouzského kapitána Zidana, jehož vyloučení týmu sebralo vítr z plachet.

"I taková věc se může fotbalistovi přihodit," omlouval David Trezeguet svého spoluhráče. "Měli bychom si jej přesto přese všechno zapamatovat jako výjimečného fotbalistu, který tady odehrál skvělý turnaj. Přál bych mu lepší konec kariéry, ale i tak mu můžu jen pogratulovat mu ke všemu, co ve fotbale dokázal. Jsem hrdý na to, že jsem s ním byl v jednom týmu."

Trezeguet osobně o skvělém turnaji mluvit nemohl. Odehrál pouze zápas základní skupiny proti Togu, a pak už jen dvacet minut ve finálovém prodloužení.

"Očekával jsem něco trochu jiného, ale musel jsem se podřídit hernímu systému, jaký jsme praktikovali," poznamenal hráč, na kterého při sázce na jediného klasického útočníka nezbývalo místo. "Musím to akceptovat. Jsem rád, že jsem byl součástí týmu, který odehrál velmi dobrý turnaj. Škoda té nešťastné penalty, ale i tak můžeme odcházet se hlavami nahoře."Najdete na iDNES.czmobilní verze