Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo za Poborského? Hledání začíná

Tomáš Ujfaluši (vlevo) a Karel Poborský při tréninku fotbalové reprezentace v Německu. | foto: Michal ŠulaMF DNES

12 2006
Praha - Na fotbalovou reprezentaci dopadl očekávaný problém: hledá se muž na pravou stranu zálohy. Trenér národního mužstva Karel Brückner už nemůže počítat s pokračováním fotbalového umělce Karla Poborského. Rekordman v počtu reprezentačních startů potvrdil, že v národním týmu končí.

Kdo za něj? "Ať už přijde kdokoliv, bude to jiné. Karel je jistým způsobem nenahraditelný. Je svůj, má osobitý styl, kterým dokáže soupeře překvapit," tvrdí někdejší útočník Radek Drulák.

Když měl Poborský formu, byl výjimečný. Svým trhavým způsobem běhu a prazvláštními kličkami dokázal vybruslit ze zdánlivě ztracených situací. V tom spočívala jeho největší síla.

Na záblesk Poborského originality spoléhal Brückner i v okamžicích, kdy neměl záložník formu, což mu bylo vyčítáno zejména po neúspěchu na letošním mistrovství světa.

"Proč jste nevyzkoušel Davida Jarolíma?" slyšel v této souvislosti trenér nejčastěji. Právě záložník Hamburku bude zřejmě volbou číslo 1 za Poborského do základní sestavy Česka.

Pokud si Jarolím udrží formu z uplynulé sezony, bude to sice typově "jiná káva", kvalita by však mohla zůstat víceméně zachována. Všechny jiné alternativy se zdají horší.

Muži za Poborského

David Jarolím.
Mohl zřejmě dostat šanci už na šampionátu. Teď bude nejspíš první Brücknerovou volbou.
Libor Sionko.
V reprezentaci zatím nikdy nepřesvědčil. Je nevyrovnaný.
Jiří Štajner.
Spíš alternativa střídajícího hráče pro případ ofenzivního pojetí. Pro obrannou hru téměř nepoužitelný.
Jaroslav Plašil.
Je užitečnější na levé straně zálohy.

"Nechci urazit Libora Sionka, ale výkonnostně nesahá Karlovi ani po kotníky," zmiňuje Drulák další možnou náhradu. "Hlavně už nevolejte do mužstva klauna Štajnera," doporučuje ostře slavný internacionál Karol Dobiaš.

Štajner by mohl být stažen z útoku na pravý kraj zálohy, ale Dobiaš tvrdí: "Ať si hraje fotbal sám pro sebe za Hannover. Tam ho snad budou platit za to, že si šlape na míč."

Na Karla Pitáka, dalšího pravého záložníka, si ani jeden z oslovených nevzpomněl. Piták je v českém měřítku elitním hráčem, pro základní sestavu reprezentace by však musel přidat.

Schůdnější může být varianta s přesunutím Jaroslava Plašila z levé zálohy na pravou a na jeho původní místo dát Nedvěda. Pokud tedy bude záložník Juventusu v národním týmu pokračovat, o čemž se ještě nevyjádřil. "Hodně bych si přál, aby byl Nedvěd v mužstvu dál," prozrazuje Drulák.

"Na mistrovství světa ukázal, že je pořád naším nejlepším hráčem." I kdyby si ale Nedvěd kariéru v reprezentaci protáhl, konec jeho kamaráda Poborského je prvním signálem nevyhnutelné generační výměny. Ta přitom může výrazně ovlivnit sílu mužstva.

"Je na Brücknerovi, aby to zvládl," soudí Drulák. "Ukáže se, jak velký je trenér. Ukáže se jeho famóznost."

Autor:


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze