Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo za Baroše? Možností je několik

Jiří Štajner - Fotbalový reprezentant Jiří Štajner při tréninku. | foto: Michal ŠulaMF DNES

9 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Libor Sionko se dravě vrhá za míčem, přesprintuje obránce a střílí gól. Velké úsilí vyvíjí na tréninku devětadvacetiletý útočník, aby se před trenérem ukázal. Je totiž jedním z hráčů, kteří v případě zranění Milana Baroše mají šanci nastoupit na hrotu fotbalové reprezentace v jejím úvodním zápase na mistrovství světa proti USA.

Léčba Baroše se komplikuje, nejlepší střelec mistrovství Evropy v Portugalsku od soboty netrénoval a start českého týmu na šampionátu v Německu se blíží.

"Musíme ubrat z optimismu," povzdechl si lékař mužstva Petr Krejčí. "Zkusil vyklusávat, ale noha ho bolela."

Brücknerův tým hraje v pondělí proti Spojeným státům a v sestavě je jedno volné místo. "Máme tři varianty," poznamenává kouč Karel Brückner.

Které to jsou?

Na hrotu může být jediný útočník Koller, kterého bude podporovat pět záložníků. "Nevadí mi, když tam budu sám. Ale pak záleží právě na podpoře ze zálohy," tvrdí Koller.

Pátým záložníkem vedle jistých Poborského, Galáska, Rosického a Nedvěda by mohl být Plašil či Polák.

Pravděpodobnější je však varianta se dvěma útočníky. Ke Kollerovi se tak nabízejí hbitý hračička Štajner, dravý a rychlý Sionko nebo technik Heinz, který má výbornou střelu.

"Budeme hrát to, na co jsme zvyklí," podotýká Brückner.

K Barošovi má typově nejblíž Sionko

Na trénincích ve Westerburgu při hře na dvě branky vedle Kollera nejčastěji běhal právě Sionko. "Ale naposled jsem byl v jiné skupině, střídá se to," poznamenal Sionko.

V Austrii Vídeň měl vynikající konec jarní sezony a vybojoval si přestup do známých Glasgow Rangers. Do kádru pro mistrovství světa se sice dostal až za zraněného Šmicra, ale v přípravných zápasech nezklamal.

"Teď neřeším, jestli budu hrát, nebo ne. Ale šance je vždycky a já se cítím dobře," řekl Sionko.

S dobrou formu dorazil na šampionát i Jiří Štajner. V Hannoveru dal za sezonu šest gólů, dalších devět připravil a v prestižním magazínu Kicker byl hodnocen jako jeden ze čtyř nejlepších hráčů klubu. Mezi ofenzivními jasně kraloval.

"Zatím se vedle Honzy střídáme, takže je těžké říct, na koho to padne," přemítal Štajner. "Ale pro mužstvo by bylo nejlepší, kdyby se Bary uzdravil."

O Heinzovi chodily z Galatasaray jen kusé zprávy, moc v posledním ligovém ročníku nenastupoval. Když naskočil v reprezentaci, tak neoslnil. Ale například na Euru v Portugalsku odehrál vynikající turnaj.

Přesto zatím všechno hraje pro Sionka, Barošovi je totiž typově nejpodobnější. Je brejkovým hráčem a ze všech kandidátů nejrychlejší. "V tom mám možná malou výhodu," připustil.

Čtvrtý útočník Vratislav Lokvenc je zase podobným typem fotbalisty jako Koller, tedy vysoký hlavičkář. "Nepředpokládám, že bychom od začátku hráli spolu s Vráťou," potvrzuje Koller.

S kým by nastoupil nejraději? "Mně je to jedno, záleží na trenérovi. Ať se rozhodne pro kohokoli, věřím, že to bude dobré."

Víc o tom napoví sobotní trénink, který kouč před novináři zavřel. Na něm bude nacvičovat taktické věci a nejspíš z něj půjde vystopovat i náhrada za Baroše, pokud by se jeho zranění nezlepšilo.Najdete na iDNES.czmobilní verze