Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo po Haškovi? Na řadě je Bílek, ale jsou zde i další adepti

Trenér českého týmu Ivan Hašek (v popředí) a jeho asistent Michal Bílek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2009
Michal Bílek, Karel Jarolím, Jozef Chovanec, František Komňacký, Zdeněk Zeman? Nebo snad dál Ivan Hašek? Kdo po skončení nevydařené kvalifikace o postup na mistrovství světa 2010 povede národní mužstvo?

Pro české fotbalisty kvalifikační etapa na devětadevadesát procent skončí středečním domácím zápasem se Severním Irskem. I když Češi vyhrají, tak aby prošli do baráže, muselo by San Marino týž den vzít body Slovinsku. Což je fotbalová utopie.

"V hlavě něco mám, ale víc řeknu až ve středu večer," reagoval v neděli reprezentační trenér a svazový předseda v jedné osobě Ivan Hašek na otázky novinářů.

Aktuální zprávy

rovnou na mobil

Kdo bude trenérem české fotbalové reprezentace, se dozvíte hned po jeho zvolení. Objednejte si SMS servis iDNES.cz.

Promluvil v duchu rčení, že naděje umírá poslední, nechtěl předbíhat událostem. A teprve až české postupové naděje definitivně zhasnou, což bude známo zhruba půldruhé hodiny před středeční půlnocí, Hašek s největší pravděpodobností oficiálně sdělí, že v trenérské roli pokračovat nebude.

Sice to takhle neřekl, ale všeobecně se má za to, že se bude "na plný úvazek" věnovat roli prvního muže českého fotbalu. A je nasnadě, že tady ho po jeho předchůdcích čeká práce nad hlavu.

Gambrinus věří haškovi

Oficiální partner fotbalové reprezentace a generální sponzor Gambrinus ligy podporuje v otázce reprezentačního kouče jakákoli rozhodnutí Ivana Haška.

"Ivan Hašek jako kouč české reprezentace a šéf svazu dokázal, že fotbal může mít důvěru fanoušků a že se jeho postavení ve společnosti může zlepšit. Ivan Hašek je zárukou, aby byl fotbal v Česku respektovaným fenoménem," tlumočil stanovisko Gambrinusu jeho mluvčí Jiří Mareček.

Jméno nově vyvoleného se však veřejnost po předpokládaném vítězném duelu se Severním Irskem nedozví.

Hašek toto jméno oficiálně poprvé vysloví až příští týden v úterý na jednání svazového výkonného výboru ve Štiříně.

Až na ten náznak, za který lze jeho nedělní slova považovat, nechce Hašek do zápasu s irskými fotbalisty jakkoli spekulovat.

"Naděje na postup je minimální, ale my se teď musíme stoprocentně soustředit na středeční kvalifikaci. Musíme splnit domácí povinnost a vyhrát, nic jiného nás rozptylovat nesmí, říká Hašek za sebe, za realizační tým i za celé národní mužstvo.

A jak asi štiřínské sezení nejmocnějších lidí českého fotbalu může vypadat?

Na Štiříně spiknutí nehrozí

Jisté je, že nepůjde o setkání dvou znesvářených bojůvek, v něž se v minulém funkčním období, výkonný výbor změnil.

Jisté je, že den před Štiřínem se nesejde skupina spiklenců, aby ukula plán, jak šéfovi podrazit nohy.

Loni v červenci tehdejší svazový místopředseda Vlastimil Košťál, který svaz de facto řídil, autoritativně prosazoval za Brücknerova nástupce Jozefa Chovance. Jeho oponenti ve fotbalové exekutivě si však večer před oficiálním jednáním "zvolili" Petra Radu a všemocný Košťál druhý den odcházel z volby reprezentačního kouče jako opařený.

A právě tady začala kvalifikační cesta k záhubě.

Rada sice měl loni 17. července na výkonném výboru souvislejší řeč než Chovanec, ale v roli trenéra národního mužstva selhal.

Ať už si o Chovancových trenérských kvalitách myslí kdokoli cokoli, výsledky reprezentace by pod ním musely být jenom lepší. Chovanec totiž není umíněný, popudlivý, věčně podrážděný, ani urážlivý. Navíc si nechá si poradit a má přirozenou autoritu.

Tohle všechno účastníci tajné schůzky neviděli, nebo vidět nechtěli. Motto tehdejšího setkání nejspíš znělo: udělat naschvál Košťálovi. A nikdo z rebelů nedomyslel, jaké následky pro českou reprezentaci tenhle naschvál bude mít.

Co tedy současní potenciální kandidáti?

IVAN HAŠEK

Ivan Hašek Splnil úkol, národní mužstvo nevídaně oživil, i reprezentanti ho považují za ideálního kouče. Jenže dlouhodobě na dvou tak exponovaných židlích sedět nelze. Tato varianta by byla akceptovatelná jen v případě, že by tým vybojoval účast na mistrovství světa. Hašek se naplno ujme funkce svazového šéfa.

MICHAL BÍLEK

Současný Haškův asistent u národního týmu. Už zkušený kouč, který se trenérskému řemeslu učil v Teplicích, v Kostarice, dlouho dělal zázraky s odepisovanými Blšany, pozvedl Plzeň, se Spartou získal v Michal Bílekroce 2007 double a o další titul na Letné ho připravil stoper Řepka, který se ve 28. kole nechal vyloučit. Sparta poslední tři zápasy prohrála a na první místo se přes ni přehnali slávisté.

Další body pro Bílka: je Haškovým koněm, spoluhráčem ze Sparty i z reprezentace. A je tu samozřejmě i kontinuita, Bílek může plynule pokračovat v práci, kterou Hašek započal.

JOZEF CHOVANEC

Druhý Haškův soukmenovec ze Sparty i z federální reprezentace. U Jozef Chovanecnárodního mužstva už byl, loni se o tuto funkci ucházel. Když neuspěl prosadil ve Sparta tzv. anglický model realizačního týmu. Chovanec je na Letné hlavním trenérem a zároveň generálním sportovním manažerem, který ovlivňuje dění v klubu. Sparta se při tomto modelu pozvolna zvedá a stabilizuje. Od takhle nadějně rozdělané práce by Chovanec odešel těžko.

KAREL JAROLÍM

K Jarolímovi se Hašek vracet nebude, nabídka k reprezentaci se dvakrát Karel Jarolímnedává. Jarolím ji v létě odmítl, dal přednost Slavii a v současné době má starosti sám se sebou. Jeho postavení neomezeného vládce se mu hroutí, jde o proces, který jde ruku v ruce s posledními neúspěšnými výsledky. A není tak úplně jisté, že by v národním mužstvu vyšel s hvězdami, když ve Slavii až příliš často nevyjde s oporami.

FRANTIŠEK KOMŇACKÝ

Prorazil před pěti lety, když s Ostravou převálcoval všechny ligové soupeře a vyhrál titul. Má double se slovenským Ružomberokem, František Komňackýtrénoval v Rostově na Donu a dnes s Jabloncem překvapivě vede první ligu. Jde o bezesporu o jednoho z nejkvalitnějších český trenérů současnosti. Chybí mu však zkušenost z opravdu velkého klubu, mnohé teď zajímá, jak by si vedl například ve Spartě či ve Slavii, kde už pohořeli renomovanější velikáni.

ZDENĚK ZEMAN

Italský kouč českého původu, emigroval před více než čtyřiceti lety, je Zdeněk Zemanproto považován za cizince. V první polovině devadesátých let přivedl do nejvyšší italské soutěže Foggii, trénoval také Lazio Řím v sestavě s Nedvědem, a další velký italský klub AS Řím. Jak minulé české svazové vedení, tak i nynější však angažmá zahraničního kouče nakloněno není.

Kdo by měl vést národní mužstvo v příští kvalifikaci?

celkem hlasů: 6924

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. října 2009. Anketa je uzavřena.

František Komňacký
František Komňacký 3044

Zdeněk Zeman
Zdeněk Zeman 1868

Michal Bílek
Michal Bílek 680

Ivan Hašek
Ivan Hašek 646

někdo jiný 378

Jozef Chovanec
Jozef Chovanec 155

Karel Jarolím
Karel Jarolím 153Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze