Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo páchá zlo, musí se bát, říká fotbalový předseda Hašek

Ivan Hašek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

25 2009
Ivan Hašek uvažuje o fotbalovém ombudsmanovi, neboť nestíhá řešit všechny informace o podezřelých zápasech v nižších soutěžích, které osobně dostává. Šéfa českého fotbalu přesto nápor stěžovatelů svým způsobem těší: "Lidé proti dřívějšku o těchto věcech otevřeně mluví, nebojí se, že přijde vendeta. Už to je pokrok."

Když za vámi tedy ukřivdění lidé přijdou, což například udělali po skandálním zápase funkcionáři Hluboké, co jim řeknete?
V případě Hluboké jsem řekl, že chci, aby se vše důsledně vyšetřilo. Sudí už má zastavenou činnost, a protože mám ve výkonném výboru šéfa jihočeského fotbalu pana Haškovce, chci od něj mít dál podrobné informace. Pro mě je nepochopitelné, že ten rozhodčí dostal vysokou známku od delegáta, což ukazuje na provázanost.


Provázanosti je v nižších soutěžích spousta a právě tato chobotnice nahrává špinavostem.
Přál bych si, aby do fotbalu přišli noví lidé, kteří to s ním myslí poctivě. Ale kde je brát? Nikdo se do toho moc nehrne. Poměry nezměníme ze dne na den.


Co vlastně můžete vy konkrétně udělat, pokud se o podivném zápase dozvíte?
Vůbec nezasahuji do disciplinárních a odvolacích orgánů. Ale když se všichni dozvědí, že případ sleduju, už to může samozřejmě pomoci.


Kdybyste se tedy nezačal zabývat kauzou Hluboké, dopadla by jinak?
Věřím tomu, že ne. Ale víte, co je špatné? Že když má rozhodčí zastavenou činnost, může jít pískat do jiného kraje. Tohle pravidlo mě zarazilo a chci ho otevřít na výkonném výboru. Chci, aby potrestání mělo celoplošnou platnost. To je jeden ze systémových kroků, jak zúžit prostor pro nepravosti.


A další kroky?
Třeba trestat prohřešky daleko tvrději než nyní. Velký problém vidím i v delegátech, kteří by neměli mít absolutně žádné vazby na sudí. Dlouhodobější věcí, kterou se také zabývám, je změna struktury soutěží.


Podle mě je velký problém v lidech, kteří se ve fotbale dál aktivně pohybují a nemusí být nakloněni změnám. Zrovna pan Haškovec rozhodně nebyl v minulosti na vaší straně, to samé platí o dalším členovi výkonného výboru Votíkovi, který si před vámi podle mých informací dokonce odplivl...
Někteří lidé byli dřív na opačné straně barikády, to vím. Nedělám si iluze, že by byli všichni čistí jako lilie, ale jsem tady od toho, abych proti případným špatnostem zakročil. A v tuto chvíli musím konstatovat, že všechny věci řešíme ve výkonném výboru konstruktivně a ku prospěchu fotbalu.

Ivan Hašek


Dovolte ještě jedno jméno: Roman Berbr, ze kterého jde mnohým lidem ve fotbale husí kůže po těle, je šéfem plzeňského fotbalu. To vám nevadí?
Na Plzeňsku byl zvolen stoprocentním počtem hlasů, má velmi silný mandát a já to respektuji. Toť vše.


Já se ale ptám, jestli vás to neštve. Vždyť lidé jako Berbr diskreditují vaši snahu o uzdravení fotbalu.
Je věcí každého kraje, okresu, klubu, komu dá důvěru. Já ty lidi nevolím, ani výkonný výbor jsem nevolil, nejsem za to zodpovědný. Když se pak ale cokoli stane, třeba něco nekalého, ti lidé se musí obracet na ty, které si zvolili, je to pak jejich problém. Vždy platí: Jaký si to uděláš, takový to máš.


Přesto: nepřekvapila vás míra prohnilosti v nejnižších soutěžích?
Míra prohnilosti... Chodím i na nižší soutěže a samozřejmě bychom si lhali, kdybychom tvrdili, že je vše v pořádku. Korupce je ale v celé české společnosti a nemyslím, že fotbal nějak vybočuje.


Ale nenajdete sport s horší pověstí než fotbal.
Fotbal je zkrátka hodně populární, píše se o něm denně a kolikrát jsou zajímavější skandální věci, což je logické a je třeba to brát. Ale já vidím zlepšení i v nižších soutěžích. Hnutí ukázalo, že chce jít jinou cestou, a je nesmysl se domnívat, že mávneme proutkem a vše bude v pořádku. Postupem času se budou věci narovnávat.


A co byste do doby, než se narovnají, vzkázal panu Matějčkovi, mecenáši Kralup, který do klubu dává 200 tisíc za sezonu? Kralupům zavřeli stadion kvůli výtržnostem fanoušků, ale to bylo podle Matějčka neadekvátní reakcí na ovlivněného rozhodčího, který zařídil prohru ve třetí třídě na Mělnicku s Cítovem. Matějček teď žádá opakování zápasu, nebo prý skončí s fotbalem.
Rozumím jeho roztrpčení, ale pokud ho cítí, musí si stěžovat, odvolávat se, přinést natočený zápas před komisi a tak dále. Věci se zlepšují, musí mít trpělivost. Je nešťastné vyhrožovat, že skončí s fotbalem.


Třeba už mu trpělivost došla.
Jako hráč i jako trenér jsem také zažil zápasy, kdy rozhodčí tlačil druhou stranu, a měl jsem snad říct, že nebude-li se zápas opakovat, skončím s fotbalem nebo příště nenastoupím?


Jenže vám za fotbal platili, kdežto on do něj dává vlastní peníze.
To je pravda. Bez těchto lidí, kteří mají fotbal rádi a žijí jím, by nebylo nic. Případ toho pána je smutný příběh, proto jsme tady my, abychom pomohli. Mimochodem, zdá se mi, že role ombudsmana se teď ujímáte vy. Ale pozor, řešit třetí třídu na Mělnicku, to může být šichta.


Chtěl jsem za vámi jít s konkrétním případem, abychom nemluvili jen obecně.
Za to jsem rád. Ten, kdo jde do zápasu s úmyslem pískat tendenčně, musí mít strach, že přijdou velké tresty. Musí mít strach z kontrolních orgánů i ze zájmu médií. I to je krok ke zlepšení.


Ale než ke zlepšení dojde, mohou být Kralupy bez mecenáše, a kdoví co s nimi pak bude. Nemáte strach, že bude ubývat lidí dávajících do fotbalu peníze?
Tímhle článkem jich asi moc nepřilákáme.


V nadsázce se omlouvám.
Tak to nemyslím, naopak, když... (odmlčí se a dlouze přemýšlí) Tím, že se o negativních věcech píše, budou se jejich původci bát. Tenhle článek pověsti fotbalu nepřidá, ale nakonec může být takový tlak prospěšný. Věci se zlepší, věřte mi. Já pro to v tuto chvíli dělám vše, co můžu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze