Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo měl komentovat? Emotivní doprovod gólu Slováků vyvolal bouři

Česko - Slovensko: Milan Baroš (vpravo) a Ján Mucha - TVRDÝ SOUBOJ. Český útočník Milan Baroš nabíhal na centr z levé strany, míč vyrážel slovenský gólman Ján Mucha. | foto: Reuters

4 2009
Pokud se televize Nova bude řídit heslem, že i negativní reklama je dobrá reklama, pak musí být nadmíru spokojená. Bouřlivá diskuse nad nasazením komentátorů na středeční kvalifikaci Česko – Slovensko totiž rozdělila národ.

Měl s českým reportérem Tomášem Radotínským komentovat i Slovák Slavomír Jurko, jenž na stanici Nova Sport běžně (a kvalitně) komentuje anglickou ligu?

"Porážka doprovázená oslavným jekotem slovenského komentátora v naší televizi se nedá překousnout," psal například na idnes.cz bloger Petr Pokorný. Jiný diskutér s přezdívkou "Kocek" uvedl: "Jurko je dobrej a umí komentovat, ale tohle byla totální fraška."

Bloger Břetislav Olšer se naopak ptal: "Proč lidem tolik vadila sentimentální připomínka dob, kdy jsme byli Československo a Karol Polák byl i českým národem milován?"

Vše o zápase Česko - Slovensko

Reportáž, rozhovory, fotografie, animace

Nova si experiment s česko-slovenským doprovodem fotbalové kvalifikace vyzkoušela v listopadu 2007, tehdy však v utkání proti Slovákům už o nic nešlo. Tentokrát v sobě zápas nesl silný emotivní náboj.

"Tohle byla událost typu My versus Oni, kdy komentátor při zachování objektivity dává najevo sounáležitost s většinovým publikem, pro které to dělá. Jurko neodhadl dobře rozpoložení publika," podotkl Robert Záruba z České televize. "Problém bych však viděl spíš v zadání Novy."

JAK VYPADAL KOMENTÁŘ NA NOVĚ

Dušan Mendel, šéf sportu TV Nova, se už v pátek k přenosu nesměl vyjadřovat, na dotazy odpovídala tisková mluvčí Michaela Fričová. "Jsme přesvědčeni, že i díky zastoupení slovenského komentátora jsme fanouškům nabídli informace a zajímavosti, které by se za komentování pouze českého komentátora nedozvěděli," uvedla.

Jurko přiznává, že tolik kritiky od českých diváků na svoji hlavu ještě nezažil. "Jsem v tom nevinně," říká. "Snažil jsem se komentovat férově, žádné srandičky jsem si z Čechů nedělal. Kdyby mě Nova limitovala a chtěla, abych neprožíval slovenské góly, řekl bych jim: Sorry, nejdu do toho. Přece nebudu slovensky komentovat z pohledu Čechů?"

Nova skutečně Jurka nikterak neusměrňovala, s tím souhlasí i Fričová. "Spolehli jsme se na profesionalitu našich komentátorů."

JAK VYPADAL KOMENTÁŘ NA STV3

Porážka Čechů pak rozladění některých fanoušků umocnila. "Mezi Čechy a Slováky vždy byla přirozená rivalita," říká Jurko. "Na první česko-slovenské komentování v roce 2007 Češi reagovali pozitivně, proto se Nova odhodlala k repríze. Možná i proto, že všeobecně převládal názor, že ani tentokrát neprohrajete. Příště asi budou mnohem opatrnější."

Na dotaz, zda Nova projekt považuje za úspěšný, Fričová odvětila: "Ještě ho vyhodnocujeme."

K jeho repríze při podzimní odvetě nedojde, práva na přenos má Česká televize. "Tam jsme o ničem podobném nikdy neuvažovali," tvrdí Záruba.


Pohled MF DNES - Pro

Problém na hřišti, ne za mikrofonem

Na rozdíl od fotbalového zápasu Česko – Slovensko mě televizní komentář neznechutil. Ani v nejmenším. A přijde mi skoro až banální vyjmenovávat důvody proč.

Slovenštině rozumíme, respektive bychom měli rozumět. Proložit komentář tímhle jazykem mi přijde zpestřující.

Tím spíš, když toho slovenský komentátor na své krajany ví víc, prozradí zajímavosti, které by jeho českému kolegovi třeba mohly zůstat utajeny. Navíc v Česku žije celkem dost Slováků, kteří mohli tenhle krok brát jako milou korektnost.

Takovou, kterou Češi tak často nedělají. A která by se ostatně jako celý sport neměla brát tak vážně.

Mnozí ji přesto vážně berou, vybuzeni vztekem na české primadony. Nahněvalo je hlavně to, jak emotivně a euforicky Slavo Jurko vítězství svých krajanů prožíval.

Pochopitelně, že jeho projev vypadal ve srovnáním s Čechem Tomášem Radotínským kontrastně. Je v tom jen a jen logika – to Slovákům patřil tenhle zápas. Pokud by vyhráli Češi, jásal by Radotínský a Jurko by působil nevýrazně.

Je rozumné se na tohle všechno dívat s chladnou hlavou. Připustit si, že problémem je především to, že Jurko MĚL PROČ se radovat. Jinak z toho čouhá zapšklost tradičního českého plebejství, spojená s frustrací ze sportovní prohry.  Nic víc.

Lukáš Hron


Pohled Mf dnes - proti

Když naši jsou oni, zábava se pokazí

Předesílám, že mezi Slováky mám kamarády, jejich řeč mi připadá libozvučná, do Tater jezdím rád a nacionalistické vášně těch Čechů i Slováků, kteří urážejí bývalé spoluobčany, jsou mi odporné. Přesto si dovolím tvrdit, že nápad se slovenským komentátorem Jurkem při středečním střetnutí v Praze nebyl na Nově šťastný.


Protože pokazil zábavu. Pro fanoušky-srdcaře fotbal není politika. Má být právě tou zábavou, sportovním showbyznysem. A zápas se Slováky nebyl nízkorozpočtovým uměleckým filmem, ale kasovním trhákem, který se zpravidla snaží zavděčit panu Divákovi.


Na takový zápas se český fanoušek těší, u televize si jej chce vychutnat, za pomoci "svého" komentátora popustit uzdu emocím, jásat a oslavovat, ale i spílat a hořekovat s těmi svými. Což ve středu nemohl.


"Naši" byli chvíli "naši", podruhé "oni". Namísto "je zle" znělo z obrazovky euforické "góól". Z reproduktorů se každou chvíli ozýval pravý opak toho, co fanoušek prožíval.


Komentátor Jurko odvedl profesionální práci coby slovenský komentátor, stojící pochopitelně na straně slovenského týmu. Neurážel. Jen mluvil za nevhodným mikrofonem.


Vyvolávat proto nyní postfederální vášně je nesmysl. Nejde o Slovensko, jen o nevydařený nápad. A že výkon českých fotbalistů pokazil zábavu nadvakrát, za to už Nova opravdu nemohla.


Tomáš Macek

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze