Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vysoká hra šejků. Ovládnou fotbal? Kuvajtský boháč lobboval i v Praze

FOTBALOVÝ LOBBISTA V PRAZE. Kuvajtský šejk Ahmad Fahad Ahmed Al-Sabah neprozradil, koho chce za prezidenta fotbalu. Blafoval? | foto: ČOV

21 2015
Je zvyklý jezdit v limuzínách a mít za sebou ochranku, vždyť pochází ze třinácté nejbohatší rodiny světa. Ve čtvrtek ráno se však bez povšimnutí procházel po Staroměstském náměstí a obdivoval: „Máte nádherné město.“ Pravda, pět asistentů si do Prahy stejně přivezl.

Šejk Ahmad Fahad Ahmed Al-Sabah má pověst muže, kterému ve světě sportu - a ve fotbale zvlášť - konkuruje málokdo. Leda snad ruský prezident Putin nebo monacký kníže Albert. „Nevím, jestli jsem mocný, ale umím komunikovat, koordinovat a spojovat,“ poví kuvajtský multimiliardář s lehkým úsměvem, když na pár minut vystoupí z hotelového salonku.

Nažehlený oblek, lehce zarostlá tvář a prošedivělé kudrnaté vlasy až po ramena. Tak tedy vypadá muž, jehož vliv by měl rozhodnout o novém prezidentovi světového fotbalu? Volby, které snad ukončí korupcí zatuchlou éru Seppa Blattera, se uskuteční už 26. února, takže v zákulisním jednání přituhuje.

Jaký scénář uklidňuje Evropu?

Ke komu se přikloní šejk z dynastie Al-Sabahů? Skutečně kope za Salmána bin Ibráhíma Chalífu z bahrajnské královské rodiny? Pokud ano, tak má Chalífa z půlky vyhráno.

„Je příliš brzy, abych řekl, kdo by se měl stát novým prezidentem FIFA. My se teď musíme soustředit na to, aby z fotbalu zmizela korupce. Aby naše organizace znovu získala ztracenou image. Aby příjmy i výdaje byly čisté a transparentní,“ prohlásil šejk Ahmad v Praze.

Fotogalerie

Na pozici fotbalového bosse je pět kandidátů. Dva Evropané, Jihoafričan a dva prominentní muži z Blízkého východu. Podle náznaků se zdá, že k vítězství má nejblíž šejk Salmán, za kterým stojí většina roztříštěné Asie a je schůdným řešením také pro Evropu. Zvlášť teď, kdy byl nejžhavější favorit Michel Platini suspendován kvůli podezřelé platbě dvou milionů švýcarských franků.

Zatím se o tom nemluví moc nahlas, ale pokud Evropa a Asie vytvoří silný blok, volby FIFA by mohly dospět k následujícímu vyústění: šejk Salmán bude (politickým) prezidentem a další z kandidátů, Gianni Infantino, by se stal generálním sekretářem s rozsáhlým vlivem.

„Takový scénář Evropu uklidňuje,“ tvrdí člověk, který se v zákulisí evropského fotbalu vyzná. Zároveň by to vysvětlovalo, proč šejk Ahmad Al-Sabah v evropských zemích lobbuje. Podobně jako naposledy v Česku.

Co zařídí básník a sokolník?

FIFA se během letoška otřásla v základech, pro řadu vysokých funkcionářů si přišla americká FBI. Kvůli úplatkům a praní špinavých peněz má spadeno i na Blattera, jenž fotbalu vládl nepřetržitě od roku 1998.

„Je to složitá situace. Dokud nerozhodnou soudy, nemůžeme o nikom říct, že je vinen. Ovšem reformy musí začít hned,“ řekl šejk Ahmad. Z Prahy, kde se sešli nejvyšší představitelé olympijského hnutí, letěl ve čtvrtek do Curychu, kde jednala „jeho“ reformní skupina FIFA.

„Nový šéf FIFA? Na to je ještě brzy. My se musíme soustředit na to, aby z fotbalu zmizela korupce. Aby FIFA znovu získala ztracenou image.“

Kuvajtský šejk se vyzná. Vystudoval politické vědy, píše básně a věnuje se sokolnictví, také šéfoval ropné organizaci OPEC nebo řídil různá kuvajtská ministerstva. „On má neskutečný dar získávat lidi pro společný cíl. Vzhledem k tomu, jak je bohatý, ho nikdo nemůže podezírat z toho, že by se choval zištně,“ prohlásil Roman Kumpošt z Českého olympijského výboru.

Pokud šejkům vyjde jejich vysoká fotbalová hra, bude novým prezidentem FIFA člen královské rodiny z Bahrajnu, nikoli respektovaný Evropan nebo jordánský princ Alí. Pak se ovšem jistě ozvou ochránci lidských práv, kteří diktátorskému šejkovi Salmánovi vyčítají, že před čtyřmi lety nechal brutálně potlačit prodemokratické protesty.

Kdo chce být předsedou FIFA

1. Alí bin Husajn
Jordánský princ byl v květnu jediným protikandidátem stávajícího předsedy Seppa Blattera, avšak neuspěl.

2. Salmán bin Ibráhím Chalífa
Člen bahrajnské královské rodiny fotbal hrával, je spřízněn s šejkem Ahmadem Al-Sabahem.

3. Jérôme Champagne
Během Blatterova panování zastával ve FIFA různé funkce a byl označován za jeho pravou ruku.

4. Gianni Infantino
Právník, který vystřídal v UEFA několik funkcí, přišel s kandidaturou po skandálu Michela Platiniho. Pokud se Platini zúčastní voleb, Infantino odstoupí.

5. Tokyo Sexwale
Jihoafrický obchodník a bývalý politický vězeň. Po skončení apartheidu se věnoval politické kariéře, v letech 2009 až 2013 byl ministrem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze