Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde Sparta udělala chybu? Neuhlídala hlavičkujícího Engelaara, říkají experti

Fotbalisté Eindhovenu se radují z jediného gólu utkání v nastaveném čase | foto: AP

4 2009
Kdo zavinil gól, který fotbalisté Sparty dostali v nastaveném čase v duelu Evropské ligy v Eindhovenu? Sami sparťanští fotbalisté i jejich kouč Jozef Chovanec říkají, že hlavně neměl ze strany přijít centr do šestnáctky.

Sparta v Eindhovenu prohrála 0:1.

I když nikdo ze strany poražených nikoho nejmenoval, padala by v tom případě hlavní část viny na levého obránce Pamiče, který ze svého prostoru nechal protihráče odcentrovat.

"Že nějaký centr před branku přijde, to se prostě stane. Určitě bych ale z inkasované branky nevinil Pamiče. Viníky je zapotřebí hledat ve sparťanské šestnáctce. V tak kritických situacích je bezpodmínečně nutné protihráče pořádně obsadit," říká internacionál Zdeněk Nehoda.

"Takže mně jako hlavní viník mi vychází Kušnír, který u hlavičkujícího Engelaara jen statoval," dodává Nehoda.

Další bývalý reprezentant Vladimír Táborský připomíná, že celá akce začala chybou sparťanů ve středu pole, po níž se míč dostal k domácímu hráči, který odcentroval.

"Ale já bych Pamiče nijak neobviňoval. Centry ze strany ve fotbale vždycky byly, jsou a budou. Stoprocentně se to uhlídat nedá. Ale mnohem líp měli být domácí hráči pokrytí před Blažkem. Míč se snášel do prostoru, kde vedle Engelaara byli Kušnír s Kadlecem," popisuje Táborský a pokračuje:

"A tihle dva sparťani nejspíš ten centr špatně odhadli, možná spoléhali jeden na druhého a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Takže největší chybu ohledně inkasované branky vidím jednoznačně v neobsazeném a skoro neatakovaném Engelaarovi."

Ani internacionál Ladislav Vízek si nemyslí, že za jediným gólem utkání stojí vysoký centr před sparťanskou branku.

"Já vám řeknu, kde je příčina téhle prohry. Sparta prostě hrála na svou obligátní umouněnou plichtu a dobře jí tak, že na to doplatila. Vždyť fotbal chtěl hrát a hrál jen Eindhoven."

K brankové situaci pak Vízek říká: "Už před lety v Dukle nám trenér Vejvoda zdůrazňoval, že prvním předpokladem, abyste neinkasovali, je nepustit do vápna centr. Jenže to by pak nepadaly góly, devětkrát protihráče u lajny ubráníte, nebo mu míč zblokujete, ale podesáté stejně prostě odcentruje. Takže potom to záleží na hráčích v šestnáctce, A při téhle situaci se ukázalo, jak byli sparťanští hráči, jmenovitě Kušnír s Kadlecem, trestuhodně nedůslední," uzavírá Vízek.

Táborský ještě dodává: "A Řepka, který se marně pokoušel uhasit velký požár, je absolutně bez viny." A Nehoda s Vízkem mu přitakávají.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze