Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde slovinští fotbalisté našli ráj. A soupeř se cítí jako v pekle

Čeští fotbalisté při tréninku v Mariboru na stadionu Ljudski Vrt | foto: Radek PetrášekČTK

28 2009
Maribor (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tady slovinští fotbalisté našli konečně ráj. Tady jsou silnější než kdekoli jinde. V Zahradě lidí, jak se aréna v Mariboru jmenuje. "Menší stadion, ale krásné prostředí," říká český obránce David Rozehnal.

Dnes večer od 20.45 tu čeští fotbalisté svedou bitvu o důležité body. Na stadionu Ljudski vrt se pokusí jako první hostující tým v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 sebrat Slovincům body. Slovákům a Severním Irům se to nepovedlo.

"Chceme uhrát co nejlepší výsledek. Hlavně musíme bodovat," říká trenér Petr Rada. 

Není to stadion anglického střihu, ale svůj půvab má. Tři tribuny, obě za brankami a protilehlá, mají střechu vlnitého tvaru. Do rohů hřiště, kde jsou pohledy omezené, byly umístěny vstupy. Prstenec je snížen a poté se začne lehce zvedat. Nejvyššího bodu dosáhne uprostřed hřiště.

Ve Slovinsku se mu přezdívá Nogometni hram - fotbalový chrám. Kapacita je 12 435 sedících diváků. Dnes v hledišti nezůstane jediné volné místo, tisíc jich obsadí čeští příznivci. "Jsem rád, že bude vyprodáno," podotkl Rozehnal.

Legendární slovinský kanonýr Zlatko Zahovič dokonce tvrdí, že fanoušci v Mariboru, kde žije přes sto třicet tisíc obyvatel, dokážou soupeři  připravit peklo.

"Nepřehání. I když se Slovinci nechovají vyloženě jako Balkánci, nezapalují bengálské ohně a neskáčou přes ploty, tak žhavější temperament nezapřou. Jsou sehraní, vášniví, hlasití," zdůraznil Lubomír Kubica, bývalý obránce místního NK Maribor.

Dřív slovinská reprezentace hrávala v Celje, které je však spíš házenkářským městem. "Ale jakmile se v Mariboru postavil nový stadion, tak je jejich národní tým o poznání silnější. To není náhoda," doplnil Kubica.

Když na něm čeští fotbalisté v pátečním podvečeru trénovali, bylo příjemných sedmnáct stupňů. V průběhu přípravy slunce zapadlo a ochladilo se. Dnes večer i bez slunečních paprsků by Čechům mělo být zase horko...

Poprvé byl stadion v Mariboru postaven v roce 1962, v devadesátých letech byl několikrát rekonstruován a upravován. Poslední rekonstrukci prodělal loni.

Leží v městské zástavbě mezi rodinnými domky a blízko centra města. Z jedné strany se za vilkami vypínají vinice, na jejichž vrcholcích svítí bílé kapličky.

A z druhé strany na vysokém kopci, kde se jezdí závody lyžařského světového poháru, se třpytil sní. V údolí u dolní stanice lanovky v luxusním hotelu přespali čeští fotbalisté. Odsud dnes večer vyrazí přes řeku Dravu ke stadionu, z jehož rohu na obřím bilboardu křičí: Srdce bije za Slovenijo.

Snad slovinské srdce dnes večer čeští fotbalisté zastaví....Najdete na iDNES.czmobilní verze