Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdy kazašskou sbornou nepodceňujte, varuje bývalý brankář Kostelník

Kazaští fotbalisté slaví gól proti Nizozemsku. | foto: AP

13 2014
Astana (Od našeho zpravodaje) - V ­modrožluté sportovní soupravě, kterou nosí sportovci Kazachstánu, se postavil před tabuli šampionů a­ poprosil: „Udělejte mi obrázek na památku.“ Bývalý ligový gólman Petr Kostelník ještě loni trénoval brankáře v kazašské reprezentaci, fotka z rychlobruslařské arény, v­ níž Martina Sáblíková dominovala Světovému poháru, patří mezi sladké vzpomínky na dalekou zemi.

Co by pro obrovskou zemi v nekonečných stepích znamenalo, kdyby obrala Česko o body?
Kazaši určitě o ničem jiném nesní. Sám prezident Nazarbajev je vášnivý sportovní fanoušek, zajímá se nejen o fotbal.

Takže vnímal, když národní tým Kazachstánu vedl Miroslav Beránek a jeho česká družina?
No, nepotkali jsme se, ale i díky němu jsme měli luxusní podmínky. Když jsme v Kazachstánu byli, pendlovali jsme mezi Almaty a Astanou, což jsou dvě metropole. Z ­báze jsme se kochali pohledem na zasněžené štíty a měli veškerou péči. Ráj na zemi. Coby země Sovětského svazu byl Kazachstán stranou, zato pak se hodně zviditelnil.

Dokonce chce získat olympiádu.
Pokud si to Nazarbajev dá za cíl, pak nepochybuju, že to může zvládnout. Jako dostal Putin olympiádu do Soči.

Neváhal jste, jestli tu dalekou štaci zkusit?
Ne, kdysi jsem zažil brankářské angažmá v Guatemale, tohle byla další cenná zkušenost. Když mi Míra Beránek zavolal, kývnul jsem hned. On by nešel do nějaké divočiny. Známe se přes třicet let. Já v osmnácti chytal třetí ligu za Uherský Brod, on válel za Pelhřimov. Myslím, že i kazašské dobrodružství se nám povedlo.

Zažil jste rituály a obětiny před zápasy? Přece jen je to pro svět velké téma.
Podřezaného berana jsem nikdy neviděl, ale nevnímám to jako nic špatného. Kazaši jsou pastevci, kteří věří svým tradicím. Hned vám dají najevo, jak jsou pohostinní. My jsme si nemohli na nic stěžovat.

SLAVNÉ JMÉNO. V dresu Dukly dlouhá léta nastupoval třeba legendární brankář Ivo

Petr Kostelník (vpravo) na archivním snímku

V kvalifikaci o mistrovství světa 2014 získal Kazachstán jen pět bodů. Chtěl víc?
Nezapomeňte, jakou měl prestiž. Skoro žádnou. Přitom zatápěl favoritům. Iry jsme měli na lopatě, ještě v 89. jsme vedli 1:0. Neprohráli jsme s Rakouskem, Švédové se radovali jako malí kluci, když nás porazil Ibrahimovicův gól z první minuty. Vyloženě nás přehráli jen Němci, budoucí mistři světa.

Povídejte o Němcích. V Astaně loni v březnu vyhráli 3:0.
Kvůli německé televizi se hrálo až o půlnoci a bylo vyprodáno. Třicet tisíc lidí. Všichni ti Neuerové, Lahmové, Müllerové a Özilové hráli na doraz. Proto tvrdím: Nikdy kazašskou sbornou nepodceňujte! V ­současné nominaci je šestnáct kluků z minulé kvalifikace a já znám jejich houževnatost.

Váš tip?
Pomalu začíná krutá pouštní zima, takže bude venku dost fučet. Naštěstí Astana Arena bude mít zataženou střechu. Naši kluci zažijí, že v té plechovce bývá pořádný randál. Česká výhra 1:0 by mi stačila.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze