Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kavalírek hází inzultaci na policii

20 2003
Praha - Jan Kavalírek, generální ředitel fotbalistů Bohemians, vinu za inzultaci pomezního rozhodčího v sobotním utkání Bohemians - Sparta hází na policii. O pořadatelské službě na tomto zápase prohlašuje, že byla perfektní. Navíc ještě iniciuje svolání mimořádného ligového shromáždění. Na něm chce najít zastání prvoligových a druholigových klubů a s jejich pomocí tak odvrátit fotbalovými odborníky i veřejností očekávanou kontumaci sobotního zápasu ve prospěch Sparty. Dále čtěte: Inzultace odložila korunovaci Sparty x Hlavní pořadatel vinu odmítl

O osudu utkání, které bylo kvůli inzultaci ukončeno v 74. minutě za stavu 2:1 pro Spartu, má rozhodnout tento pátek ligová komise fotbalového svazu. Den předtím disciplinární komise potrestá Bohemians za nedostatečnou pořadatelskou službu.

Mimořádné ligové shromáždění, tedy zástupce všech klubů 1. a 2. ligy, může svolat jeho šéf, což je místopředseda fotbalového svazu pro ligu Jaroslav Vacek. Dále může jeho svolání iniciovat celkem deset klubů z první a druhé ligy, nebo nadpoloviční většina prvoligových, či nadpoloviční většina druholigových klubů.

"Máme na základě videonahrávek zdokumentováno, že za sobotní případ nese vinu policie," uvádí Kvalírek mimo jiné pro ČTK.

Na to reaguje svazový místopředseda a šéf ligového shromáždění.

"Prostudoval jsem všechny dostupné videozáznamy a selhání pořadatelů je zcela evidentní," zdůrazňuje Vacek. "Například v sektoru fanoušků Bohemians už to vřelo, potom se někteří výtržníci sápali na plot a pořadatelé se klidně dívali na fotbal."

A co je na videu dál? "Pak pořadatelé dokonce nečinně přihlíželi inzultaci. Kdyby třeba reagovali aspoň tím, že by třeba přelézajícímu výtržníkovi vrátili nohu zpátky za hrazení, maximálně by si takový chuligán mohl v hledišti zanadávat," podivuje se Vacek netečnosti pořadatelů. "To by je ale nesměla zajímat víc hra než udržení pořádku."

Pořadatele dokonce nechalo klidnými, když domácí fanoušci, kteří beztrestně přešli z vyhrazeného sektoru, krátce před inzultací polili pomezního rozhodčího Talpu pivem...

Vacek tedy nevidí žádný důvod, proč by se mimořádné ligové shromáždění mělo svolávat. "V případě tohoto předčasně ukončeného zápasu existuje dostatek důkazních materiálů, které Bohemians usvědčují z nedostatečné pořadatelské služby," prohlašuje.

Podle Vacka tedy nic nebrání, aby o tak jasném případu nemohla rozhodnout ligová komise. Tu si kluby sami zvolily a tato komise ligové shromáždění plnohodnotně zastupuje. Rozhodovat bude na základě čtvrtečních závěrů komise disciplinární.

Vacek, který je ve stálém spojení s Ivo Lubasem, ředitelem oddělení profesionálního fotbalu ČMFS, zatím o žádné jiné iniciativě o svolání ligového shromáždění neví. Sám Lubas říká: "Případ z Bohemky je natolik jasný, že ligové shromáždění není zapotřebí svolávat. A žádný klub se na nás s takovou žádostí zatím neobrátil."

K případu se vyjadřuje také člen výkonného výboru fotbalového svazu Jiří Kubíček, který už minulý týden na základě žádostí některých klubů vyvinul snahu, aby se sobotní zápasy 29. ligové kola nemusely hrát ve stejnou hodinu. Tato snaha s předčasně ukončeným zápasem na Bohemians souvisí.

"Minulý týden se dalo předpokládat, že o mistrovi rozhodne osmadvacáté kolo. Takže potom by bylo rozumné hrát v dalším kole v sobotu v půl třetí jen televizní zápas Sparta - Olomouc a ostatní později, mimo jiné i utkání Slavia - Žižkov," vysvětluje Kubíček. "Ale protože o výsledku zápasu Bohemky se Spartou se rozhodne až v pátek na ligové komisi, nemohou se zatím sobotní termíny měnit."

Na podzim 1996 byl v 61. minutě za stavu 1:0 pro domácí předčasně ukončen zápas Bohemians - Jablonec. Dělbuch vhozený z hlediště tehdy zranil brankáře hostí Jánoše. Disciplinární komise poté Bohemians potrestala pokutou 100 000 korun a zavřením hřiště na dva soutěžní zápasy s tím, že tato utkání musejí Bohemians sehrát v minimální vzdálenosti 100 kilometrů od Prahy.

O sportovně-technickém postihu tehdy rozhodovalo ligové shromáždění. Ale jen proto, že krátce předtím byla ligová komise zrušena. "Vzpomínám si, že  se tenkrát hlasovalo, jestli kontumovat ve prospěch Jablonce, nebo zápas opakovat," vybavuje si Kubíček. "A hlasování nakonec vyznělo pro opakování zápasu."

Tehdy zástupci klubů neschopnost pořadatelů zabránit vhazování předmětů z hlediště zkrátka neshledali za důvod je kontumaci. Značná shovívavost ligového shromáždění se však ve sdělovacích prostředcích setkala s mimořádně ostrou kritikou. Opakované utkání s Jabloncem tenkrát Bohemians v Děčíně prohráli 0:1.

Dnes se i Kubíček domnívá, že výsledek předčasně ukončeného duelu Bohemians - Sparta bude kontumován ve prospěch hostí.

"Fotbalové normy v takových případech pamatují na dvě varianty. Buď opakování zápasu, nebo kontumace," připomíná Kubíček. "Ale pokud jde o poslední zápas na Bohemians, existuje tolik důkazů o selhání pořadatelské služby, že o kontumaci ve prospěch Sparty ani já nepochybuju."

Jako nespravedlivější verdikt se však Kubíčkovi jeví dohrání zápasu od 74. minuty za zavřenými dveřmi, tedy bez diváků. "Na takovou variantu však naše fotbalové normy nepamatují," připomíná Kubíček zároveň.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze