Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kauzu Berbr versus Chvála rozplétá svazová disciplinární komise

Václav Chvála - Václav Chvála odchází z policejního výslechu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

19 2009
Dva letití přední fotbaloví funkcionáři, kteří by spolu na pivo rozhodně nešli, se potkali před svazovou disciplinární komisí.

Žalovaným je předseda Pražského fotbalového svazu Václav Chvála, žalujícím Roman Berbr, bývalý rozhodčí a dnes šéf Krajského fotbalového svazu Plzeň.

Oč v kauze jde?

Berbrovi se nelíbilo, když letošního 31. března neznámými pachateli napadený a zmlácený Chvála naznačil, že za přepadením stojí fotbalové kruhy, kterým vládne právě Berbr.

Ten den měl totiž svazový výkonný výbor na Chválův podnět projednávat eventuální rozpuštění komise rozhodčích v Čechách.

Roman BerbrChvála dlouhodobě kritizoval podivné praktiky této komise, jejímž členem Berbr dlouho byl. Z některých Chválových vyjádření se navíc dalo usuzovat, že Berbr je šedou eminencí fotbalu v Čechách.

Bebr netají, že má s Chválou, který v minulosti coby člen svazového výkonného výboru několikrát žádal Berbrovo odstranění, napjaté vztahy. "Jsme něco jako ODS a ČSSD," konstatoval Berbr lakonicky.

"Někomu se prostě nehodilo, abych na tehdejší jednání výkonného výboru dorazil," je dodnes přesvědčen Chvála. "A tím pádem abych neinicioval hlasování o rozpuštění zmíněné komise rozhodčích."

Berbr se ohledně Chválových výroků obrátil na disciplinárku už za minulého svazového vedení zhruba před půl rokem. Avšak tehdejší Károlyiho komise Berbrův podnět odmítla.

Berbr se ale nedal a uspěl u odvolací a revizní komise, která s Chválou zahájila disciplinární řízení.

Načež si Chválu, který na červnové valné hromadě už do nového výkonného výboru zvolen nebyl, nyní předvolala nová disciplinární komise.

Václav Chvála"Přitom rozhodnutím civilního soudu ze začátku loňského roku nebyli v únoru 2007 Ondřej Lněnička a Radek Dvořák členy odvolačky zvoleni v souladu se zákonem a stanovami fotbalového svazu," upozorňuje Chvála.

Přesto Lněnička odvolací a revizní komisi s tichým souhlasem nového svazového vedení stále předsedá...

"A taky nerozumím tomu, že odvolací komise s někým vůbec může zahájit disciplinární řízení," dodává Chvála.

Disciplinárka nejprve vyslechla Berbra, ten však přítomným novinářům odmítl cokoli sdělit. "Prostě nechci," poznamenal pouze.

Chvála po svém slyšení informoval, že disciplinárka mu nejprve pošle k prostudování spis odvolací a revizní komise.

"Od doručení spisu budu mít týden na jeho prostudování a potom bude disciplinární řízení pokračovat. Odvolačka totiž rozhodla beze mě," přiblížil Chvála.

Na komisi se mimo jiné hájil tím, že nikdy neprohlásil, že ze přepadením stojí Berbr.

"V novinách tak ale vyznívaly interpretace mých vyjádření bezprostředně po přepadení," poznamenal Chvála.

Co na jaře řekl přepadený Chvála

"Jsem přesvědčen, že přepadení souvisí s jedním z bodů dnešního jednání výkonného výboru, jímž mělo být hlasování o odvolání komise rozhodčích řídící komise pro Čechy," prohlásil Chvála 31. března 2008 po poledni pro iDNES.cz.

A další Chválova slova z téhož dne pro MF Dnes: "Nechci být konkrétní, ale stačí dát si do internetového vyhledavače tři slova: Roman Berbr a korupce. Pak zmáčkněte enter a vyjede vám odpověď. Těm lidem se hodí cokoliv, aby mě zastrašili."

Berbr reagoval bezprostředně.

"Na základě nehorázného obvinění komise rozhodčích řídící komise pro Čechy bez jediného relevantního důkazu od člena výkonného výboru pana Chvály přerušuji svoji veškerou činnost v komisi. Hodlám se intenzivně zabývat disciplinárním a soudním sporem s některými funkcionáři ČMFS a soudním sporem na ochranu osobnosti," pravil Bebr ve svém prohlášení.

Předseda disciplinární komise Jiří Golda novinářům sdělil, že celý spis k této kauze dostane k prostudování vedle Chvály také Berbr.

"A samozřejmě, že pečlivě všechno prostudujeme i my," řekl Golda.

Zajímavé je, že o tom, že v odvolací a revizní komisi působí její předseda Ondřej Lněnička a Radek Dvořák de facto ilegálně, Golda nevěděl. Jak sám přiznal.

"S odvolací a revizní komisí a s jejím předsedou normálně spolupracujeme," vzkázal nejprve Golda po tiskovém mluvčím.

Až na naléhání novinářů však do předsálí šéf disciplinární komise přece jen přišel.

"I toto soudní rozhodnutí, které nám pan Chvála poskytl, budeme muset prostudovat," řekl o spisu, který nové svazové vedení Goldovi zatajilo.

Chvála celou kauzu považuje za účelovou a tendenční.

"Pan Lněnička je totiž lídrem snah o odvolání vedení Pražského fotbalového svazu," uzavřel Chvála.Najdete na iDNES.czmobilní verze