Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kaufman za střet se Simpsonem bez trestu

Josef Kaufman přichází před disciplinární komisi - Teplický obránce Josef Kaufman přichází před disciplinární komisi, která se zabývala jeho soubojem s kladenským útočníkem Dave Simpsonem, který utrpěl těžký otřes mozku. | foto: Michal SváčekMF DNES

9 2006
Praha - Fotbalista Josef Kaufman nebyl potrestán, protože nebylo za co. Jeho postih žádali šéfové Kladna, jejichž útočník Dave Simpson po souboji s teplickým obráncem upadl do bezvědomí a utrpěl těžký otřes mozku. "Kaufman se žádného disciplinárního provinění nedopustil," prohlásil předseda svazové disciplinární komise Alexander Károlyi.

"Jsem pochopitelně rád, že to takhle dopadlo. Měl jsem podporu od svých nejbližších i přátel. Oddychl jsem si, že to mám za sebou, protože celá věc nepříjemně dopadala na mou rodinu," svěřil se tichým hlasem Kaufman, když pražské sídlo fotbalového svazu opouštěl. "Víc k tomu nemám co říci." 

A Károlyiho celé zdůvodnění verdiktu?

"Komise ukončila šetření tohoto případu a zároveň nezahájila disciplinární řízení s hráčem Kaufmanem, protože ten se žádného disciplinárního provinění nedopustil," uvedl Károlyi.

Na disciplinární komisi dorazili fotbalista Josef Kaufman společně s ředitelem teplického klubu Františkem Hrdličkou, za kladenskou stranu přijeli statutární zástupce klubu Eduard Novák a klubový lékař Vladimír Lemon.

Jako prvního vyzval Károlyi ke slovu teplického hráče.

"Šel jsem do hlavičkového souboje s čistým úmyslem odehrát míč," řekl Kaufman. "Simpsona jsem vůbec neviděl, míč jsem odehrál. Simpsonova zranění je mi líto, ale jsem přesvědčen, že pravidla jsem neporušil, snažil jsem se hrát čistě."

Poté byl vyzván k vyjádření doktor Lemon, který popsal situaci od Simpsonova zranění až po předání kladenského fotbalisty na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení) v teplické nemocnici.

"Když jsem k Simpsonovi na hřišti přiběhl, nad pravým uchem krvácel, ta rána byla vedena velkou silou. Když byl odnášen na nosítkách, v chodbě ke kabinám upadl do bezvědomí. Sanitkou jsme ho převezli do nemocnice na ARO, hráč byl stále v bezvědomí. Vrátil jsem se pak na stadion a Simpsona nechal v péči tamního doktora Kokošky," sdělil před disciplinární komisí kladenský lékař.

Podle Kokoškovy zprávy, kterou Károlyi na komisi přečetl, nabyl Simpson po pěti minutách od hospitalizace vědomí a následné neurologické vyšetření vyloučilo krvácení do mozku i jiné komplikace, které by ohrožovaly život.

Kladno: lokty by se měly trestat přísněji

Kladenský statutární zástupce Novák poté ubezpečil, že středočeský klub nechce z tohoto případu dělat aféru.

"Nechceme hon na čarodějnice, ale jsme pro zpřísnění postihů za fauly loktem. Tyto přestupky se poslední dobou množí, myslím si, že zbytečně. Domnívám se, že by prospělo, kdyby hráč věděl, že za faul loktem dostane červenou kartu," přispěl námětem Novák.

Teplický šéf Hrdlička připomněl, že severočeský klub se za Simpsonovo zranění Kladenským omluvil. Avšak důrazně se ohradil proti nařčení kladenského kouče Miroslava Koubka, který si stále stojí za tím, že Kaufmanův faul byl úmyslný a likvidační.

"Pokud jde o nařčení z úmyslu, s tím se smířit nemůžeme. Nikdo k ničemu takovému naše hráče nenabádá," prohlásil Hrdlička.

Károlyi potom přečetl vyjádření pravidlové komise, která se k inkriminovanému souboji vyjádřila společně s komisí rozhodčích a delegátů. Tento odborný posudek vyzněl jednoznačně pro Kaufmana.

"Ve zprávě se ale říká, že Simpson dostal úder do levého spánku, zatímco ve skutečnosti to byl spánek pravý," ozval se kladenský doktor Lemon. "A to vaši zprávu diskredituje," pravil zvýšeným hlasem ke Károlyimu.

Károlyi reagoval: "To není moje zpráva, to je zpráva odborných komisí."

Lemon o chvíli později svůj výpad přece jen korigoval: "Je to nepřesnost."

Teplický Hrdlička potom v předsálí nad Lemonovým extempore kroutil hlavou: "Pravý nebo levý spánek, to tu snad neřešíme. Prostě dostal ránu do hlavy. Že se někde přepsali, to vůbec není podstatné,"

odborný posudek souboje Kaufmana se Simpsonem

Zmíněná zpráva rovněž uvádí, že víceméně šlo o Simpsonovu nebezpečnou hru vůči vlastní osobě. Protože kladenský útočník šel do výskoku až ve chvíli, kdy Kaufman hlavou odehrával míč.

odle sdělení tiskového mluvčího kladenského klubu je Simpson osmnáct dní po zranění v pořádku a už se zapojil do lehkého tréninku.

Vulgární Čuřín za urážku zaplatí

Ještě než před disciplinární komisi předstoupil Kaufman, odnesl si v této kauze peněžitý trest kladenský sportovní ředitel Tomáš Čuřín. Za urážku hlavního rozhodčího Pavla Fraňka musí zaplatit pokutu 35 000 korun.

Čuřín podle zápisu rozhodčího měl o přestávce teplického utkání Fraňkovi říci: "Ty se tu směješ a on má krvácení do mozku, ty kun..!"

Slávistům hrozí pokuta

Pokud jde o urážlivý pokřik fotbalistů Slavie na adresu Sparty po jejich vítězství v Mladé Boleslavi, disciplinární komise si na příští čtvrtek předvolala slávistické hráče Vlčka, Fořta a Dosoudila, zároveň s nimi musí k disciplinárce statutární zástupce tohoto pražského klubu.

Podle interních svazových informací hrozí fotbalistům Slavie finanční postih v řádu desetitisíců. Eventuální pokutu třem hráčům potvrdil předseda disciplinární komise Károlyi. Polehčujícími okolnostmi by mohl být omluvný dopis vedení Slavie na fotbalový svaz a fakt, že fotbalisté vážné překročení slušných norem přiznávají a svého činu litují.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze