Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katanec jde fanouškům na ruku

14 2000
C h a r l e r o i - Oslavy slovinských fotbalových fanoušků, kteří doma i v belgickém Charleroi zapíjeli bod za remízu 3:3 v úterním zápasu skupiny C mistrovství Evropy proti Jugoslávii, mohly být ještě větší, kdyby mělo mužstvo více zkušeností a nehrálo tolik naivně. V tom se shodují všechny komentáře k utkání, v němž nováček turnaje vedl nad svým velkým rivalem už 3:0, ale vítězství neudržel ani proti soupeři, hrajícímu po vyloučení v deseti.

Jugoslávský trenér Vujadin Boškov ocenil, že jeho žák, bývalý svěřenec a přítel Srečko Katanec na lavičce Slovinců své mužstvo skvěle připravil. Polichocený mladý kouč svému učiteli oplatil stejnou mincí a pochválil fotbalisty protivníka za obrovskou morálku. Zároveň dodal, že sám z lavičky nemohl zvratu zabránit. "Hráči už v takové situaci jednají podle sebe," pokrčil rameny Katanec.

Nezapomněl zopakovat, že přivedl svůj tým do Belgie a Nizozemska, aby se prezentoval útočným a divácky atraktivním fotbalem. Přímo přiznal, že vlastně takto jde na ruku fanouškům.

Bývalý úspěšný trenér Československa, Slovák Jozef Vengloš, jenž v Charleroi působil jako zástupce technické komise, která vybírá nejlepší hráče, však připomněl, že oč víc mohli být spokojeni diváci, o to méně si tohoto luxusu mohou dopřát oba trenéři.

Katancovi se nepodařilo připravit tým na roli nenadálého favorita a jeho hráči projevili značnou část naivity a nedostatku taktického myšlení, když místo opevnění obrany podlehli euforii z výsledku. Boškov neuspěl jako psycholog, neboť přes všechna ujištění, jak Jugoslávci soupeře respektují, hráli skoro celý první poločas vlažně, jako by vítězství mělo přijít samo.

"Oceňuji, že Slovinci dokázali využít našich chyb a špatného přístupu ke hře," komentoval vývoj hry trenér balkánské fotbalové velmoci. Vengloš k tomu ve svém komentáři dodal, že jeho mužstvu chyběl duch. "Viděli jsme vynikající individuální výkony, ale také spoustu chyb," dodal slovenský odborník, jenž vybral za nejlepšího muže utkání slovinskou hvězdu Zlatka Zahoviče. Ten sám dal dva góly a byl u všeho důležitého, ale ani on, nejzkušenější muž sestavy, nedokázal přimět spoluhráče za stavu 3:0 k taktičtějšímu pojetí.

Pozoruhodnější je proto podle mnohých výkon jugoslávského náhradníka Dragana Stojkoviče. Boškov nechtěl ani novinářům ze své země říci, proč tohoto záložníka nepostavil od začátku. "To je věc mezi ním a mnou," odbyl záležitost stroze. Teprve Stojkovič rozhýbal topornou hru Jugoslávie, která během sedmi minut, už bez vyloučeného Siniši Mihajloviče, vyrovnala na 3:3.

Přes výtky k výkonům obou týmů v různých částech zápasu zavládla v obou táborech vlastně spokojenost. Katanec sice prozradil, že jeho svěřenci nebyli zrovna šťastní kvůli tomu, co dopustili, ale připojil, že by býval bral bod "oběma rukama", a nebude proto náhle neskromný. Boškov se rovněž ohradil proti tomu, že by měl být zklamán. "Dali jsme tři góly v deseti lidech. Ukázalo se, jaké máme hráče a co všechno dokážou. To mám být nespokojený?" téměř vykřičel svůj názor, jímž ukončil proud otázek na svou osobu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze