Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kašleme na holky, teď máme fotbal a pivo

Fanoušci Anglie - PŘED BOJEM. Angličané se chystají na čtvrtfinále. | foto: Andrea ComasReuters

3 2006
Gelsenkirchen - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zip od zeleného stanu zavrže a ven se sune neoholená, přiopilá postava. Nejdřív nohy, pak zadek a nakonec vystrčí hlavu. Oči má ještě slepené, vrávorá a mžourá, ale v ruce už drží otevřenou plechovku piva. "S fosterem je každý ráno krásný," zamumlá James McTernan, dopije do dna, plechovku zmačká a zahodí ji do křoví.

Takhle vypadalo anglické ráno v Německu. Ráno před velkým čtvrtfinále s Portugalskem.
Do Gelsenkirchenu dorazilo téměř 80 tisíc Angličanů, víc než polovina neměla vstupenky. Prodali by barák, poslali ženu do otroctví, jen aby mohli být na stadionu.

Ale nemůžou, lístky nejsou.

"Pche. Nějak bylo, nějak bude. Zas... lístky, ať si je strčí..." Dál už šestatřicetiletý bankovní úředník z Leedsu mluvit nemusel, bylo jasné, že sobotu mu pokazí jedině Portugalsko, pokud Anglii vyřadí.

Do práce chodí v nažehleném obleku, stará se o dvě děti, ale na mistrovství světa se chová jako ostatní. Tady se nemluví slušně, v každé větě se říká aspoň jednou fuck a odpadky se neházejí do popelnic.

U staré továrny nad řekou Rýn vyrostla anglická vesnice ze stanů, aut a karavanů. Tisíce pupkatých a potetovaných chlapíků, pár žen a dětí. Putovali za Anglií od města k městu, aby mohli povzbuzovat. Ve čtvrtek ve Stuttgartu, v sobotu v Gelsenkirchenu.

"Nějak se mi dneska nechtělo z pelechu, noc byla dlouhá," vyprávěl padesátiletý účetní Mark Gattins, když vylezl z počmárané dodávky, která byla téměř celá zabalená v bílé vlajce s červeným křížem.

Vyrazil sám. S polštářem, peřinou, peněženkou, řidičákem, kartáčkem na zuby, voňavkou, lahví vody a basou piv. Do malého báglu zabalil ještě náhradní ponožky a slipy, víc nepotřeboval. "Jenže včera mě tady okradli. No co, nějak přežiju, hlavně, že uvidím fotbal."

Stanový tábor Amphitheater v Gelsenkirchenu byl narvaný, po prašných cestách každých 10 minut projíždělo policejní auto a po Rýnu připlouvala říční patrola. Angličané děsí. Jejich chuligáni se dokážou porvat do krve i zabít. Po osmifinále s Ekvádorem zatkla německá policie 550 anglických výtržníků.

"Cože? 550? To snad ne. My přece nejsme zvířata. Já žádné rvačky neviděl," říkal Mark Gattins. Možná už opilý spal v autě nebo se do násilností nepřipletl. Aby se tomu předešlo, radní Gelsenkirchenu nechali velkoplošnou obrazovku v sobotu nainstalovat na dostihové závodiště ve Feldmaru. Na větším prostranství by k bitkám dojít nemělo.

Do deseti hodin se stanové městečko probudilo celé. Do slzavého penaltového loučení zbývalo osm hodin.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze