Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství Evropy? Ve Francii je tématem číslo jedna Benzemova aféra

Karim Benzema | foto: Reuters

2 2016
Pouhých 100 dní zbývá do fotbalového mistrovství Evropy, ale Francie řeší hlavně skandál reprezentačního útočníka Karima Benzemy. Proč?

Jak se Francie chystá na mistrovství Evropy? Jak vnímá nebezpečí dalšího teroristického útoku? Jan Šmíd, zpravodaj Českého rozhlasu, je uvnitř dění.

„Jestli fotbalovou Francii něco zajímá, pak možnost postupu Paříže do finále Ligy mistrů a hlavně případ útočníka Benzemy, který byl součástí vydírání reprezentačního spoluhráče Valbueny kvůli videu se sexuálním obsahem,“ říká Šmíd.

Euro je stranou zájmu?
Není, ale Benzema je víc. Denně si čtu noviny L’Équipe, který to téma rozebírá až na čtyřech pěti stranách. Včetně přepisů odposlechů. I prezident Hollande se vyjádřil, že by Benzema v národním týmu být neměl, zato trenér Deschamps si nechal otevřená zadní vrátka.

I prezident řeší reprezentační aféru?
No jistě, je to přece fotbal! A marketing! Každý reprezentant by měl dodržovat základní kodex chování. Jak pak chcete vysvětlovat dětem, že hvězda národní týmu Benzema pomáhá jako prostředník při vydírání? Osobně si nedokážu představit, že na Euru hrát bude.

Veřejnost si myslí totéž?
Je na pochybách. Přece jen je to útočník Realu Madrid a klíčový hráč reprezentace. Ten příběh je zralý na hollywoodský film. Benzema vyrostl mezi podivíny na nebezpečném předměstí Lyonu a mnozí tvrdí, že by mu společnost v téhle chvíli měla spíš pomoct. Benzema naletěl kamarádovi z dětství, který byl několikrát trestaný, takže se skloňuje otázka: Asi nedomyslel, o co jde, neměli bychom mu odpustit?

Otázka bezpečnosti se neřeší? Od teroristických útoků v Paříži uběhlo jen 110 dní.
Francie měla dilema, zda během Eura otevřít fanouškovské zóny, jak bylo zvykem během minulých turnajů. Spousta lidí srocených na jednom místě může být snadný terč. Nakonec se pořádající města kloní k názoru, že jedno centrální místo se lépe chrání.

Už je jisté, že fanzóny budou?
Jisté je, že nejsou zakázané. Ono je to ve Francii složité, když stále trvá výjimečný stav a zákaz shromažďování. Senát nedávno schválil prodloužení o tři měsíce, takže výjimečný stav vyprší pár týdnů před mistrovstvím.

A vyprší, nebo bude pokračovat?
Spousta lidí namítá, že příliš omezuje a není demokratický.

Ale chrání.
Jistě, snaží se chránit. Ale jak zabrání shlukování lidí během Eura? Policie klidně může nastolit noční klid a dokážete si představit, jak by potom fanoušci slavili po zápasech?

Nijak.
A šlo by to? Prefekti můžou vyhlásit i zákaz vycházení nebo restauracím určí novou zavírací dobu. Třeba pařížský podnik U Prasečí nožičky, Au Pied de Cochon, je vyhlášený tím, že po zápasech se tam potkávají fanoušci a dohrávají zápasy. Je to kultovní místo. Člověk se tam nají ještě ve dvě ráno. Nebo irské hospody, ty mají skoro nonstop.

Z toho vyplývá, že Francie bude v červnu spíš obezřetná?
Nevím. Francouzům dost vadí nižší příjmy z turistického ruchu. Kvůli útokům v Paříži přijíždí o dvacet procent Japonců a Číňanů méně než minulý rok. Během jara se určitě spustí pozitivní kampaň, která bude turisty přesvědčovat, že je ve Francii klid a bezpečí.

A je?
Čeští fanoušci můžou být v klidu. Národní tým bydlí v Tours, což je úplně stranou. A všechny tři stadiony (Toulouse, St. Etienne, Lens) také. Snad jen v Toulouse, kde v roce 2012 muslimský voják Merah zaútočil na židovskou školu, je trochu nejisto, ale větší problém nevidím.

Kde může být nejisto víc?
Pokud by teroristé chtěli udělat akci, která zasáhne nejvíc, tak Paříž je číslo jedna. Ale horko bude spíš vLyonu, Nice a Marseille. Tam jsou složitější předměstí než v Paříži, kde jsou přistěhovalecké zóny jasně vymezené. Ale já pořád věřím, že šampionát proběhne jako velká oslava fotbalu. Z hlediska fanoušků považuju Euro za větší akci než olympijské hry. A mistrovství světa 1998 (ve Francii) to jen potvrdilo. Byla to krásná hra v překrásné zemi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze