Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Karetní hrozbě podlehl jen náhradník Saha

Louis Saha dostává žlutou kartu - Francouzský reprezentant Louis Saha dostává od rozhodčího Jorgeho Larriondy žlutou kartu. Ve finále si nezahraje. | foto: Alessandro BianchiReuters

5 2006
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Vybojovat finále pro tým a přitom se nepřipravit o možnost v rozhodujícím utkání šampionátu nastoupit. S touto myšlenkou šlo do semifinále Portugalsko - Francie hned deset hráčů základních sestav. Po pěti hráčích na každé straně vědělo, že by je žlutá karta na příští zápas vyřadila.

O finále nakonec přišel jedenáctý z nich, francouzský náhradník Saha.

V karetním ohrožení do zápasu nastoupilo deset fotbalistů. Nešlo o žádné nosiče vody, ale vesměs o klíčové osobnosti včetně obou kapitánů a největších hvězd Zidana s Figem.

Francouzský seznam dále obnášel jména obránců Thurama se Sagnolem a záložníky Vieiru s Ribérym, v portugalské sestavě mohla žlutá karta vyřadit z příštího duelu i brankáře Ricarda, zadáky Nuna Valenteho s Carvalhem či záložníka Maniche.

Na minulém šampionátu takovou hořkost okusil německý středopolař Ballack. V semifinále s Koreou se obětoval, taktickým faulem napravoval chybu spoluhráče a na boj o titul se díval z tribuny. Karetní trest připravil před dvěma lety i Nedvěda o finále Ligy mistrů...

Fauly ohrožených hráčů

Portugalsko:
Ricardo 0
Figo 5
Nuno Valente 2
Ricardo Carvalho 2
Maniche 0

Francie:
Vieira 4
Zidane 0
Thuram 1
Sagnol 0
Ribery 0
Saha 2

V Mnichově se hrálo čistě, zdálo se, že ohrožení hráči o riziku dobře vědí. Třeba Vieira. Po deseti minutách ztratil ve středu hřiště míč a chystal se zajet skluzem do Maniche, jenže přibrzdil a radši se nechal obehrát. Zrodil se brejk, po kterém nebezpečně před francouzskou branku centroval Figo.

Stejný hráč pak pomohl Figovi na nosítka, když jej odvážně křižoval v okamžiku Portugalcova střeleckého pokusu. Sudí však uznal souboj jako čistý a otřes, z něhož se Figo rychle otřepal, za nezaviněný.

Na druhé straně si s ohněm nejvíce zahrával Carvalho. Ve 27. minutě se skluzem vrhl pod nohy Zidana, který se poroučel k zemi. Uruguayský rozhodčí však správně postřehl, že portugalský obránce zasahoval čistě a naopak pokáral fancouzského kapitána.

Také on byl v karetním ohrožení a tak mohl být rád, že napomenutí bylo jen slovní.

Bez karty vyšel Carvalho i ze souboje s Henrym o šest minut později, ale to už sudímu rozhodně netleskal. Francouzského útočníka totiž trefil do nohy a kopala se penalta, ze které Zidane dal jediný gól zápasu.

Za celý první poločas nasbíral Portugalec Figo tři fauly, jeho krajané Nuno Valente a Carvalho po jednom, stejně jako francouzský záložník Vieira. Ostatní si počínali čistě. I Sagnol, po jehož souboji s Ronaldem volali Portugalci po penaltě. Jenže portugalský záložník simuloval a potrestán měl být spíš on.

Po přestávce to už vypadalo, že rozhodčí Larrionda z Uruguaye snad žluté karty ani nemá u sebe. Bez napomínání se obešly další Ronaldovy teatrální pády v pokutovém území i ostřejší fauly francouzských hráčů Vieiry s Thuramem.

Až osm minut před koncem sudí zalovil v kapsičce a vyřadil z příštího zápasu portugalského obránce Carvalha. Za faul zezadu na Wiltorda mohl jít ze hry rovnou, žlutá karta dala naději Portugalcům dohrát semifinále alespoň v plném počtu.

V tu chvíli však už bylo skoro jisté, že v utkání, o které hráč londýnské Chelsea přišel, bude jen o bronz.

Do finále mířící Francouzi byli stále ještě bez trestu, ale brzy po příchodu Sahy se to změnilo. Hráč Manchesteru United po dvou minutách celkem zbytečně na útočné polovině skluzem sestřelil Figa a dostal žlutou kartu.

Ballackovo hrdinné sebeobětování se neopakovalo, francouzský náhradník bude ve finále chybět jen a jen vlastní vinou.Najdete na iDNES.czmobilní verze