Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarolím: Poznáváme se za pochodu, ale v úterý nutně musíme vyhrát

Trenér české reprezentace Karel Jarolím sleduje své svěřence v zápase proti Německu. | foto: Reuters

9 2016
Hamburk (Od našeho zpravodaje) - Dostal zajímavé přivítání. Moderátor vysvětlil vyprodanému stadionu, že Karel Jarolím je papá záložníka Davida, který v Hamburku odkroutil devět skvělých let. Žádné větší štěstí už táta Jarolím nepotkal.

Kvalifikační porážku 0:3 od báječného Německa musí kouč fotbalové reprezentace považovat za milosrdnou.

„Věděli jsme, co nás čeká. V koutku duše jsme doufali, že tu něco uhrajeme, ale klíčové budou jiné zápasy. Už v úterý musíme nutně porazit Ázerbájdžán,“ prohlásil.

Už tedy víte, že hrajete jen o druhé místo ve skupině?
Rád bych hrál o první, ale Němci ukázali, že umí. Je to mužstvo, které je dlouho pohromadě, hráči jsou pouze z velkých klubů. Velká kvalita! Myslím, že v naší skupině se svede boj jen o druhé místo. A taky věřím, že to pro nás byla dobrá zkušenost a poučení, které uplatníme v dalších zápasech.

Byla to lekce?
Byla, protože se poznáváme za pochodu. Jedině takové zápasy hráče prověří.

Nepřemýšlel jste během utkání, kde jsou vlastně hranice zdravé fotbalové odvahy? Bylo patrné, že nechcete hrát jen zanďoura, ale Němci dali první gól z brejku.
Trenér Löw po mistrovství Evropy udělal analýzu a poznal, že v držení míče je všechno v pořádku. Zato se musí zaměřit na efektivitu, protože spoustu šancí neproměňují. Ano, očekával jsem, že podobná brejková situace se narodí spíš na opačné straně. Došlo k naší laciné ztrátě, přihrávka šla hned dopředu a bohužel nás potrestali.

Fotogalerie

Německo - Česko 3:0

Nescházel vám větší důraz?
Mrzí mě spíš spousta zbytečných ztrát. Kazilo se i v momentech, kdy jsme pod tlakem nebyli.

Objevil jste vůbec něco, na čem se dá už v úterý stavět?
Musím si z toho něco vzít! Jestliže chceme pomýšlet na druhé místo, tak Ázerbájdžán musíme porazit za každou cenu. Já věřím, že to zvládneme. Ale je pravda, že od některých hráčů jsem očekával lepší výkon už teď. I od kluků, o kterých si myslím, že by měli být tahouny. I z toho budu vycházet do následujícího zápasu.

Takže do sestavy sáhnete?
Já myslím, že jo. I kvůli tomu, že je mezi zápasy krátká doba, tak aby přišla čerstvá krev, nová energie. Je to reprezentace, takže nezáleží jen na jedenácti lidech. Nemůžeme říct, že bychom měli tak silné individuality, které by momentálně byly nepostradatelné. Já už to hráčům říkal. Dojde k tomu, že na některých postech budou změny.

Co jste říkal výkonu krajního záložníka Krejčího, kterého v Boloni chválí?
Přiznám se, že bych očekával kvalitnější výkon.

Co kapitán Suchý? Nezklamal vás?
Zdálo se mi, že byl dost nervózní. Ale nechci to tlumočit přes noviny. Bylo tam víc výkonů, které mohly být lepší. Někteří kluci byli zbytečně moc nervózní a z toho pramenily laciné ztráty.

Myslíte, že se na hřišti potvrdil reálný rozdíl mezi českým a německým fotbalem?
Víte, je to zkušenost i pro mě. Byl jsem zvědavý, co to udělá v tak těžkém zápase. A jsem pevně přesvědčený, že se z toho sám ponaučím.

Na Euru se prohrálo se Španělskem po velmi bojácném výkonu. Teď přišla porážka s Německem po výkonu, který chvílemi působil odvážněji. Který přístup je větší fotbalové harakiri?
Já to nechám na vás (úsměv). Vyberte si. My jsme do hráčů nechtěli od začátku dostat, aby mysleli jen na obrannou fázi. Pravda, představovali jsme si to od nich trochu jinak, ale chceme jít touhle cestou. Hrát odvážně, útočně. Věřím, že ta cesta je dobrá.

Takže ji chcete zdokonalovat a nevracet se k defenzivnímu autobusu?
Autobus, prosím, nechci.

Už v úterý musíte být hodně odvážní, přitom vám vypadl další záložník. Pavelka je v karetním trestu.
Musíme si s tím poradit. Jestli tam půjde Petr nebo Pavel, mělo by to být jedno. Důležité je pouze to, aby hráči byli ochotní podat kvalitní výkon.

Takže nebudete oprašovat kopačky?
Trochu jste mě zaskočili, ale do toho se asi pouštět nebudu. Mě hlavně mrzelo, když se zranil Vláďa Darida, to byl zápas pro něj. Je to pracant, prostředí zná, ve středu pole nám hodně chyběl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze