Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dojatý Brückner: Udělali mě legendou, abych dal pokoj. Tak jsem zpátky

GRATULACE OD ŠÉFA ČESKÉHO FOTBALU. Karel Brückner byl uveden do Síně slávy. Blahopřeje mu Miroslav Pelta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

4 2014
Bylo na něm vidět, jak těžko skrýval dojetí. Uznávaný fotbalový trenér Karel Brückner na galavečeru českého fotbalu byl uveden do Síně slávy. "Bylo to opravdu silné. Přitom dojat nebývám, ale tentokrát jsem byl," přiznal.

Čtyřicet let trénoval, dosáhl skvělých úspěchů především s reprezentací. Když jeho jméno vyvolávaly tisíce fanoušků na tribunách během mistrovství Evropy 2004 nebo při kvalifikačních zápasech, ovace si náramně užíval.

Když však před pondělní půlnocí stál na pódiu v pražském Paláci Žofín a přijímal gratulace, byl naměkko. "Dostat se mezi takovou elitu je pocta. Je to úžasné," řekl čtyřiasedmdesátiletý Brückner.

Když před pěti lety skončil jako trenér rakouské reprezentace, zdálo se, že ze scény zmizel definitivně. Ale s nástupem nového trenéra českého národního mužstva se Brückner vrací. Vrací se jako poradce, konzultant, plnohodnotný člen realizačního týmu.

PŘÁTELSKÝ HOVOR. Karel Brückner (vlevo) byl uveden do Síně slávy, Tomáš Rosický
Karel Brückner (vlevo) byl uveden do Síně slávy, cenu mu předal Miroslav Pelta.
Vyhlášení ankety Fotbalista roku. Zleva: Pavel Horváth, Pavel Vrba, Petr Čech,...

"To je pro mě vhodná pozice, protože mohu předávat své zkušenosti a postřehy. A taky musím přestat být důchodcem na plný úvazek. Byl jsem zvyklý spát do dvanácti, do jedné snídat, pak dělat drobné domácí práce, jako je výměna žárovek či baterek v ovladači," líčil.

Pondělní přineslo změnu. "Kvůli reprezentačnímu srazu to byl docela frmol. Ale zvyknu si. Pořád se cítím mladý. Restartovat se na národní tým nebude problém."

Brückner je trenérem od sedmdesátých let minulého století. Prošel Olomoucí, Prostějovem, Brnem, Žilinou, Vítkovicemi, Drnovicemi, Interem Bratislava a od roku 1998 se soustředil na reprezentační fotbal.

Vrba o Brücknerovi

"Karel Brückner se v národním mužstvu zapojil velmi aktivně. Má svoje postřehy, trefné poznámky a další věci,  které mně i hráčům pomůžou. Já je potřebuju, abych se třeba posunul dál.

Jestli bude během utkání na lavičce, to nechám na něm. Pokud se rozhodne, že ano, tak s tím nemám problém. Pokud se chce dívat z tribuny, kde bude mít větší přehled, tak mu bránit taky nebudu. V dnešní době mužstva mají své  lidi na tribuně a informují je o věcech, které z lavičky nevidíte."

S jednadvacítkou získal stříbro na evropském šampionátu na Slovensku 2000, následně sedm let vedl reprezentační áčko. Postoupil ze všech tří kvalifikací. Na Euro 2004 v Portugalsku Česko smolně vypadlo v semifinále s Řeckem, na mistrovství světa 2006 v Německu a o dva roky později Euru ve Švýcarsku neprošlo ze skupiny. Pak byl u rakouského národního.

V pondělí večer na vyhlášení Fotbalisty roku 2013 dostal ocenění v jedné z vedlejších anket. "Asi jsem to dostal za svou houževnatost a vytrvalost a neodbytnost," prohodil po uvedení do Síně slávy, kde už jsou Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Josef Bican, František Veselý, Ladislav Novák, Antonín Panenka, Ivo Viktor a kompletní reprezentace Československa, vicemistři světa 1962.

"Manželka mi říkala, že mi to dali proto, abych se stal legendou a už dal konečně pokoj a nijak se neangažoval. No tak jsem se teď začal znovu angažovat," uzavřel Brückner.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze