Ve válce. Obhájí se kouč Jarolím? A nezvažuje konec u reprezentace?

Karel Jarolím na tréninku české fotbalové reprezentace v Ústí nad Labem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

13 2017
Utíkat nechce. Bránit se musí. A možná nakonec stejně řekne sbohem. „Myšlenky člověka napadají všelijaké. Hlavně chci mít možnost obhájit svoji práci,“ reagoval Karel Jarolím. MF DNES ho požádala o vyjádření k třaskavému týdnu, který zdaleka nekončí.

Budoucnost reprezentačního trenéra je krajně nejasná. Ačkoli by Jarolím podle stávající smlouvy měl pokračovat do léta 2018 (navíc s výhledem na další kvalifikaci) zdá se, že dočasný vládce Fotbalové asociace Roman Berbr ho chce vyštípat. Nebo donutit, aby odešel sám. Nejlépe co nejdříve a bez odstupného.

Vzhledem k tomu, že národní tým nepostoupil ani do světové baráže, mají Berbrovy argumenty váhu. Jenže u toho použil jedovatou a nevybíravou rétoriku, proti které se Jarolím ve čtvrtek ohradil.

Zaprvé: „Za sebe cítím velké zklamání, že jsem jakékoli výtky neslyšel osobně a nemohl na ně reagovat.“ To je pochopitelné. Zatímco na úterním jednání výkonného výboru se mluvilo bez velkého vzrušení, při následné tiskové konferenci Berbr drsně zaútočil.

Zadruhé: Na webu Seznam Zprávy se záhy objevil Jarolímův plat. Jeho výše může leckoho provokovat - měsíčně je to téměř 650 tisíc. „Zveřejnění mého platu mi nevadí. Otázkou je, jak tyto informace unikly z FAČR. Nicméně já jsem už při mém uvedení do funkce tehdejšímu předsedovi Peltovi říkal, ať částku klidně prozradí.“

Jinými slovy se Jarolím za vysokou gáži nestydí. „Platy trenérů v předních českých klubech se budou dle mého názoru pohybovat v podobné výši,“ napsal v e-mailové korespondenci.

Zatřetí: Zatímco Berbr tvrdí, že Jarolímova reprezentační smlouva „v podstatě nelze vypovědět“, kouč má jiný názor. „Varianty ukončení nabízí každá smlouva - včetně té mé. Navíc Berbrův podpis na mé smlouvě samozřejmě nechybí. Pokud byla špatně sepsána, mohl se ozvat s řešením už loni před mým nástupem do funkce.“

Začtvrté a především: Berbr bez důkazů obvinil Jarolíma, že se při nominacích nechává ovlivňovat hráčskými agenty. Ti to odmítají a trenér k tomu řekl: „To je pro mě velmi těžko stravitelné.“

Čili to tak není?

„Jen velmi těžko vyvrátíte něco, co se neděje. Agenti hráčů jsou součástí fotbalového světa, který je malý, všichni se známe navzájem a často se potkáváme. Je holým nesmyslem, že by kdokoli vyjma členů realizačního týmu reprezentace měl jakýkoli vliv na tvorbu nominace. Já jsem odpovědný za výsledky a píšu si své vlastní vysvědčení.“

Resumé? V divoké atmosféře, jež v sobě nese velkou dávku intrikánství, se může stát leccos. Jisté je, že za asociaci bude nadále vystupovat jeho všehoschopný boss Berbr, kterému nevadí špinavá estébácká minulost ani výpovědi bývalých rozhodčích, podle kterých používá mafiánské praktiky.

Do toho se ozval slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, který pohrozil, že kvůli nedůstojnému chování FAČR vůči reprezentaci nebude posílat do národního týmu hráče. Jistě, jsou to hraniční slova, jejichž dodržení by pro Slavii znamenaly třeba kontumace zápasů, přesto rezonují.

A Jarolím? Ten očekává, že ho zástupci FAČR během příštího týdne pozvou na jednání, které reprezentační budoucnost vyřeší. Pokud ne, požádá o schůzku sám. A možná s sebou rovnou přinese demisi.

Čert aby se v tom vyznal.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Kyjev - Jablonec 0:1, odměna za skvělou půli, pak už to hosté ubránili

Jablonečtí fotbalisté oslavují střelce Martina Doležala a radují se z gólu v...

Jablonec v Evropské lize opět předváděl parádní fotbal, ale tentokrát za umělecký dojem získal i...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

VIDEO Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je...

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

VIDEO Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na...

Trpišovský: Na příkladu Jablonce, nás i Plzně je vidět, že to prostě jde

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský diriguje své hráče v utkání Evropské...

S úsměvem na tiskové konferenci vzpomínal, že jeho velkým fotbalovým snem bylo odtrénovat ligové...

Další z rubriky

Antihvězda na trůnu. Modrič se stal „vůdcem“ fotbalové revoluce

Luka Modrič se Zlatým míčem.

Možná se nečekalo, že to bude trvat jedenáct let, ale bylo jasné, že jednou ta chvíle přijde....

Jak s fotbalisty do Wembley? Asociace nabízí fandům zájezdy

Duelu mezi Španělskem a Anglií nechyběla ani strkanice.

Autobusem už za pět tisíc nebo letecky za deset až dvanáct tisíc korun. Fotbalová asociace...

Kde máte Modriče? Nebo Ronalda s Messim? Bizarní tipy ve Zlatém míči

Luka Modrič se svou rodinou poté, co převzal Zlatý míč za rok 2018.

Albert Stanislas Koumbobacko je rozhlasový reportér ze Středoafrické republiky. Pro něj je...

Najdete na iDNES.cz