Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapverdy oslnily fotbalovou Afriku. K úspěchu jim pomohl i Mourinho

RADOST Z POSTUPU. Fotbalisté Kapverdských ostrovů se radují z postupu do čtvrtfinále Afrického poháru národů. | foto: AP

28 2013
Měli být jen do počtu, ale místo toho fotbalisté Kapverdských ostrovů způsobují na Africkém poháru národů pořádný rozruch. Malá zemička, kde žije jen půl milionu obyvatel, postoupila do čtvrtfinále. Zásluhu na tom má i trenér José Mourinho z Realu Madrid.

Ne, není to omyl. Slavný portugalský kouč opravdu kapverdským fotbalistům pomáhal. V prosinci pozval na stáž trenéra Lúcia Antunese, jenž nyní získané poznatky využívá během turnaje.

"Ale ještě nám neblahopřál," smál se Antunes v neděli večer, když si Kapverdské ostrovy zajistily postup mezi osm nejlepších týmů Afriky. "Mluvil jsem s ním před pár dny a gratuloval jsem mu k padesátým narozeninám."

ŠŤASTNÝ KOUČ. Kapverdský trenér Lúcio Antunes se raduje z postupu do

ŠŤASTNÝ KOUČ. Kapverdský trenér Lúcio Antunes se raduje z postupu do čtvrtfinále afrického mistrovství.

Bylo jen chvíli po zápase Kapverdy - Angola 2:1 a šestačtyřicetiletý Antunes prožíval nejlepší chvíle života. Vždyť jeho tým hraje na Africkém poháru poprvé v historii. Přitom ještě před pár lety patřil k nejhorším národním mužstvům na světě. Ale teď už v žebříčku FIFA doráží na nejlepší padesátku.

Zásadně se o to zasloužil právě Antunes, který vede reprezentační mužstvo od roku 2010. Vytušil, že na nejlepší nemůže stačit ofenzivním fotbalem, a tak svůj tým naučil precizně bránit.

Mimochodem - defenzivu řídí kapitán Fernando Neves, který ještě v roce 2011 působil v Baníku Ostrava. Mohutný vlasáč si svého trenéra nemůže vynachválit: "Výborně nás všechny zná. Naprosto jasně ví, čeho jsme schopní, a tak má na tomhle úspěchu zásadní podíl."

Kapverdské ostrovy, které už v kvalifikaci za sebou nechaly favorizovaný Kamerun, v základní skupině vyřadily Maroko a Angolu. Spolu s nimi postupuje ještě domácí Jihoafrická republika.

KAPVERDSKÁ RADOST. Fotbalisté Kapverdských ostrovů prožívají na Africkém poháru

KAPVERDSKÁ RADOST. Fotbalisté Kapverdských ostrovů prožívají na Africkém poháru jenom radost.

KAPVERDSKÉ OSOBNOSTI. Kapitán Fernando Neves a trenér Lúcio Antunes na tréninku

KAPVERDSKÉ OSOBNOSTI. Kapitán Fernando Neves a trenér Lúcio Antunes na tréninku kapverdské reprezentace.

Antunesovi svěřenci tak způsobili dokonalou senzaci. Remizovali jak s Jihoafrickou republikou, tak s Marokem, tedy s bývalými africkými šampiony. Ve třetím zápase postup stvrdili výhrou nad Angolou. Ani jednou neinkasovali víc než jeden gól.

"Postupem do čtvrtfinále jsme splnili cíl, který jsme si před turnajem stanovili," pokračoval Antunes. "Je to víc, než od nás kdokoliv čekal. Ale proč končit? Chceme na tomhle turnaji ještě pokračovat."

Kapverdské ostrovy půjdou ve čtvrtfinále proti vítězi skupiny B. V ní hrají Ghana, Mali, Kongo a Niger.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze