Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Ujfaluši: Před námi jsou klíčové zápasy

24 2009
Dnes je fotbalovému reprezentantovi Tomáši Ujfalušimu jedenatřicet. "S klukama z národního mužstva jsme si v pondělí večer sedli v restauraci, všechno jsme probrali. Prostě ideální. Jen jsem od nich nic nedostal," říkal s úsměvem.

Nejhezčí dárek chce kapitán české reprezentace dostat v sobotu a příští středu. Mužstvo hraje kvalifikační zápasy ve Slovinsku a doma se Slovenskem. Jde o postup na mistrovství světa.

"I když na podzim hrajeme ještě čtyřikrát, teď nás podle mě čekají klíčové zápasy," prohlásil stoper Atlétika Madrid. "Když se nám podaří v obou zvítězit, tak to s námi bude už hodně dobré. Postup bychom měli ve svých rukách."

Nejbližší utkání o šancích Česka na postup tedy hodně napoví...
Určitě. Když dvakrát vyhrajeme, budeme první ve skupině. A to je náš cíl.

A pokud teď neuspějete?
Tak se šance na postup zmenší. Na podzim by se nám kvalifikace už těžko doháněla. Šest bodů z těch nejbližších zápasů by bylo ideálních.

Jak mohou zápasy vypadat?
Ve Slovinsku musíme vyjít z obrany a hru příliš neotevírat jako na podzim doma. Samozřejmě neříkám, že nebudeme útočit, ale musíme si dát pozor hlavně vzadu. Hlavní je nedostat gól, vepředu se aspoň jednou prosadíme.

Ujfalušiho oslavy

Když narozeniny Tomáše Ujfaluši vyšly naposled při reprezentačním srazu, skončilo to v hotelu Praha neslavně. Tentokrát se kapitán českého národního mužstva sešel se spoluhráči už den před oficiálním srazem v jedné z pražských restaurací.

"Dali jsme si večeři, pokecali jsme," usmíval se čerstvě jedenatřicetiletý stoper Atlétika Madrid.

Když ještě hrál ve Fiorentině, mužstvo se při oslavách scházelo pravidelně. "Každý druhý týden jsme chodili společně na večeře. Tým spolu žil," poznamenal Ujfaluši.

"V Atlétiku to tak není, tam drží spolu Španělé, s nimi Argentinci. Pak jsem já, Holanďan Heitinga a ostatní cizinci. Ale problémy v kabině nejsou, to ne. Až se vrátím ze srazu, tak chci vzít mužstvo na večeři. Bude to poprvé a třeba tady zavedu tradici."

V úterý se spoluhráči z národního mužstva začal soustředění před kvalifikačními zápasy ve Slovinsku a se Slovenskem. Při dnešní společné večeři celé reprezentace včetně trenérů dostane dort a všichni mu zazpívají.

 "Hlavně se těším na uvítací proslov pana Dudla. To je tak specifické, že to nejde vyprávět, to se musí slyšet," dodal Ujfaluši.

Věříte v Mariboru ve vítězství?
Já tam určitě letím pro tři body. Ale pokud to nepůjde jinak, tak bych se nezlobil ani za remízu. Samozřejmě pak musíme doma vyhrát nad Slovenskem.

Který z těch dvou zápasů bude podle vás těžší?
Asi ten první ve Slovinsku, přece jen hrajeme venku. Musíme být hodně koncentrovaní. Doma se Slovenskem to bude jiný zápas, útočit budeme zase my. Snad přijdou lidi a pomůžou.

V čem jsou Slovinci nebezpeční?
Hlavně vepředu. Třeba útočník Novakovič má hodně slušnou formu. Na podzim doma jsme jim dali hodně prostoru, to jim teď dovolit nesmíme. Pokud ho mají, jsou hodně nepříjemní.

Ale chybějí jim čtyři hráči stabilního kádru. Šuler, Ilič a Brečko mají trest, brankář Samir Handanovič je zraněný. Je to pro Česko výhoda?
Může být, ale není to pravidlem. Na to, že budou slabší, bych určitě nespoléhal.

Kvůli zranění jste málem chyběl i vy. Co vás nedávno trápilo?
Měl jsem problémy s lýtkovým svalem, bolest vystřelovala do kolena a s tím hrát nešlo.

Už jste v pořádku?
Problémy mám pořád, ale zase tak vážné, že bych nemohl nastoupit, to není. Netrénoval jsem čtyři dny, vynechal jsem zápas s Villarrealem a pak to zkusil.

O víkendu na hřišti Mallorky jste hrál. A?
Chtěl jsem hrát, abych věděl, jestli zranění snese zápasovou zátěž. Není to ideální, ale svoje tělo už znám tak dobře, že vím, co si můžu dovolit. Chybět bych neměl.

Na Mallorce jste prohráli a na místo zaručující kvalifikaci o Ligu mistrů ztrácíte pět bodů. Jaká je v klubu nálada?
Špatná není, měli jsme dobrou sérii. Věřím, že to čtvrté místo nakonec uděláme. To bychom byli spokojeni.

Spokojeni jste asi byli i před čtyřmi týdny, kdy jste ve skvělém zápase porazili Barcelonu 4:3.
Tak silného soupeře musíte prostě přestřílet. A oba naši útočníci Agüero i Forlán měli skvělý den. Taky se moc nebránilo, což pro mě jako pro obránce zrovna ideální nebylo.Najdete na iDNES.czmobilní verze