Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanonýr Shearer znovu umlčel kritiky

Shearerův gól - Anglický útočník Alan Shearer střílí vítězný gól svého mužstva v duelu s Německem na EURO 2000 | foto: REUTERS

19 2000
Ch a r l e r o i - Před mistrovstvím Evropy nebyl v anglickém výběru nikdo tolik kritizovaným fotbalistou jako Alan Shearer. Útočník už dávno není tím střelcem, o nějž by se mohl tým kolébky fotbalu opírat, Keegan by měl dát šanci mladším, ozývalo se. Po utkání s Portugalskem se přidaly další hlasy, že Shearer se svou želví rychlostí nemá co na šampionátu pohledávat. Přesná hlavička v zápase s odvěkým německým rivalem ale kartu obrátila a kapitán se v mžiku stal národním hrdinou. Pokud by mu každý, kdo jej zatracoval, měl poslat omluvný dopis, britskou poštu by asi postihl kolaps.

Nebylo to poprvé, co musel Shearer dokazovat své střelecké schopnosti. Hned při svém ligovém debutu za Southampton nasázel Arsenalu hattrick a výkon sedmnáctiletého blonďáka tehdy poprvé upoutal odborníky. Jenže když v další sezóně cestu do sítě nenašel, začalo se hovořit o dalším promarněném talentu. Ale Shearer vytrval a ve chvíli, kdy uvolnil svá střelecká stavidla, skončilo to na jaře 1992 třinácti brankami za sezónu a novou smlouvou v Blackburnu.

Fotbalistovi bylo tenkrát 22 let a legendární Kenny Dalglish při jeho přestupu neváhal zlomit britský rekord a Southamptonu vyplatil 3,6 miliónu liber. Klub s růží ve znaku dovedl Shearer v roce 1995 k titulu. To už se zabydlel rovněž v národním týmu, ale když se jeho jméno objevilo o rok později v nominaci na EURO, mnozí jen nevěřícně kroutili hlavami. Shearer jim odpověděl nejlépe, jak mohl.

Přestože před ME ještě neměl na kontě ani jednu reprezentační branku, během turnaje jich stihl šest a stal se králem střelců šampionátu. Hlavně jeho zásluhou se Angličané dostali až do semifinále. Výkon útočníka, který je stejně dobrý ve vzduchu jako má skvělou střelu, tehdy upoutal špičkové evropské týmy a nakonec jej ulovil Newcastle. Číslo devět se stalo posvátným ještě dřív, než kanonýr prvně za nový klub kopl do míče.

Částka přesahující 15 miliónů liber byla tenkrát světovým rekordem a když trojnásobný král střelců Premier League ve své premiérovém ročníku v černobílém dresu nastřílel 25 branek, zdálo se, že to byla dobrá investice. Jenže Shearera na vrcholu kariéry začala decimovat zranění a už se zdálo, že jej vlna kritiky spláchne z národního týmu. Letos v únoru oznámil konec své reprezentační kariéry a zlí jazykové tvrdili, že je to proto, že už nemůže ustát vytrvalé výtky na svou osobu.

"Jeho bilance však v národním týmu hovoří za vše a to nejlepší přijde na Euru," nechal se slyšet Keegan před turnajem. Shearer se stejně jako na minulém evropském šampionátu trefil proti Němcům a gól oslavil podle své tradice zdviženou pravicí s otevřenou dlaní. Tím však nechtěl naznačit, že se loučí, naopak tím dával fanouškům najevo: "Neodepisujte mě, jsem znovu tady."

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze