Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáty jsou Cruyff, Trapattoni i další

19 2000
B e r l í n - Německé fotbalové mužstvo čeká na mistrovství Evropy sice ještě jeden zápas ve skupině a jeho vyřazení není dosud zcela jisté, trenér Erich Ribbeck je však pro německý tisk minulostí a spekulace o jeho následníkovi již zaplňují celé stránky novin. Pozoruhodné je, že ve všech úvahách se objevuje jako reálná možnost i zaměstnání zahraničního trenéra, což by bylo v historii německého fotbalu poprvé.

Zarážející však je, že mezi kandidáty se vedle Nizozemce Johana Cryuffa nebo nynějšího trenéra Arsenalu Londýn Arsena Wengera objevuje i jméno Giovanniho Trapattoniho. Italský kouč před dvěma lety neslavně odešel z Bayernu Mnichov a dodnes se mu v Německu vysmívají kvůli špatné němčině.

Že to se sháněním vhodné trenérské osobnosti nebude mít německý svaz vůbec lehké, o tom svědčí i další zmiňovaná jména. Vesměs totiž nejsou (alespoň zatím) k dispozici, ať už proto, že sami nechtějí nebo je neuvolní jejich kluby. K těm prvním patří i Franz Beckenbauer, který německou reprezentaci zachránil již jednou, po podobném neúspěchu na ME v roce 1984. Nyní se však plně soustřeďuje na získání světového šampionátu 2006 pro Německo a na jiné úkoly nemá čas.

Funkci reprezentačního trenéra nadále odmítají i další internacionálové. Mnohými žádaný a opakovaně navrhovaný Jupp Heynckes údajně z rodinných důvodů. Günter Netzer říká, že si přísahal, že ve fotbale už pracovat nebude a spokojuje se s úlohou televizního komentátora. Rudi Völler trvá na tom, že bude dělat jen manažera.

Do druhé skupiny patří především nejžádanější kandidát Ottmar Hitzfeld, který má v mnichovském Bayernu smlouvu až do roku 2003 a klub nechce o jeho uvolnění ani slyšet. Stejně je na tom Christoph Daum, kterému letos jen nešťastně unikl titul s
Leverkusenem, jenž je považován za nejmodernější mužstvo v dnešním německém fotbale. V Daumově případě by však prý za určitých okolností klub souhlasil s působením v obou funkcích.

Potíže s uvolněním z klubu by měl i velmi úspěšný Otto Rehhagel, který vede v posledních letech 1. FC Kaiserslautern. On i Paul Breitner jsou však těžko přijatelní pro nynější svazové funkcionáře.

Další úvahy se zdají být již málo pravděpodobné. Objevují se v nich bývalý Ribbeckův asistent Uli Stielike, nynější asistent Horst Hrubesch nebo Erich Rutemöller.

Německý svaz to nebude mít lehké, zvláště proto, že veřejnost bude žádat rychlé řešení a navíc "velké" jméno. S podobným překvapením, jako před necelými dvěma lety v případě Ribbecka, který vystřídal Bertiho Vogtse, by svaz tentokrát zřejmě sotva uspěl.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze