Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta chce být znovu předsedou fotbalu. Postaví se mu Haindlová?

Miroslav Pelta | foto: Petr ČubaniDNES.cz

16 2013
Miroslav Pelta a kdo dál? Možná Markéta Haindlová. Pár hodin před uzávěrkou je znám zatím jediný kandidát na předsedu fotbalové asociace, kterým je současný šéf. Volební valná hromada se uskuteční v sobotu 8. června.

Pelta se jako jediný veřejně přihlásil k tomu, že na valné hromadě bude ucházet o vrcholný post. Pelta to bez dalších podrobností potvrdil.

Kandidaturu na nejvyšší funkci v českém fotbale zvažuje Markéta Haindlová, předsedkyně odvolací a revizní komise a kritička současného vedení asociace. "Jsem ve stadiu, kdy všechno intenzivně zvažuju. Definitivní rozhodnutí učiním během pátku," řekla Haindlová.

Aby mohla vyzvat Peltu na souboj, musely by do pátku návrh na její kandidaturu podat buď tři krajské svazy nebo sedm okresních svazů nebo deset klubů od první ligy po divize. Zatímco pro Peltu je získání i minimální podpory formalitou, u Haindlové není jisté, zda se jí do pátku dočká.

Během úterý pak asociace zveřejní jména všech kandidátů do výkonného výboru. Už teď je jasné, že o křeslo v něm se nebude znovu ucházet rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský a i někteří další členové výkonného výboru váhají.

Červnová valná hromada, nejvyšší orgán FAČR, určí složení třináctičlenného výkonného výboru. Ten současný pracoval od loňského listopadu v netradičním dvanáctičlenném provizoriu poté, co byl moravský místopředseda Dalibor Kučera odsouzen za korupci.

Právě obsazení tří místopředsednických funkcí možná 8. června dozná změn. Hlavním favoritem na uvolněné místo místopředsedy za Moravu je Zdeněk Zlámal, šéf třetiligové Kroměříže a otec stejnojmenného olomouckého brankáře.

Berbr místopředsedou, Damková do výkonného výboru?

Zatím není jisté, kdo bude kandidovat na post místopředsedy za Čechy. Jindřich Rajchl, který je ve funkci od roku 2009, řekl, že zatím neví, zda bude pokračovat. Pozici by zřejmě chtěl obsadit Roman Berbr, mocný zákulisní hráč, předseda plzeňského krajského svazu a současný člen výkonného výboru za Čechy.

"Na valné hromadě kandidovat budu, ale zatím neřeknu, na jakou funkci," řekl Berbr. Pokud by se stal místopředsedou, tedy druhým nejvyšším mužem českého fotbalu, jeho pozici člena za Čechy by podle spekulací mohla obsadit jeho partnerka Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích...

Pozici místopředsedy za kluby první a druhé ligy se chystá obhajovat Dušan Svoboda, člen představenstva pražské Sparty a současně předseda Ligové fotbalové asociace. Proti němu se zřejmě postaví zkušený funkcionář Jaromír Šeterle, bývalý manažer Plzně, Slavie a Mladé Boleslavi. "V poslední době jsem se všemi kluby v častém kontaktu a některé mně už vyjádřily podporu. Bavíme se o systémových věcech," poznamenal Šeterle.

Jisté je naopak to, že už nebude kandidovat Poborský. "Mám spoustu svojí práce. Dělám v klubu a v hráčské asociaci, takže vytížený jsem dost. Za čtyři roky jsem ve výkonném výboru poznal  fotbal i z jiné stránky, ale teď bude šťastnější, když své síly upnu jinam," řekl šéf českobudějovického klubu.

Majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík naopak potvrdil, že má zájem znovu se ucházet o pozici člena výboru za kluby první a druhé ligy. Teplický ředitel František Hrdlička zastával ve výboru stejnou funkci jako Poborský s Paclíkem, ale zatím není pevně rozhodnutý, zda do voleb půjde znovu.

Z ankety agentury ČTK vyplynulo, že na vážkách zůstává i Pavel Blaha, člen výboru za Moravu. Stejně jako Petr Voženílek, který ve výboru zastává stejnou pozici za Čechy. Jeho kolega Josef Tancoš, který se veřejně vyslovoval pro odvolání reprezentačního trenéra Michala Bílka, se přiklání k tomu, že do voleb půjde znovu. Rostislav Votík, předseda řídící komise pro Čechy, prý má dostatečnou podporu a pokusí se obhájit svůj post. Pavel Nezval z řídící komise pro Moravu zůstává zatím nerozhodnutý.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze