Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidáti na fotbalového předsedu se liší v renomé, kampani i týmu

Ivan Hašek a Luděk Vinš | foto: iDNES.cz

26 2009
Přes šest set tisíc členů fotbalového hnutí pozná v sobotu svého nového šéfa. Žádný jiný sport v Česku nemá takovou základnu. Povede ji Ivan Hašek, nebo Luděk Vinš?

Pořadí jsme zvolili podle abecedy, ale v tomto pořadí jsou i jejich šance na zvolení. Jestli si chcete na nového šéfa vsadit, u Haška se kurzy pohybují v nejnižší možné hladině 1,1 ku jedné, zatímco Vinš je outsider.

Ale opravdu to tak skončí? Respektují se, tykají si, považují se za přátele. V čem se ti dva vlastně liší?

1. Fotbalové renomé

Jednoznačně pro Haška. I současný místopředseda svazu Jaroslav Vacek říká: "Společenská poptávka po tom, aby byl Ivan předsedou, je tak silná, že volby nemůžou skončit jinak."

Hašek býval respektovaný hráč i úspěšný trenér, dvojnásobný Fotbalista roku. V národním týmu dělal kapitána. Mluví pěti jazyky, prosadil se ve Francii, v Japonsku a naposledy ho fanoušci zbožňovali v Dubaji, kde získal ligový titul.

Zato Vinš hrál fotbal jen jako kluk za Čechii Karlín, dnes je úspěšný podnikatel, vlastní televizní stanici, hotel a palác na Václavském náměstí. A taky šéfuje Viktorii Žižkov, která nyní sestoupila do druhé ligy.

2. Volební program

Až na pár drobností je podobný, protože je založený na slově ZMĚNA. Oba chtějí do fotbalu víc peněz, sjednotit rozhádané hnutí, kvůli korupci zpřísnit disciplinární řád a dostat víc fotbalu do televize.

Priorita? "Jmenovat tak dobrého trenéra a sestavit tak kvalitní národní tým, který přes současnou krizi postoupí na mistrovství světa 2010," odpovídají oba.

3. Volební kampaň

Pozor, první Haškův zádrhel. Vinš neoficiálně ohlásil kandidaturu už na podzim, v dubnu pak oficiálně. S předstihem jedzdil po krajích a okresech, kde vysvětloval své vize.

Zařídil si kvalitní webové stránky, najal PR agenturu a právníky, investoval spoustu času a stovky tisíc korun. Sám proto tvrdil: "Zatímco já jsem ten s konkrétním plánem, Ivan je ten s konkrétní image."

Naproti tomu Hašek trénoval v Dubaji a mlčel. Kandidaturu veřejně ohlásil až 5. června, jednoznačně vsadil na své jméno. 

4. Manažerské schopnosti

Znovu pro Vinše. Zatímco on řídí několik úspěšných firem a má spoustu obchodních zkušeností, Hašek neopustil fotbalové prostředí. Jako funkcionář pracoval rok ve Spartě jako sportovní ředitel a rok na svazu jako generální sekretář.

5. Výkonný výbor

Zatímco ve Vinšově týmu figurují muži, kteří jsou i v současném výkonném výboru (Vacek, Chvála, Haškovec, Bělák), Hašek vyjmenoval tým, ve kterém se vesměs skrývají neokoukaní včetně bývalých reprezentantů Poborského či Kubíka.

Jenže taky u Haška jsou dvě kontroverzní jména z moravské části.

Dalibor Kučera, který čelí nařčení, že si na Moravě před volbami koupil hlasy. Případ dokonce prošetřuje hospodářská kriminálka.

Sice s výhradami, ale přesto Hašek připouští spolupráci s Jiřím Kubíčkem. Sám o něm přitom mimo jiné řekl, že je "nejkontroverznější osobou současného svazového vedení". A nikdo nemá v českém fotbale víc nepřátel, než právě Kubíček.

6. Předvolební sliby

Oba se zavázali, že vyčistí fotbal od nepravostí, pomlouvání, žalob a anonymních udání.

Vinš udělal o jeden krůček víc, když řekl: "Když se mi do fotbalu nepodaří sehnat sponzory, kteří budou garantovat nových třicet milionů, dám ty peníze ze svých firem."

7. Kaňky v životopise

Vinš už byl prezidentem Žižkova, když před pěti lety vypukla korupční aféra, která smetla jeho podřízeného Ivana Horníka. Letos navíc Žižkov sestoupil do druhé ligy.

Na Haškově vizitce žádné viditelné fleky nejsou.

8. Status předsedy

Oba zabezpečení muži svorně tvrdí: "Neplacená funkce." Chtějí pro fotbal pracovat bez nároku na gáži.

9. Nový trenér reprezentace

Hašek říká: "Karel Jarolím ze Slavie." Vinš tvrdí: "Ivan Hašek." A když ne on, tak Jarolím, ale musel by odejít ze Slavie, dodává Vinš.

10. Resumé

Přestože se oba kandidáti příliš neliší, před před sobotními volbami je favoritem Ivan Hašek. Laická veřejnost ho vidí jako spasitele.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze