Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidát na prezidenta FIFA navrhuje oranžové karty a video ve fotbale

Jerome Champagne oznamuje kandidaturu na prezidenta FIFA. | foto: Reuters

21 2014
Kandidaturu na prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA oznámil první kandidát. Francouzský funkcionář Jerome Champagne přichází s programem, který by pro fotbal znamenal revoluci. Volby se budou konat příští rok v červnu v Curychu.

"Potřebujeme jinou FIFA. Víc demokratickou, víc respektovanou. Takovou, která se chová lépe a pracuje víc," prohlásil.

Pro svou kandidaturu si Champagne přichystal revoluční program. Navrhuje například zavedení "oranžové karty". Tím by rozhodčí získali větší nabídku trestů. Třeba pro hráče se žlutou kartou, který si po vstřelení gólu v euforii svlékne dres. Takový fotbalista by se po pár minutách mohl vrátit na trávník.

"Ale zákroky na červenou karty by dál byly posuzovány červenou kartou. Na tom se nic nemění," vysvětloval pětapadesátiletý francouzský funkcionář, který až do roku 2010 pracoval ve FIFA a dlouho byl také pravou rukou současného prezidenta Seppa Blattera.

Ani jeho další nápady nepostrádají invenci. Champagne, který k dotažení kandidatury potřebuje podporu alespoň pěti členských svazů FIFA, například navrhuje...

...používání videa při posuzování ofsajdů nebo penaltových situaci.

...nařízení, že s rozhodčím smí diskutovat jen kapitán. "V současnosti jsme svědky mnoha situací, kdy se s rozhodčím dohaduje snad každý hráč na hřišti."

...zrušení pravidla, že rozhodčí musí nařídit penaltu a zároveň vyloučit hráče, pokud tím daný fotbalista zmaří gólovou šanci. Podle Champagneho je dostatečným trestem už penalta. Tento návrh se týká především brankářů, kteří při snaze zabránit gólu často nechtěně faulují unikajícího protihráče.

Souhlasíte s návrhy Jeromeho Champagneho?

celkem hlasů: 4748

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

ANO 3094
JEN S NĚKTERÝMI 1402
NE 252

První kandidát na prezidenta FIFA už má zároveň prvního známého podporovatele. Za Champagneho se postavil slavný bývalý fotbalista Pelé: "Nemůžu zůstat mimo tuto debatu, která je tak důležitá pro budoucnost fotbalu. Ano, podporuju Jeromeho Champagneho a jeho vize."

FIFA zvolí svého nového prezidenta příští rok v červnu. Kandidaturu zvažuje také současný šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. A znovu může kandidovat také Sepp Blatter. Oba však své záměry určitě nezveřejní před letošním mistrovstvím světa v Brazílii (červen až červenec).

"Jestli můžu uspět, když bude znovu kandidovat Sepp Blatter? Ne, myslím, že v takovém případě bych neměl šanci. Ale do příštího roku se může stát ještě spousta věcí," dodal Champagne.

Autor:


Témata: Curych, FIFA, Sepp Blatter
Najdete na iDNES.czmobilní verze