Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidát Bělák: Valná hromada může přinést překvapení

Radek Bělák | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

26 2009
Patří ke třinácti lidem, kteří tvoří vládu nad českým fotbalem. A chtěl by k nim patřit zase. Sportovní ředitel brněnského klubu Radek Bělák opět kandiduje do výkonného výboru ČMFS, který se bude volit na sobotní valné hromadě.

"Kandidaturu jsem zvažoval a rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Uvidíme, jak dopadnou volby. Jsou lidé, se kterými si člověk dovede představit spolupráci, a také lidé, s nimiž po určitých zkušenostech nikoliv," podotýká Bělák, kterého jako kandidáta za ligu navrhly Teplice.

Jakou máte šanci na zvolení?
Podívejte se, kolik je navržených a kolik je volných míst. Vzhledem k tomu, že volby jsou tajné a absolvuju je už poněkolikáté, tak vím, že se nedá nic odhadovat. Ivan Hašek říká, že by chtěl mít k dispozici tyhle a tyhle lidi, ale o tom rozhodnou delegáti. A ti jsou za plentou, takže nikdo nemůže dopředu s ničím počítat. Ale každý, kdo jde do voleb, tam jde s tím, že chce uspět.

Co se týče kandidátů na post předsedy, kterého byste volil vy?
Bavil jsem se s Ivanem Haškem i Luďkem Vinšem. Ivana si všichni přejí, je to ten nejlepší a nejkrásnější. Ale podle mě jsou na tuto funkci zapotřebí především manažerské schopnosti a myslím si, že ty má lepší pan Vinš. Ale není to o jednotlivci, to si nikdo neuvědomuje. Je to o těch třinácti lidech ve výkonném výboru a předseda má jednu třináctinu jako každý jiný člen. Najednou vidíte, že tam kandiduje 70 lidí a jednotlivé segmenty jsou schopny se navzájem podporovat. Morava volí jiné lidi, liga volí jiné lidi a tak dále. Takže valná hromada může přinést spoustu překvapení.

Mluví se o tom, že se fotbal musí změnit a vyčistit. Co by se podle vás mělo udělat?
To je přesně to. Ivan přišel a řekl: chci změnu. Já mu povídám: ale teď mi řekni ten obsah. Bavíme se o tom, že Ivan nechce souboje na valné hromadě, přeje si, aby se fotbal posunul tam, kam patří. Ale k tomu zase potřebuje ty lidi. Já jsem se Ivana v úterý zeptal, co když mu volitelé zvolí lidi jinačí, než si představuje? Jestli jednal se všemi. On říkal, že se všemi nejednal, že to všechno nestíhal. Ale má v programu změnu. Všichni říkáme, že chceme změnu, ale musí to být opřené nejenom o tu slupku, ale i to, co je uvnitř.

Pokud se povede zvolit ty v uvozovkách správné kandidáty, co se pak bude muset udělat?
I Ivan přiznal, že prioritou aspoň z hlediska vrcholové kopané by měla být autonomie ligy. Stanovy jsou takové, že volí všechny segmenty valné hromady. My jim do jejich orgánů, do jejich řídících komisí nezasahujeme. Ale do ligy zasahují všichni. Proto je nutné, aby jako všude ve světě měla větší autonomii a mohla o svých věcech rozhodovat sama.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze