Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanada zaplňuje další „bílé“ místo

14 2003
Praha - Česká fotbalová reprezentace vymaže v sobotu z nástěnné mapy světa další nápis Hic sunt leones - Tady jsou lvi, jímž se ve starých mapách značila neprobádaná místa. Poprvé se Češi utkají s Kanadou, zemí zamilovanou do hokeje. Fotbalový zeměpis národního týmu tak zaplní zpráva o 63. soupeři.

Do bilance se počítá navíc utkání s výběrem UEFA v Praze v roce 1981. Vzhledem k tomu, že Mezinárodní fotbalová federace FIFA má 204 členů, zbývá k poznávání ještě docela slušná porce.

Brazílie u všech premiér

Žádná z velmocí však v bilanci nechybí. Třeba s Brazílií, pětinásobnými mistry světa, se reprezentace utkala už osmnáctkrát.

Všechny zápasy pamatuje funkcionářský doyen Rudolf Baťa. „První komentoval v rádiu slavný reportér Laufer a já ho poslouchal jako jedenáctiletý kluk. A ten poslední? Při něm dal Lasota na Konfederačním poháru v Rijádu jesle Cafúovi! Každý zápas s Brazilci byl zážitek.“

Brazílie byla prvním neevropským soupeřem v historii. Reprezentace u ní nastoupila k prvnímu utkání za mořem, letěla tam poprvé letadlem a při tom poprvé překročila rovník. Brazílie byla dokonce i prvním zámořským týmem na českém stadionu.

Nejčastěji hrál národní tým proti Maďarsku, dále proti Rakousku a Jugoslávii - tedy zemím, s nimiž pojí Čechy historická sounáležitost, byly součástí Rakouska-Uherska.

Jak ukazuje mapa, téměř pokryta už je Evropa. Naopak skoro nedotčena zůstává Afrika i Asie včetně Číny, jejíž pozvání bylo v letech 1997 a 1998 odmítnuto.

Exotické výpravy za poznáním

Před druhou světovou válkou se hrávalo pouze proti evropským soupeřům.

Zájezdy za exotickými protivníky přicházely až pár let po ní jako odměna po sezoně. Za komunistů navíc s možností cestování. Později také díky lákavému startovnému a jako šance vyzkoušet čerstvé adepty reprezentačního dresu.

Český tým hrál takhle koncem století v Maroku, Japonsku, Koreji nebo Hongkongu.

Občas cesty přinesly i divočejší zážitky.

Jako na zájezdu ligového výběru v Jižní Americe s trenérem Venglošem.

„Po třech dnech jsme se vrátili k odvetě do Peru, ale nechtěli nás ani ubytovat. Přišel bankrot, vyměnilo se vedení tamějšího svazu amy seděli v autobuse a čekali, co bude. Impresário nakonec někoho uplatil, nechali nás aspoň přespat v nějakých holobytech a ráno jsme zmizeli do Mexika.“

Můžeme si vybírat

A dnes? „Můžeme si vybírat,“ říká hrdě generální sekretář svazu Petr Fousek. „Dokonce i pro mužstvo do jedenadvaceti let. Turnaj v Šanghaji v roce 1998 se vyrovnal zajištěním i odměnami prvním týmům.“ Vyjednat mezistátní zápas, navíc přátelský, zahrnuje složitou koordinaci, v níž se sbíhají požadavky termínové, časové i finanční. Pro kvalitní tým špičkové úrovně se ale vybírá hlavně podle sportovního hlediska.

Méně atraktivní mužstva, především z nových států bývalé Jugoslávie a Sovětského svazu, přicházejí především v kvalifikacích.

Takže teď Kanada. „Těším se na zajímavého soupeře,“ říká kapitán Pavel Nedvěd. „Hrají evropštějším stylem než mnohá evropská mužstva,“ dodává trenér Karel Brückner.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze